Jak zbudować basen w ogrodzie

2014-06-23 14:18
Baseny: czysta radość
Autor: Andrzej Szandomirski

Im bardziej doskwiera nam upał, tym silniejsze staje się pragnienie posiadania własnego basenu w ogrodzie. Podpowiadamy jak zbudować ogrodowy basen. Budowa basenu w ogrodzie.

Spokojna kąpiel, zabawa w wodzie z dziećmi czy pływanie dla utrzymania kondycji we własnym przydomowym basenie, to dla wielu osób sposób na wypoczynek doskonały. Wyobraźnia podsuwa obrazy delikatnie sfalowanej tafli wody w słoneczny poranek i ciepłych wieczorów spędzanych z przyjaciółmi na brzegu basenu. Ale zanim marzenia nabiorą kształtów, trzeba jak zawsze przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu inwestycji rozważyć wszystkie za i przeciw.

Budowa basenu w ogrodzie: pora i miejsce

Dobrze, jeżeli ogrodowy basen powstanie równocześnie ze wznoszeniem domu - wiele prac będzie można wykonać tym samym sprzętem (na przykład dowóz materiału, wykop) - oraz przed urządzeniem terenu wokół budynku i założeniem ogrodu. Dzięki takiej kolejności robót koszty będą niższe, niż gdyby basen był ostatnią inwestycją. Wyjątkiem są baseny rozporowe i pompowane, ustawiane na trawnikach na krótki czas.

Wyznaczając miejsce, w którym zbudujemy basen, pamiętajmy:

  • im bliżej domu, tym mniejsze koszty instalacji wodnej i elektrycznej,
  • w miejscu dobrze nasłonecznionym woda będzie się szybciej nagrzewać,
  • rosnące przy basenie drzewa będą zanieczyszczać wodę opadającymi liśćmi i igłami.

Gdy wybierzemy najdogodniejszą lokalizację, koniecznie sprawdźmy poziom wód gruntowych. Jeżeli będzie zbyt wysoki, basen można zagłębić tylko częściowo albo trzeba go ustawić na powierzchni terenu. W przeciwnym razie wiosną i jesienią podnoszący się poziom wody może powodować wypieranie zagłębionej w ziemi budowli, zwłaszcza jeśli jest opróżniona z wody.

Budowa basenu w ogrodzie: z czego niecka basenu

Kształt, trwałość i oczywiście cena niecki basenu zależą od materiału, z jakiego powstanie i od rodzaju konstrukcji.

  • Niecki z betonu zbrojonego wykonywane na budowie są bardzo trwałe. Mogą mieć dowolne wymiary i kształt oraz dno wyprofilowane wedle życzenia inwestora. Są też dostępne niecki betonowe przygotowywane w formach poliestrowych oraz żelbetowe o ścianach wykonywanych w elementach technologii Thermomur.
  • Niecki z blachy stalowej ocynkowanej lub aluminium powlekane PCW mają zazwyczaj kształt koła, ósemki lub są owalne. Na placu budowy łączy się elementy ścian śrubami lub montuje arkusze blachy. Płytę denną wykonuje się z betonu lub doskonale utwardzonych warstw żwiru i piasku.
  • Niecki z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym powstają z jednego lub kilku elementów.  Ich kształty i wymiary są rozmaite.
  • Niecka w systemie szwedzkim to szkielet drewniany wzmacniany elementami metalowymi i wykańczany wewnątrz wodoodporną sklejką. Dno stanowią warstwy zagęszczonego piasku i żwiru lub wylewka betonowa.
Całoroczne baseny ogrodowe. Latem kąpiel - zimą ślizgawk

Budowa basenu w ogrodzie: duży czy mały basen

Podejmując decyzje o wielkości basenu, pamiętajmy, że im będzie on większy, tym wyższe poniesiemy koszty inwestycji. Jednak to nie wszystko – wydatki nie skończą się wraz z jego wybudowaniem... Kilkadziesiąt metrów sześciennych wody trzeba systematycznie dezynfekować ikilka razy dziennie przefiltrowywać. Pozostają jeszcze rachunki za energię elektryczną, wodę i preparaty do jej uzdatniania, które rosną wraz z wielkością basenu. Warto też wziąć pod uwagę czas, który trzeba poświęcić na utrzymanie basenu w czystości: odkurzanie, czyszczenie jego dna i ścian oraz zbieranie liści i innych zanieczyszczeń. Przyjmuje się, że dla mieszkańców domów jednorodzinnych najbardziej ekonomiczne są baseny o wymiarach 4-5 x 6-8 m i głębokości 1,5 m. To wystarczy aby pływać, bawić się czy nawet skakać do wody. Oczywiście, jeżeli chcemy korzystać z trampoliny, basen musi być głębszy (w miejscu wykonywania skoku co najmniej 2,4 m).

Budowa basenu w ogrodzie: wykończenie basenu

Ostateczny wygląd basenu zależy od sposobu wykończenia niecki. Betonowe wykładane są zazwyczaj płytkami ceramicznymi, które musza być nienasiąkliwe, odporne na działanie chloru i mrozu. Koniecznie trzeba zadbać, aby wzdłuż brzegu znalazły się płytki antypoślizgowe. Nieckę betonowa można tez wykończyć masą z żywic epoksydowych, która doskonale wypełnia wszelkie szczeliny. Powszechnie stosowanym materiałem wykończeniowym są też folie z tworzyw sztucznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają