Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Wyposażenie ogrodu > Woda w ogrodzie: oczko wodne, staw, basen > Aranżacja ogrodu: pomysły na oczko wodne w ogrodzie
Woda w ogrodzie: oczko wodne, staw, basen

Aranżacja ogrodu: pomysły na oczko wodne w ogrodzie

Aranżacja ogrodu z oczkiem wodnym jest bardzo efektowna. Woda w ogrodzie jest ceniona szczególnie w upalne lato. Podpowiadamy jak urządzić oczko wodne w ogrodzie. Aranżacja ogrodu: pomysły na oczko wodne ZDJĘCIA i PORADY.

Kilka lat temu modne stało się urządzanie ogrodów z wodą w tle. Nieodłącznym elementem takiej aranżacji ogrodu jest oczko wodne. W ogrodzie można mieć także swój kawałek strumyka, rzeki, a nawet stawu, które w upalne letnie dni przyniosą ulgę i wytchnienie. Oczko wodne to marzenie wielu właścicieli ogrodu. Taka aranżacja ogrodu powinna być przemyślana
w detalach, oczko wodne musi być dobrze wkomponowane w przestrzeń działki, a jednocześnie uniwersalne. Pokazujemy, jak to osiągnąć. Oczko wodne jest dekoracyjnym elementem otoczenia domu. Im większe, tym naturalniej wygląda, przypominając staw.

Aranżacja ogrodu: pomysły na oczko wodne

  • Oczko wodne minimalistyczne. Niewielka kamienna niecka ulokowana tuż przy ścianie domu stworzy urokliwy zakątek. Aranżacja ogrodu rozjaśniająca cieniste miejsca ogrodu to, np. płytkie oczko z dnem z białych kamieni.
  • Oczko wodne ascetyczne. Obłożone otoczakami oczko wodne będzie wpisywało się w zdyscyplinowaną aranżację ogrodu. Taki zabieg spowoduje możliwość podziwiania domu z tarasu i samo oczko podziwia odbijający się w nim dom.
  • Oczko wodne z rybami. Karpie koi dzięki żywym kolorom są bardzo dekoracyjne. Oczko, w którym chcemy je hodować, powinno mieć minimum 1,5 m głębokości. Aranżacja może być piętrowa. W górnej części woda jest rozpryskiwana przez minifontanny. Omywa kamienie i spływa do niższego zbiornika. Dzięki temu, że jest w ruchu, łatwiej się oczyszcza.
  • Taras nad stawem. Staw w pobliżu domu staje się modny. A jeśli jeszcze można go zbudować tak, by taras był jednocześnie pomostem, zyskamy nietuzinkowe miejsce wypoczynku.
  • Oczko wodne designerskie. Z pomostem, dekoracyjnymi kamieniami i drewnianymi rzeźbami. Idealne miejsce do delektowania się ciszą i pięknem. Dla lepszego efektu warto zaaranżować designerskie oświetlenie podkreślające wieczorem kompozycję ogrodu. Na rynku dostepne sa, np. świecace kule, które efektownie będa odbijac się też w wodzie.
  • Strumyk. Do oczka wodnego w ogrodzie może prowadzić strumyk wyłożony kamieniami. Spłynie nim woda z rynien lub nadmiar tej, którą podlewamy rośliny.

Oczko wodne czyszczenie

Aranżacja ogrodu z oczkiem wodnym będzie wyglądała efektownie, pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętajmy, że decydując się na oczko wodne musi je odpowiednio pielęgnować, by woda była czysta, a oczko zadbane w każdym sezonie. Z czasem na dnie oczka wodnego  w ogrodzie gromadzi się warstwa mułu powstała z rozłożonych resztek roślin wodnych, liści, które spadły z drzew, i innych organicznych zanieczyszczeń. Jeżeli jest ona grubsza niż 15 cm, należy oczyścić dno oczka wodnego. Jest to konieczne przede wszystkim w małych oczkach wodnych. Nie tylko dlatego, że muł bardzo je spłyca i wygląda nieestetycznie, ale również dlatego, że powstają w nim trujące gazy – między innymi siarkowodór.

Zobacz wideo: jak zaaranżować niewielki ogród z oczkiem wodnym

Warto wiedzieć

Właściwe przygotowanie oczka wodnego na wiosnę ułatwi uzyskanie i utrzymanie czystej i klarownej wody

Właściwe przygotowanie oczka wodnego na wiosnę ułatwi uzyskanie i utrzymanie czystej i klarownej wody

Radzi Albert Sobczak - ekspert Oase

- Filtracja w oczkach wodnych oparta jest w głównej mierze na biologicznym oczyszczaniu, czyli na procesach nitryfikacji i denitryfikacji zachodzących w wodzie. Za te procesy odpowiadają bakterie, które rozwijają się w wodzie. Należy pamiętać, że dopiero zainstalowanie w oczku wodnym filtra zapewni optymalną i zintensyfikowaną ilość bakterii potrzebną dla uzyskania czystej, klarownej wody. Dlatego też wiosną, przed rozpoczęciem sezonu należy zrobić wszystko, aby rozwój bakterii w wodzie był jak najlepszy. Jak to zrobić? Odpowiedź jest bardzo prosta. Należy podmienić część wody, wyczyścić oczko z osadów, wyczyścić filtr, lampę i pompę oraz zaaplikować starter bakteryjny. Pamiętajmy system filtracyjny dobieramy do objętości wody i do stopnia zarybienia (wg tabeli doboru producenta)! I najważniejsze, oczko wodne to musi być zamknięty ekosystem, zabezpieczony przed dostawaniem się wody z trawnika, ścieżek wokół, czy dachu. Stosując się do tych wskazówek będziecie Państwo mogli cieszyć się z pięknej i przezroczystej wodzie w oczku wodnym cały rok.

Autor zdjęć: photos.com, materiały prasowe
Opracowanie: redakcja serwisu
mat. wideo: TTV/x-news
Źródło: Murator Numer specjalny Mój Ogród
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Kwiatowy samochód :)
Kwiatowy samochód :)

Jak przystroić oryginalnie ślubne auto? Dekoracje ślubne mogą mieć różne odsłony. Ta dekoracja...

Przeczytaj też:
Oczko wodne wiosną. Jak przygotować oczko wodne do sezonu
Oczko wodne wiosną. Jak przygotować oczko wodne do sezonu

Oczko wodne wiosną wymaga od nas nieco pracy. Na wiosnę oczko wodne ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia