Budowa basenu w ogrodzie: kiedy i jak zbudować ogrodowy basen

2010-06-28 2:00

Wiele osób marzy o przydomowym basenie i coraz więcej osób decyduje się na budowę basenu w ogrodzie. Podpowiadamy kiedy najlepiej zbudować ogrodowy basen i jaki jest koszt budowy. Czy na wybudowanie basenu potrzebne jest zezwolenie?

Basen krok od domu
Autor: Andrzej Szandomirski

Basen ogrodowy można zbudować praktycznie w każdym momencie, ale gdy działka zostanie już zagospodarowana, posiana trawa, zostaną posadzone krzewy i drzewa, trudniej będzie prowadzić prace i trzeba będzie wiele zniszczyć. Można także wybrać na niego dowolne miejsce, przy granicy z sąsiednią działką, pod warunkiem że taka lokalizacja nie spowoduje zawilgocenia lub obniżenia poziomu bezpieczeństwa konstrukcji już istniejących obiektów budowlanych. No i oczywiście jeśli nie krępują nas ciekawskie spojrzenia zza płotu. Na odkryty basen – jeżeli tylko warunki na to pozwalają – warto wybrać miejsce dobrze nasłonecznione (aby woda mogła się w naturalny sposób nagrzewać) i z dala od drzew (żeby spadające z nich liście jej nie zanieczyszczały).

Przed budową basenu w ogrodzie

Nim zacznie się budowę basenu, należy podjąć wiele decyzji. Przede wszystkim wybrać kształt, wielkość i materiał niecki, zdecydować, czy ma mieć skimer, czy rynnę przelewową, wybrać urządzenia dodatkowe (filtry, drabinki, przykrycie) ustalić, w jaki sposób będzie podgrzewana woda. Prace przy basenie można podzielić na etapy. Pierwszy, w którym trzeba wybudować nieckę i przygotować podejścia do instalacji, można wykonać samodzielnie, ale zgodnie z projektem. Drugi, polegający na podłączeniu instalacji dostarczających, czyszczących i podgrzewających wodę, lepiej zlecić hydraulikowi lub specjaliście od instalacji basenowych. Trzeci etap to wykończenie całości i zabezpieczenie basenu – pomalowanie ścian lub ułożenie płytek ceramicznych, montaż przykrycia. Również te prace można z powodzeniem wykonać we własnym zakresie.

Całoroczne baseny ogrodowe. Latem kąpiel - zimą ślizgawk

Czy na budowę basenu potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Przydomowy basen to - w świetle Prawa budowlanego - obiekt budowlany. Formalności, jakie musimy załatwić przed przystąpieniem do jego budowy, zależą od planowanej powierzchni. Jeśli ma być nie większa niż 30 m2, nie musimy uzyskiwać pozwolenia na budowę. Jesteśmy natomiast zobowiązani przed rozpoczęciem robót budowlanych zgłosić zamiar budowy we właściwym dla naszego miejsca zamieszkania organie administracji. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób prowadzenia robót oraz podać termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia trzeba dołączyć – jak zwykle w podobnych sytuacjach – oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz – w zależności od potrzeb – szkice lub rysunki. Projekt budowlany nie jest konieczny. Prace można rozpocząć dopiero 30 dni od momentu zgłoszenia, jeśli w tym czasie starosta nie wniesienie sprzeciwu. Jeżeli nie zacznie się ich w ciągu dwóch lat od podanego w zgłoszeniu terminu, straci ono ważność i trzeba będzie zacząć wszystko od nowa.Amatorzy basenów o powierzchni większej niż 30 m2 muszą się postarać o pozwolenie na budowę. Składając wniosek o jego wydanie, powinni mieć cztery egzemplarze projektu budowlanego wykonanego przez projektanta z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Pozwolenie będzie ważne przez trzy lata. W tym czasie trzeba będzie przynajmniej rozpocząć prace. Jeśli basen zostanie zbudowany bez pozwolenia, urząd może nakazać jego rozbiórkę. Może też wezwać do złożenia dokumentówi wniesienia opłaty legalizacyjnej – w przypadku basenu większego niż 30 m2 – bardzo dotkliwej.

Basen zewnętrzny: plusy i minusy

Plusy: można się na niego zdecydować w dowolnym momencie, niekoniecznie podczas budowy domu, gdy są największe wydatki; nieduży nie wymaga pozwolenia na budowę; jest tańszy od krytego lub zbudowanego wewnątrz domu.

Minusy: konstrukcja, materiały wykończeniowe i instalacja muszą być odporne na niską temperaturę; można korzystać z niego tylko latem, wiosną i ciepłą jesienią; trzeba systematycznie usuwać z wody zanieczyszczenia (opadające liście, rozwijające się glony).

Koszt budowy i utrzymania basenu

Koszt budowy każdego basenu jest wyceniany indywidualnie i zależy od wielkości niecki, rodzaju, wyposażenia, sposobu podgrzewania i czyszczenia wody i wielu innych elementów. Projekt i wykonanie basenu można zlecić firmie, która zwykle jest także dystrybutorem wszystkich potrzebnych elementów, a więc wyceni całość inwestycji. Jeśli okaże się za droga, z części usług można zrezygnować i wykonać je we własnym zakresie.Obliczając koszt basenu należy uwzględnić następujące elementy (z niektórych można zrezygnować): niecka z podstawowym systemem filtrowania i ręcznym dozowaniem środków dezynfekcyjnych, wymiennik lub system solarny do podgrzewania wody w basenie, drabinka umozliwiająca wejście do basenu, folia do ochrony przed zanieczyszczeniami, żaluzje lub plandeka, szczotki ręczne potrzebne do czyszczenia basenu lub odkurzacz, urządzenie wytwarzające przeciwprąd, zjeżdżalnia, urządzenie do masażu, oświetlenie basenu.Koszt utrzymania basenu zależy od wyposażenia i sposobu podgrzewania wody – najdrożej grzeje się grzałką elektryczną, najtaniej przy użyciu instalacji solarnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.