Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Wyposażenie ogrodu > Pergole, altany, meble ogrodowe > Murki i ścianki oporowe
Pergole, altany, meble ogrodowe

Murki i ścianki oporowe

Murki i ścianki oporowe podtrzymując masy ziemi, zapobiegają jej przemieszczaniu się. Buduje się je więc tam, gdzie naturalny spadek terenu powoduje osuwanie się ziemi i wymywanie gruntu.

Jednak warto też stawiać murki i ścianki oporowe na płaskich działkach jako element dekoracyjny. Przecinając ogród, urozmaicają przestrzeń i pozwalają wykorzystać ją w efektowny sposób.
Samodzielnie możemy zbudować murki oporowe do wysokości około 100 cm. Wyższe wymagają zaangażowania konstruktora, który obliczy napór podtrzymywanych mas ziemi i wynikające z tego parametry budowli.

Murek z kamieni czy z cegieł?

Bardzo dekoracyjne są murki z kamieni. Najtrwalsze są skały pochodzenia magmowego, na przykład: granit, bazalt i sjenit. Murki można też budować z mniej trwałych piaskowców i wapieni. Ponieważ skały te są porowate i łatwo chłoną wodę, z czasem porastają glonami i mogą się łuszczyć. Taka patyna w ogrodach jest jednak mile widziana. Trzeba też pamiętać o tym, że z wapieni wypłukiwane są związki, które mogą alkalizować glebę, dlatego w pobliżu lepiej nie sadzić roślin, które lubią kwaśne podłoże.
Efektowne są też murki z cegieł. Bardzo trwałe są te z cegieł klinkierowych – przez wiele lat wyglądają niezmiennie. Mniej odporne na działanie czynników atmosferycznych są zwykłe cegły budowlane. Ich przyspieszone starzenie ma jednak tę zaletę, że wykonane z nich elementy szybko „wrastają” w ogród. Taki murek warto zaizolować od strony skarpy warstwą papy na lepiku.

Jak zbudować murek oporowy?

Najłatwiej wznosi się murki z cegieł. Budując z kamieni, trzeba starannie dobierać do siebie elementy. Największe kamienie należy układać w narożnikach i w najniższej warstwie. Ważne dla stabilności konstrukcji jest także to, aby pionowe szczeliny między kamieniami mijały się, a jeśli się łączą, to najwyżej w dwóch kolejnych warstwach. Grubość murka powinna być większa niż 1/5 jego wysokości, jednak nie mniejsza niż 30 cm.

Murek murowany
Wznosi się go, łącząc elementy (kamienie lub cegły) zaprawą cementową. Posadawia na fundamencie betonowym zagłębionym w gruncie na 20-50 cm (im wyższy murek i bardziej spoisty grunt, tym głębszy powinien być fundament). Na gruncie słabo przepuszczalnym pod fundamentem trzeba położyć warstwę ubitego gruboziarnistego tłucznia lub żwiru.

Murek suchy
Powstaje z kamieni ułożonych bez zaprawy (na sucho). Do jego budowy nadają się kamienie o dwóch powierzchniach płaskich i mniej więcej równoległych. Wtedy elementy można wzajemnie dobrze dopasować. Powinny być układane z lekkim spadkiem w kierunku skarpy. Kilka długich i płaskich kamieni warto położyć w poprzek murka tak, aby jeden ich koniec zagłębił się w skarpę; to zwiąże budowlę z gruntem.
Murki suche do wysokości 50 cm nie potrzebują fundamentów. Wystarczy najniższą warstwę kamieni zagłębić do połowy w podłożu. Murki wyższe posadawiamy na podbudowie z ubitego żwiru lub tłucznia albo na fundamencie z betonu grubości 20-30 cm. Efektownie wyglądają murki, w których przestrzenie między kamieniami wypełniono ziemią i obsadzono roślinami.

Między skarpą a murkiem należy ułożyć warstwę odsączającą z gruboziarnistego żwiru lub tłucznia, szczególnie jeżeli grunt jest słabo przepuszczalny.
Na dnie warstwy odsączającej wzdłuż całej długości murka trzeba ułożyć sączki drenarskie, które będą zbierać wodę i odprowadzać ją do studzienki chłonnej albo przed lico murka (15 cm nad ziemią należy zamontować sączki z tworzywa sztucznego lub metalowe rurki albo podczas murowania pozostawić szczeliny między kamieniami).
Taki drenaż nie jest konieczny, jeśli grunt jest przepuszczalny.
Murek, który jest niski, może być pionowy. Jeśli jest wyższy niż 80 cm, powinien być nachylony w kierunku skarpy 10-15%.
Korona murka musi się znaleźć nieco ponad powierzchnią gruntu – to zapobiegnie przelewaniu się wody przez murek.
Teren u podstawy murka powinien być zawsze ukształtowany z lekkim spadkiem na zewnątrz, a jeżeli budowla ma graniczyć z trawnikiem, warto fundament lub pierwszą warstwę zrobić szerszą i na poziomie gruntu – ułatwi to koszenie trawy.

Z czego budować ścianki oporowe?

Aby podtrzymać ziemię, szczególnie tam, gdzie jej napór jest znaczny, można postawić ścianki z betonu zbrojonego wykonane na miejscu w deskowaniu. Trzeba pamiętać o pozostawianiu otworów odprowadzających wodę przed lico murka i o wykorzystywaniu co kilka metrów szczelin dylatacyjnych. Na rynku są też gotowe elementy betonowe – bloczki lub pustaki przeznaczone do budowy ścianek oporowych.
Doskonale wpisują się w estetykę ogrodu ścianki oporowe z elementów drewnianych. Najtrwalsze są dobrze impregnowane podkłady kolejowe. Oryginalnie wyglądają też ścianki z ułożonych poziomo desek. Takie drewno musi być zaimpregnowane, a w miejscu kontaktu z glebą zaizolowane, na przykład papą na lepiku lub smołą.
Powszechnie dostępne są palisady z okrąglaków impregnowanych ciśnieniowo. Kupuje się je jako oddzielne elementy lub połączone drutem czy taśmą metalową w panele gotowe do wkopania w ziemię.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Mariusz Bykowski, Wiktor Greg, Elżbieta Borkowska-Gorączko
Rysunki: Agnieszka i Marek Sterniccy
Źródło: Murator
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Jesienna dekoracja stołu
Jesienna dekoracja stołu

Tak wygląda od tygodnia mój stół:) Za każym razem gdy wracam do domu i spoglądam na...

Przeczytaj też:
Miejsce relaksu w ogrodzie: projekt i wyposażenie miejsca wypoczynku
Miejsce relaksu w ogrodzie: projekt i wyposażenie miejsca wypoczynku

Miejsce relaksu w ogrodzie to szczególny fragment otoczenia domu, który służyć ma ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia