Pergole, altany, meble ogrodowe

Ogrodowe ozdoby

Jeden, nawet mały przedmiot może odmienić wygląd naszego ogrodu, powinien jednak być dobrze dobrany i odpowiednio wyeksponowany.

Każde dzieło, efekt pracy twórczej, niezależnie od tego, czy jest to obraz, obiekt architektoniczny, spektakl teatralny, czy utwór muzyczny, wymaga zastosowania w kompozycji silniejszego akcentu przyciągającego uwagę i spinającego mniejsze części w całość. Podobnie jest z ogrodami. Nawet najstaranniej dobraną kompozycję roślin warto uzupełnić szczególnie efektownym elementem. Nie tylko będzie zdobił, ale też przełamie monotonię kompozycji, odwróci uwagę od mniej atrakcyjnych części terenu, podkreśli charakter i urodę ogrodu albo stanie się punktem najważniejszym, silnie przyciągającym uwagę. Trzeba wybierać rozważnie i przed wyprawą na zakupy starannie przemyśleć, co chcemy kupić, bo przecież ten przedmiot na jakiś czas stanie się naszym towarzyszem. Warto wyobrazić sobie, jak będzie wyglądał w miejscu, które na niego przeznaczyliśmy. Przedmiot taki powinien harmonizować z otoczeniem, czyli nawiązywać do charakteru i wyposażenia ogrodu, a także do elewacji budynku, jeżeli znajduje się w jego sąsiedztwie. Dobrze, jeśli nawiązuje do stylu i kolorystyki całego założenia. Bardzo ważne, żeby budził nasze pozytywne emocje urodą, wspomnieniami, jakie przywołuje, czy swoją historią. Takim elementem podkreślającym urodę kompozycji ogrodowej może być dzieło rąk ludzkich, czyli rzeźba lub efektowny przedmiot, ale może to być też dzieło przyrody: kamień albo pień drzewa.

Ozdoba ogrodowa od artysty

Jeśli element dekoracyjny traktujemy poważnie, ważna jest jego jakość. Szukajmy prac artystów, zwłaszcza jeżeli cenimy oryginalność i zależy nam na niepowtarzalności elementów. Najistotniejsza jest tu forma i ukryta w niej myśl twórcy, ale nie mniej ważny staje się też materiał (kamień, drewno czy metal), z którego powstanie dzieło – powinien dawać poczucie solidności. Decydując się na taki niepowtarzalny przedmiot, musimy się wprawdzie liczyć ze znacznymi kosztami, ale zyskujemy miłe poczucie obcowania ze sztuką.

Ozdoba ogrodowa z marketu budowlanego

Jeżeli nie chcemy przeznaczyć znacznej kwoty na dekorowanie ogrodu, możemy się zdecydować na tańsze rozwiązanie, wybierając choćby coś z oferty centrów
ogrodniczych. Można tam trafić na przedmioty o dopracowanej formie, nowoczesne albo nawiązujące do sprawdzonych wzorów sztuki minionych lat (poczynając od antycznej, a kończąc na ubiegłym wieku). Problemem jest jednak powtarzalność i powszechna dostępność takich dekoracji – nie dla wszystkich są  satysfakcjonujące. Warto też odwołać się do własnej wyobraźni i sięgnąć po przedmiot o intrygującej formie – może to być stare narzędzie czy urządzenie (np. żeliwny odlew, ceramiczne lub drewniane naczynie), można też wyszukać w składzie budowlanym duży kamień o nietypowym kształcie czy barwie. Atrakcyjnym elementem kompozycji może się stać fontanna lub zegar słoneczny, a także strzyżona roślina lub ozdobna donica wypełniona kwiatami. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Zasady kompozycji elementu dekoracyjnego w ogrodzie

  • Zadbać o proporcje. Ważne jest utrzymanie proporcji między wnętrzem ogrodowym a zdobiącym go przedmiotem. Duże formy najlepiej wyglądają na rozległej przestrzeni lub przeciwnie – w niewielkim wnętrzu, ale pod warunkiem że są najważniejszym elementem kompozycji, a reszta jest im podporządkowana. Małe przedmioty najlepiej umieścić tak, aby można je było oglądać z bliska, na przykład przy ścieżce, placyku wypoczynkowym lub tarasie. Doskonale nadają się do uzupełniania kompozycji roślinnych – podkreślają ich piękno.
  • Zastosować zasadę kontrastu. Ponieważ element dekoracyjny ma jak broszka spinać kompozycję i podkreślać jej charakter, powinien być wyrazisty i dobrze widoczny. Dlatego warto zadbać o kontrast i wybierać przedmioty odcinające się od tła, na którym je oglądamy.
  • Uzupełnić kompozycję. Ustawienie smukłej, wysokiej rzeźby sprawi, że statyczna, spokojna kompozycja nabierze dynamiki i stanie się bardziej intensywna, intrygująca. Natomiast przedmioty niskie, o łagodnym, obłym kształcie spowodują, że kompozycja stanie się statyczna i wyciszona.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Christopher Niedenthal, Andrzej Szandomirski
Źródło: Zbuduj dom
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Kompozycje nagrobne
Kompozycje nagrobne

Zbliżają się zaduszki... A my zbieramy zamówienia na kompozycje nagrobne. Można wykonać taką...

Przeczytaj też:
Schody łączące dom z ogrodem: z czego i jak zrobić schody do ogrodu
Schody łączące dom z ogrodem: z czego i jak zrobić schody do ogrodu

Wybierając materiał na schody łączące dom z ogrodem, kierujmy się nie tylko ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia