Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Woda w ogrodzie: oczko wodne, staw, basen

OCZKO WODNE budowa. Z czego zbudować oczko wodne? Niecki, filtry, skimmery

Mały zbiornik wodny, np. oczko wodne to marzenie wielu posiadaczy ogrodów. Jak zrobić oczko wodne? Można zbudować je samodzielnie, ale wcześniej trzeba się zastanowić nad wyborem materiałów i wyposażeniem. Oczko wodne budowa: poradnik.

Chcesz mieć oczko wodne? Radzimy, jak je zrobić. Jeżeli na działce podłoże jest gliniaste, a poziom wody gruntowej wysoki, możemy się zdecydować na założenie zamiast oczka wodnego - stawu naturalnego. Wystarczy uformować nieckę i odpowiednio ją pogłębić, a wkrótce spłynie do niej woda i będzie się utrzymywała na stałym poziomie (co prawda długotrwała susza spowoduje obniżenie lustra, ale po pierwszym deszczu woda zostanie uzupełniona). Jeśli jednak grunt jest przepuszczalny, woda szybko wsiąka w podłoże i odpływa (a tak jest najczęściej), nieckę stawu trzeba uszczelnić. Budowa oczka wodnego: poradnik.

Oczko wodne budowa: jakie dno oczka wodnego

Folie i wykładziny do budowy oczka wodnego. Do uszczelniania oczek wodnych należy używać materiałów specjalistycznych, bo choć inne będą kusić na przykład niższą ceną, mogą zawierać szkodliwe dla roślin i zwierząt rozpuszczalne w wodzie związki chemiczne. W sprzedaży są folie do budowy oczka wodnego z polichlorku winylu (PCW) grubości 0,5-1,5 mm oraz z polietylenu (PE) grubości 0,5-1,0 mm, a także wykładziny z kauczuku syntetycznego (EPDM) zalecane do zbiorników o większej pojemności i głębokości, bo są elastyczne i odporne na rozciąganie. Można wybierać do zrobienia oczka wodnego między foliami czarnymi, niebieskimi oraz wzorzystymi (z nadrukiem kamieni). Są też takie, których jedna strona jest pokryta drobnym żwirem (doskonale imitują naturalne podłoże). Do budowy oczek wodnych głębokości mniejszej niż 0,8 m nadaje się folia grubości do 0,8 mm. Folia w zbiornikach głębokości 0,8-1,5 m powinna mieć grubość nie mniejszą niż 1 mm, a jeśli głębokość przekracza 1,5 m, warto zastosować mocną wykładzinę z kauczuku syntetycznego.

Oczko wodne budowa: gotowe niecki

Można kupić gotowe niecki do budowy oczka wodnego. Oferta jest bardzo szeroka. Do wyboru są nie tylko niewielkie formy o pojemności od 120 do 500 l, ale też duże – nawet 9000 l. Mają rozmaite kształty i wymodelowane półki, na których ustawia się rośliny, a więc można założyć oczko wodne różnej wielkości i kształtu. Są wykonane z polietylenu (PE) lub poliestrów wzmocnionych włóknem szklanym.

Budowa oczka wodnego: niecka z betonu

Beton zbrojony i budowa oczka wodnego. Do zrobienia niecki oczka wodnego należy użyć betonu klasy co najmniej B25 o wodoszczelności nie mniejszej niż W4 (inaczej powierzchnię trzeba pokryć warstwą izolacji wodoodpornej, ale wtedy do wody mogą przenikać szkodliwe substancje). Ściany niecki powinny być grubsze niż 15 cm i zbrojone prętami średnicy 3-6 mm lub siatką podtynkową.

Oczko wodne budowa: glina

Glina. W cegielniach można kupić suszoną mieloną glinę lub niewypalone cegły, które po napęcznieniu tworzą nieprzepuszczalną warstwę. Na dnie ukształtowanej niecki oczka wodnego rozkłada się tyle gliny lub cegiełek, aby po zwilżeniu i dokładnym ubiciu powstała jednolita warstwa grubości co najmniej 15 cm.

Maty bentonitowe do oczek wodnych. Do uszczelnienia dna oczka wodnego używa się specjalnych mat złożonych z dwóch warstw włókniny z wprasowanym między nimi granulatem bentonitowym (jest to skała, która pęcznieje pod wpływem wilgoci i staje się nieprzepuszczalna). Po rozłożeniu w niecce oczka dociska się je mniej więcej 40-centymetrową warstwą ziemi lub piasku. Do wykonania takiej niecki w oczku wodnym warto zatrudnić specjalistyczną firmę – pozwoli to uniknąć błędów.

Wytłoczki do budowy strumienia. Jeżeli chcemy wzbogacić ogród o strumień, możemy skorzystać z gotowych modułów, które łączymy, tworząc koryto dowolnej długości i kształtu. Elementy te są wykonane z żywicy poliestrowej lub poliestru wzmocnionego włóknem szklanym.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Źródło: Murator
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

napój z głogu

Wracając z działki do domu udało mi się nazbierać trochę głogu, z którego ugotowałam bardzo...

Przeczytaj też:
Oczko wodne przed zimą. Jak przygotować oczko wodne do zimy?
Oczko wodne przed zimą. Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Oczko wodne trzeba zacząć przygotowywać do zimowania już jesienią, zanim nadejdą przymrozki. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia