Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Woda w ogrodzie: oczko wodne, staw, basen

OCZKO WODNE budowa: jak szybko zrobić oczko wodne w ogrodzie

Jak zrobić oczko wodne? Zobacz instrukcję: oczko wodne budowa. Najszybciej oczko wodne można zrobić wykorzystując gotową formę. Takie oczko wodne zmieści nawet w małym ogrodzie. Najmniejsze oczka zajmują niewiele ponad 2 m2. W dodatku ich montaż jest bardzo szybki i prosty.
Nawet najmniejsza gotowa sadzawka ożywia aranżację ogrodu i poprawia klimat. Szybko przy niej koncentruje się ogrodowe życie

Nawet najmniejsza gotowa sadzawka ożywia aranżację ogrodu i poprawia klimat. Szybko przy niej koncentruje się ogrodowe życie

Zastanawiasz się, jak zrobić oczko wodne. Budowa oczka wodnego może być prosta, jeżeli wykozrsytamy gotowe formy do oczka. Gotowe formy do oczka wodnego mogą być wykonane z żywic poliestrowych lub z grubego polietylenu. Żywiczne są dość ciężkie, ale na tyle stabilne, że nawet jeśli nie przylegają całą powierzchnią do wykopu, to nie pękają. Polietylenowe formy do oczka wodnego są za to bardziej elastyczne, a więc zdolne w niewielkim stopniu dopasować się do nierówności wykopu. Oba rodzaje tworzyw są bezpieczne dla roślin i ryb oraz odporne na niskie temperatury. Produkuje się je w kolorach: czarnym, zielonym i niebieskim (na baseniki kąpielowe). Do wyboru jest wiele różnych kształtów, wielkości, głębokości, dzięki czemu gotowe oczko można dobrać do swoich potrzeb. Niewielkie rozmiary gotowego oczka i jego szczelność sprawiają, że można je lokować np. bliżej ścian budynków, niekoniecznie w centralnym punkcie działki. Gotowe sadzawki mają wyprofilowane półki na ustawianie roślin w koszach.

Zalety i wady gotowego oczka

Zalety to duża wytrzymałość i łatwość montażu. Koszt wybudowania oczka nie jest bardzo wysoki, a dzięki wodzie zyskujemy w ogrodzie przyjemny mikroklimat. Pielęgnacja małego oczka wodnego polega przede wszystkim na utrzymaniu czystości wody. Konieczny jest więc montaż pompy i filtru, które zatrzymają zanieczyszczenia będące pożywką dla glonów i umożliwią hodowanie w oczku rybek.
Wadą gotowych oczek jest mała powierzchnia lustra wody, rzadko przekraczająca 10 m2, i niewielka głębokość – do 80 cm. Mieszczą więc niedużo wody, zamarzającej do dna podczas mroźnych zim, co nie pozwala zimować rybom i niektórym roślinom. Gotowe formy mają zwykle strome brzegi, które należy obudować materiałem dekoracyjnym, bo nieciekawie się prezentują. Poza tym warto zrobić łagodne zejścia, by mogły do niego swobodnie wchodzić i wychodzić z niego zwierzęta żyjące w ogrodzie.

W jakim miejscu zrobić oczko wodne

Miejsce na oczko powinno być przez kilka godzin dziennie oświetlone słońcem. Należy unikać miejsc blisko drzew, bo opadające z nich liście lub trudne do usunięcia igły zanieczyszczają oczko. Skutkiem tego jest zabrudzenie i niedotlenienie wody. Resztki organiczne gromadzą się przy dnie, gniją, powstaje pożywka dla glonów.

Pielęgnacja oczka wodnego

Jeśli chcemy się cieszyć czystą wodą i rybkami, musimy regularnie pozbywać się glonów oraz pielęgnować wodne i przybrzeżne rośliny. Pływające na powierzchni zanieczyszczenia wyławiamy siatką na długim drążku. Koniecznie trzeba zainstalować pompę i filtr, bo oczko zarośnie glonami. Filtr powinien mieć taką przepustowość, by w ciągu dwóch godzin przepłynęła przez niego cała woda. Oznacza to, że gdy zbiornik ma pojemność 8000 litrów  (8 m3), przepustowość filtra nie może być mniejsza niż 4000 litrów/h. Gnijące organiczne resztki zanieczyszczają wodę i rozpoczynają niekorzystne procesy biologiczne.
Małe oczko nie jest komfortowe dla rybek. Mogą w nim żyć, ale nie więcej niż 1 kg/m3 wody. Trzeba je dokarmiać, bo w niewielkim zbiorniku jest za mało naturalnego pożywienia. Róbmy to jednak z umiarem – pokarm powinien być przez nie zjedzony od razu, bo inaczej opada na dno i gnije. Co jakiś czas uzupełniamy wodę, która w małym zbiorniku o ciemnym kolorze szybko się nagrzewa i paruje. Z tego powodu warto obok oczka posadzić wysokie rośliny (np. krzewy), by ocieniały je w największy skwar.

Autor tekstu: Anna Śmiałek
Autor zdjęć: photos.com, Andrzej T. Papliński, Andrzej Szandomirski
Źródło: Wymarzony Ogród
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Frezje w ślubnym bukiecie
Frezje w ślubnym bukiecie

Kolejny ślubny bukiet. Czasem używam ozdobnych broszek jako zakończeń rączek bukietów, z...

Przeczytaj też:
Uroczy mostek w ogrodzie
Uroczy mostek w ogrodzie

Dobrze zaprojektowany mostek lub kładka to malowniczy element ogrodu. Poza tym umożliwia ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia