Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Wyposażenie ogrodu > Woda w ogrodzie: oczko wodne, staw, basen > OCZKO WODNE ROŚLINY: jak sadzić rośliny wodne w oczku wodnym
Woda w ogrodzie: oczko wodne, staw, basen

OCZKO WODNE ROŚLINY: jak sadzić rośliny wodne w oczku wodnym

Oczko wodne bez roślinności wygląda nieciekawie. Warto obsadzić oczko wodne roślinami wodnymi

Rośliny do oczka wodnego: OPINIE. Oczko wodne obsadzone roślinami to dekoracyjny element aranżacji ogrodu. Radzimy, jak sadzić rośliny wodne. Aby rośliny wodne zdobiły oczko, należy je właściwie posadzić. Sadzenie roślin w oczku wodnym: krok po kroku.


Aby móc cieszyć się pięknymi roślinami w oczku wodnym, należy odpowiednio je dobrać oraz prawidłowo pielęgnować. Pierwszym i najważniejszym zabiegiem jest oczywiście sadzenie roślin wodnych. Przeczytaj, jak sadzić rośliny wodne. Prawidłowe posadzenie zapewni roślinom dobry start w nowym miejscu.

Sadzenie roślin w oczku wodnym: wybór miejsca

Przygotowania do posadzenia roślin wodne w oczku należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dostosowanego do siły wzrostu oraz potrzeb danego gatunku. Przykładowo, rośliny wodne ekspansywne, których intensywny wzrost mógłby zagrażać innym gatunkom, wymagają dodatkowych ograniczeń (np. w postaci dużych pojemników) lub dostatecznej ilości wolnego miejsca. Rośliny wodne strefy głębokiej potrzebują wystarczającego poziomu wody w zbiorniku.

Jak sadzić rośliny wodne: kolejność sadzenia i podłoże

Nasadzenia w oczku wodnym należy zaplanować tak, aby w pierwszej kolejności zajęły w nim miejsce rośliny wodne, następnie gatunki dekoracyjne, a na końcu rośliny uzupełniające. Większość gatunków rośliny wodnych wymaga posadzenia w gruncie (z wyłączeniem roślin wodnych pływających), dlatego należy dla nich przygotować odpowiednie podłoże.

Jak sadzić rośliny wodne: podłoże. Najlepsza do tego celu będzie mieszanka piasku i gliny (w stosunku 2-3: 1) wzbogacona dodatkiem kompostu lub niewielkiej ilości torfu bądź też gotowa mieszanka podłoża dla roślin wodnych.

Sadzenie roślin w oczku wodnym: termin i technika sadzenia

Jak sadzić rośliny wodne: termin. Rośliny wodne w oczku wodnym sadzimy wczesną wiosną (marzec–kwiecień), pamiętając jednak, aby gatunki wrażliwe na niską temperaturę sadzić dopiero po 15 maja. Rośliny wodne należy sadzić w ażurowych pojemnikach (zapobiegających zagniwaniu korzeni) wyłożonych jutą lub specjalną geowłókniną i wypełnionych podłożem. Górna warstwa powinna być wyłożona piaskiem bądź grubym żwirem. W razie potrzeby można pojemnik dodatkowo obciążyć, układając na jego dnie kilka kamieni. Tak posadzone rośliny nie spowodują zmętnienia wody, a ich korzenie będą miały stały dostęp do tlenu oraz wilgoci.

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: photos.com
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Czarno-biały ślub
Czarno-biały ślub

Oto wiązanka na wesele w klimacie black and white. Dodaliśmy do niej czarne piórka, oraz cienka,...

Przeczytaj też:
Jak założyć oczko wodne w ogrodzie. Poradnik
Jak założyć oczko wodne w ogrodzie. Poradnik

Oczko wodne to nie tylko dół w ziemi wyłożony folią i wypełniony ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia