Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Wyposażenie ogrodu > Woda w ogrodzie: oczko wodne, staw, basen > Oczko wodne w ogrodzie: glony. Uwaga na glony w oczku wodnym: jak im zapobiegać
Woda w ogrodzie: oczko wodne, staw, basen

Oczko wodne w ogrodzie: glony. Uwaga na glony w oczku wodnym: jak im zapobiegać

Glony w oczku wodnym: poradnik. Oczko wodne w ogrodzie będzie ozdobą, jeśli woda będzie czysta. Zielona i mętna woda to sygnał, że oczko wodne opanowały glony. Poznaj sposoby na glony.

Zielona i mętna woda to znak, że staw czy oczko wodne zostały opanowane przez glony. Glony w oczku wodnym pojawiają się najszybciej, gdy zbiornik jest mały i płytki. Glony nie tylko szpecą oczko wodne w ogrodzie, a także mogą wywoływać choroby ryb i roślin. Radzimy, jak zakładać oczko wodne, by nie było w nim glonów. Sposoby na glony w oczku wodnym.

Oczko wodne glony: jak ich uniknąć

Sposoby na glony to przede wszystkim odpowiednio wykonane oczko wodne. Jeśli nie chcesz mieć glonów w stawie, czy oczku wodnym warto przestrzegać kilku podstawowych zasad dotyczących zakładania oczka. Sposoby na glony:

  1. Nie rób płytkiego oczka wodnego, zrób zbiornik głębokości minimum 50 cm (jeśli są w nim tylko rośliny), 1 m (jeśli hodujesz w nim ryby); pamiętaj, że płytsza woda szybciej się przegrzewa, a to sprzyja rozwojowi glonów.
  2. Glony w oczku wodnym często się pojawiają jak mamy ryby, jest to efektem przekarmianie ryb, a więc pokarm dla ryb syp raz dziennie, w takiej ilości, żeby ryby zjadły go w ciągu 5 minut; jeśli będzie go więcej opadnie na dno, zgnije i stanie się świetną pożywką dla glonów.
  3. Jeśli masz oczko wodne w ogrodzie - uważaj podczas nawożenia okolic oczka, jeśli dostaną się do niego minerały dostarczane roślinom uprawianym wokół zbiornika, będą z nich korzystać także glony.
  4. Glony w oczku wodnym lubią się rozmnażać jeśli oczko jest mocno nasłonecznione, a więc koniecznie trzeba ograniczyć dostęp światła, można umieścić od strony południowej rośliny, czy pergolę, które będą chroniły przed słońcem, dzięki temu nie będą się szybko rozwijać glony.
  5. Nie chcesz mieć glonów w oczku wodnym, sadź rośliny podwodne, gdyż produkują tlen potrzebny mikroorganizmom oczyszczającym wodę; ponadto rośliny o dużych, pływających liściach również redukują ilość światła w wodzie
  6. Dobrym sposobem na glony w oczku wodnym, jest połóżenie na dnie zbiirnika ażurowych worków wypełnionych kwaśnym torfem - związki uwalnianie z torfu whamują wzrost glonów
  7. Glony w oczku wodnym nie będą się rozwijać jeśli zastosujemy odpowiedni filtr - jego wydajność powinna być taka, by cała woda w zbiorniku została przefiltrowana raz na dziesięć godzin. Filtr mechaniczny, biologiczny lub UV usunie pojawiające się glony w oczku wodnym.

Oczko wodne w ogrodzie: czyszczenie

Przed sezonem zawsze warto wyczyścić oczko wodne. Z czasem na dnie oczka wodnego w ogrodzie gromadzi się warstwa mułu powstała z rozłożonych resztek roślin wodnych, liści, które spadły z drzew, i innych organicznych zanieczyszczeń. Jeżeli jest ona grubsza niż 15 cm, należy oczyścić dno oczka wodnego. Jest to konieczne przede wszystkim w małych oczkach wodnych. Nie tylko dlatego, że muł bardzo je spłyca i wygląda nieestetycznie, ale również dlatego, że powstają w nim trujące gazy – między innymi siarkowodór. Przed oczyszczeniem oczka wodnego wypompowujemy z niego dwie trzecie wody (jeżeli są w nim ryby, musimy je przenieść do mniejszego zbiornika) i wygarniamy muł szuflą - możemy go przeznaczyć na kompost. Wygodne w użyciu są odkurzacze do oczek wodnych. Pracując nimi, nie trzeba wypompowywać wody z oczka, a ponieważ końcówka zasysająca zwykle jest zamocowana na teleskopowym trzonku - nie musimy wchodzić do zbiornika.

Zobacz film: Oczko wodne w ogrodzie: jak zbudować oczko wodne

Warto wiedzieć

Właściwe przygotowanie oczka wodnego na wiosnę ułatwi uzyskanie i utrzymanie czystej i klarownej wody

Właściwe przygotowanie oczka wodnego na wiosnę ułatwi uzyskanie i utrzymanie czystej i klarownej wody

Radzi Albert Sobczak - ekspert Oase

- Filtracja w oczkach wodnych oparta jest w głównej mierze na biologicznym oczyszczaniu, czyli na procesach nitryfikacji i denitryfikacji zachodzących w wodzie. Za te procesy odpowiadają bakterie, które rozwijają się w wodzie. Należy pamiętać, że dopiero zainstalowanie w oczku wodnym filtra zapewni optymalną i zintensyfikowaną ilość bakterii potrzebną dla uzyskania czystej, klarownej wody. Dlatego też wiosną, przed rozpoczęciem sezonu należy zrobić wszystko, aby rozwój bakterii w wodzie był jak najlepszy. Jak to zrobić? Odpowiedź jest bardzo prosta. Należy podmienić część wody, wyczyścić oczko z osadów, wyczyścić filtr, lampę i pompę oraz zaaplikować starter bakteryjny. Pamiętajmy system filtracyjny dobieramy do objętości wody i do stopnia zarybienia (wg tabeli doboru producenta)! I najważniejsze, oczko wodne to musi być zamknięty ekosystem, zabezpieczony przed dostawaniem się wody z trawnika, ścieżek wokół, czy dachu. Stosując się do tych wskazówek będziecie Państwo mogli cieszyć się z pięknej i przezroczystej wodzie w oczku wodnym cały rok.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: materiały prasowe, Andrzej Szandomirski
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Zaczynamy nowy sezon

Zasiałam w doniczkach i skrzynkach różne warzywa i kwiaty na rozsady. Seler, Por, Majeranek,...

Przeczytaj też:
Oczko wodne przed zimą: czyszczenie, jak zadbać o rośliny i ryby
Oczko wodne przed zimą: czyszczenie, jak zadbać o rośliny i ryby

Oczko wodne trzeba zacząć przygotowywać do zimowania już jesienią, zanim nadejdą przymrozki. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia