Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Wyposażenie ogrodu > Woda w ogrodzie: oczko wodne, staw, basen > Aranżacja ogrodu: pomysły na oczko wodne w ogrodzie
Woda w ogrodzie: oczko wodne, staw, basen

Aranżacja ogrodu: pomysły na oczko wodne w ogrodzie

Aranżacja ogrodu z oczkiem wodnym jest bardzo efektowna. Woda w ogrodzie jest ceniona szczególnie w upalne lato. Podpowiadamy jak urządzić oczko wodne w ogrodzie. Aranżacja ogrodu: pomysły na oczko wodne ZDJĘCIA i PORADY.

Kilka lat temu modne stało się urządzanie ogrodów z wodą w tle. Nieodłącznym elementem takiej aranżacji ogrodu jest oczko wodne. W ogrodzie można mieć także swój kawałek strumyka, rzeki, a nawet stawu, które w upalne letnie dni przyniosą ulgę i wytchnienie. Oczko wodne to marzenie wielu właścicieli ogrodu. Taka aranżacja ogrodu powinna być przemyślana
w detalach, oczko wodne musi być dobrze wkomponowane w przestrzeń działki, a jednocześnie uniwersalne. Pokazujemy, jak to osiągnąć. Oczko wodne jest dekoracyjnym elementem otoczenia domu. Im większe, tym naturalniej wygląda, przypominając staw.

Aranżacja ogrodu: pomysły na oczko wodne

  • Oczko wodne minimalistyczne. Niewielka kamienna niecka ulokowana tuż przy ścianie domu stworzy urokliwy zakątek. Aranżacja ogrodu rozjaśniająca cieniste miejsca ogrodu to, np. płytkie oczko z dnem z białych kamieni.
  • Oczko wodne ascetyczne. Obłożone otoczakami oczko wodne będzie wpisywało się w zdyscyplinowaną aranżację ogrodu. Taki zabieg spowoduje możliwość podziwiania domu z tarasu i samo oczko podziwia odbijający się w nim dom.
  • Oczko wodne z rybami. Karpie koi dzięki żywym kolorom są bardzo dekoracyjne. Oczko, w którym chcemy je hodować, powinno mieć minimum 1,5 m głębokości. Aranżacja może być piętrowa. W górnej części woda jest rozpryskiwana przez minifontanny. Omywa kamienie i spływa do niższego zbiornika. Dzięki temu, że jest w ruchu, łatwiej się oczyszcza.
  • Taras nad stawem. Staw w pobliżu domu staje się modny. A jeśli jeszcze można go zbudować tak, by taras był jednocześnie pomostem, zyskamy nietuzinkowe miejsce wypoczynku.
  • Oczko wodne designerskie. Z pomostem, dekoracyjnymi kamieniami i drewnianymi rzeźbami. Idealne miejsce do delektowania się ciszą i pięknem. Dla lepszego efektu warto zaaranżować designerskie oświetlenie podkreślające wieczorem kompozycję ogrodu. Na rynku dostepne sa, np. świecace kule, które efektownie będa odbijac się też w wodzie.
  • Strumyk. Do oczka wodnego w ogrodzie może prowadzić strumyk wyłożony kamieniami. Spłynie nim woda z rynien lub nadmiar tej, którą podlewamy rośliny.

Oczko wodne czyszczenie

Aranżacja ogrodu z oczkiem wodnym będzie wyglądała efektownie, pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętajmy, że decydując się na oczko wodne musi je odpowiednio pielęgnować, by woda była czysta, a oczko zadbane w każdym sezonie. Z czasem na dnie oczka wodnego  w ogrodzie gromadzi się warstwa mułu powstała z rozłożonych resztek roślin wodnych, liści, które spadły z drzew, i innych organicznych zanieczyszczeń. Jeżeli jest ona grubsza niż 15 cm, należy oczyścić dno oczka wodnego. Jest to konieczne przede wszystkim w małych oczkach wodnych. Nie tylko dlatego, że muł bardzo je spłyca i wygląda nieestetycznie, ale również dlatego, że powstają w nim trujące gazy – między innymi siarkowodór.

Zobacz wideo: jak zaaranżować niewielki ogród z oczkiem wodnym

Warto wiedzieć

Właściwe przygotowanie oczka wodnego na wiosnę ułatwi uzyskanie i utrzymanie czystej i klarownej wody

Właściwe przygotowanie oczka wodnego na wiosnę ułatwi uzyskanie i utrzymanie czystej i klarownej wody

Radzi Albert Sobczak - ekspert Oase

- Filtracja w oczkach wodnych oparta jest w głównej mierze na biologicznym oczyszczaniu, czyli na procesach nitryfikacji i denitryfikacji zachodzących w wodzie. Za te procesy odpowiadają bakterie, które rozwijają się w wodzie. Należy pamiętać, że dopiero zainstalowanie w oczku wodnym filtra zapewni optymalną i zintensyfikowaną ilość bakterii potrzebną dla uzyskania czystej, klarownej wody. Dlatego też wiosną, przed rozpoczęciem sezonu należy zrobić wszystko, aby rozwój bakterii w wodzie był jak najlepszy. Jak to zrobić? Odpowiedź jest bardzo prosta. Należy podmienić część wody, wyczyścić oczko z osadów, wyczyścić filtr, lampę i pompę oraz zaaplikować starter bakteryjny. Pamiętajmy system filtracyjny dobieramy do objętości wody i do stopnia zarybienia (wg tabeli doboru producenta)! I najważniejsze, oczko wodne to musi być zamknięty ekosystem, zabezpieczony przed dostawaniem się wody z trawnika, ścieżek wokół, czy dachu. Stosując się do tych wskazówek będziecie Państwo mogli cieszyć się z pięknej i przezroczystej wodzie w oczku wodnym cały rok.

Autor zdjęć: photos.com, materiały prasowe
Opracowanie: redakcja serwisu
mat. wideo: TTV/x-news
Źródło: Murator Numer specjalny Mój Ogród
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Energetyczne wesele
Energetyczne wesele

Dziś chcialam Wam pokazać moją ubiegłotygodniową realizację. Panna młoda wybrała bardzo odważne...

Przeczytaj też:
Staw i oczko wodne w ogrodzie: rośliny do oczka wodnego
Staw i oczko wodne w ogrodzie: rośliny do oczka wodnego

Staw w ogrodzie lub oczko wodne to elementy często wykorzystywane w aranżacji ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia