Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Wyposażenie ogrodu > Pergole, altany, meble ogrodowe > Schody w ogrodzie. Jaki typ schodów wybrać?
Pergole, altany, meble ogrodowe

Schody w ogrodzie. Jaki typ schodów wybrać?

Schody w ogrodzie pozwalają wygodnie pokonać różnicę wysokości terenu, a dodatkowo są ważnym elementem architektonicznym w ogrodzie, często wręcz decydując o jego charakterze. Jaki typ schodów wybrać do ogrodu?

Długie schody najlepiej wyglądają wtedy, gdy ich bieg nie jest prosty, ale skręca, miękko meandrując wśród roślin. Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, warto co kilka stopni zrobić szersze spoczniki. Dodadzą konstrukcji lekkości i naturalnego wyglądu. Ważne jest zagospodarowanie brzegów schodów. Można je wykończyć murkiem policzkowym z takiego samego materiału jak stopnie; rozwiązanie takie jest polecane szczególnie w przypadku schodów, które są powiązane z budynkiem. Schody zbudowane w głębi ogrodu (niezależne od bryły budynku) najlepiej wyglądają wtedy, gdy są obsadzone roślinami.

Bezpieczne wchodzenie po schodach

Powierzchnia stopni nie może być gładka, bo użytkownikom będzie grozić poślizgnięcie się. Dlatego nie należy ich budować z polerowanych kamieni ani gładko ociosanego drewna. Szczególnie śliskie są mokre deski, dlatego do budowy stopni powinno się używać elementów ryflowanych (naciętych w podłużne rowki). Lepiej zrezygnować ze schodów z piaskowca w ocienionych, a więc często wilgotnych miejscach. W takich warunkach kamień ten szybko porasta glonami, co powoduje, że staje się bardziej śliski.
Wysokość stopni w biegu schodów powinna być taka sama. Nawet jeśli budujemy je z kamiennych bloków, musimy tak posadowić elementy, zagłębiając je w gruncie, żeby schody były równe. Niższy lub wyższy schodek ukryty wśród pozostałych może się stać pułapką. Przechodzący będą się potykać (zwłaszcza wtedy, gdy bieg schodów jest długi).

Jaki typ schodów wybrać?

Betonowe z dekoracyjną okładziną
Są najbardziej trwałe, można je budować nawet na stromych skarpach. Pod pierwszym stopniem u podstawy biegu schodów trzeba wykonać fundament betonowy.
Na dnie wykopu pod stopnie należy położyć warstwę zagęszczonego piasku, a jeśli grunt jest słabo przepuszczalny, drenaż ze żwiru lub z tłucznia i dopiero na nim warstwę piasku. Następnie w deskowaniu formuje się stopnie z betonu. Spocznik należy zrobić osobno – od biegu schodów powinna go oddzielać szczelina dylatacyjna. Każdy kolejny bieg pod pierwszym stopniem powinien mieć fundament. Wygląd schodów zależy od materiału, którym zostały wykończone. Zwykle jest to okładzina z płyt lub kostek kamiennych, cegieł klinkierowych albo małych otoczaków.

Z płyt kamiennych lub betonowych
Są łatwe do wykonania. W skarpie należy wyciąć bieg schodów i dokładnie zagęścić poziome powierzchnie. Pod pierwszym stopniem trzeba zrobić betonowy fundament. Na nim na warstwie zaprawy cementowej układa się płytę kamienną lub cementową, tak aby była na poziomie gruntu. Następnie należy wykonać podstopnicę (na przykład z kamiennych ciosów związanych betonem), ułożyć kolejną płytę i podstopnicę, i tak aż do pokonania założonej wysokości.

Żwirowe lub ziemne
Można je wykonać, jeśli teren opada łagodnie, a grunt jest przepuszczalny. Stopnie wycina się w skarpie. Poczynając od dołu, należy umocnić krawędzie kolejnych stopni. Można to zrobić rozmaicie: wbić po dwa kołki i ułożyć za nimi okrąglaki lub krawędziaki, położyć podkłady kolejowe albo po kilka dużych podłużnych kamieni. Przestrzeń między krawędziami wypełnia się warstwą zagęszczonego żwiru drobnego, a na nim układa i dobrze ubija warstwę żwiru grubego. Nie nadaje się do tego żwir rzeczny, bo ma zaokrąglone krawędzie i źle się klinuje. Do wykonania nawierzchni stopni można też użyć pospółki lub gliny wymieszanej z piaskiem.

Jakie powinny być wygodne schody?

Wygodne schody mają stopnie głębokości 40 cm i wysokości 12-15 cm. Ale w ogrodzie, wśród roślin, świetnie wyglądają też takie, których stopnie są głębsze i niższe. Szerokość schodów nie powinna być mniejsza niż 120 cm, bo wtedy swobodnie mogą się na nich minąć dwie osoby. Podyktowane jest to również względami estetycznymi. Solidne, rozległe schody lepiej się wpisują w przestrzeń działki. Aby nie gromadziła się na nich woda opadowa albo z topniejącego śniegu, powinny mieć spadek 1-2 proc.
Budowę schodów należy zacząć od obliczenia liczby stopni. W tym celu różnicę wysokości terenu, który połączą, trzeba podzielić przez założoną wysokość stopnia. Pod schodami ciężkimi – z płyt kamiennych, betonowych lub monolitu betonowego – należy zbudować fundament na głębokość 40-80 cm (im mniej przepuszczalny grunt, tym głębiej). Zazwyczaj w przypadku schodów ogrodowych wystarczy fundament pod najniższym stopniem.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Czarno-biały ślub
Czarno-biały ślub

Czarno-biały ślub - bardzo ciekawy temat. Mało kto decyduje się na ten dobór kolorów. Białe kwiaty...

Przeczytaj też:
Ławeczka w ogrodzie. Ogrodowe ławki - ZDJECIA
Ławeczka w ogrodzie. Ogrodowe ławki - ZDJECIA

Ławeczka w ogrodzie to dobry pomysł na stworzenie uroczego zakątka do wypoczynku. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia