Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Wyposażenie ogrodu > Pergole, altany, meble ogrodowe > Murki i ścianki oporowe
Pergole, altany, meble ogrodowe

Murki i ścianki oporowe

Murki i ścianki oporowe podtrzymując masy ziemi, zapobiegają jej przemieszczaniu się. Buduje się je więc tam, gdzie naturalny spadek terenu powoduje osuwanie się ziemi i wymywanie gruntu.

Jednak warto też stawiać murki i ścianki oporowe na płaskich działkach jako element dekoracyjny. Przecinając ogród, urozmaicają przestrzeń i pozwalają wykorzystać ją w efektowny sposób.
Samodzielnie możemy zbudować murki oporowe do wysokości około 100 cm. Wyższe wymagają zaangażowania konstruktora, który obliczy napór podtrzymywanych mas ziemi i wynikające z tego parametry budowli.

Murek z kamieni czy z cegieł?

Bardzo dekoracyjne są murki z kamieni. Najtrwalsze są skały pochodzenia magmowego, na przykład: granit, bazalt i sjenit. Murki można też budować z mniej trwałych piaskowców i wapieni. Ponieważ skały te są porowate i łatwo chłoną wodę, z czasem porastają glonami i mogą się łuszczyć. Taka patyna w ogrodach jest jednak mile widziana. Trzeba też pamiętać o tym, że z wapieni wypłukiwane są związki, które mogą alkalizować glebę, dlatego w pobliżu lepiej nie sadzić roślin, które lubią kwaśne podłoże.
Efektowne są też murki z cegieł. Bardzo trwałe są te z cegieł klinkierowych – przez wiele lat wyglądają niezmiennie. Mniej odporne na działanie czynników atmosferycznych są zwykłe cegły budowlane. Ich przyspieszone starzenie ma jednak tę zaletę, że wykonane z nich elementy szybko „wrastają” w ogród. Taki murek warto zaizolować od strony skarpy warstwą papy na lepiku.

Jak zbudować murek oporowy?

Najłatwiej wznosi się murki z cegieł. Budując z kamieni, trzeba starannie dobierać do siebie elementy. Największe kamienie należy układać w narożnikach i w najniższej warstwie. Ważne dla stabilności konstrukcji jest także to, aby pionowe szczeliny między kamieniami mijały się, a jeśli się łączą, to najwyżej w dwóch kolejnych warstwach. Grubość murka powinna być większa niż 1/5 jego wysokości, jednak nie mniejsza niż 30 cm.

Murek murowany
Wznosi się go, łącząc elementy (kamienie lub cegły) zaprawą cementową. Posadawia na fundamencie betonowym zagłębionym w gruncie na 20-50 cm (im wyższy murek i bardziej spoisty grunt, tym głębszy powinien być fundament). Na gruncie słabo przepuszczalnym pod fundamentem trzeba położyć warstwę ubitego gruboziarnistego tłucznia lub żwiru.

Murek suchy
Powstaje z kamieni ułożonych bez zaprawy (na sucho). Do jego budowy nadają się kamienie o dwóch powierzchniach płaskich i mniej więcej równoległych. Wtedy elementy można wzajemnie dobrze dopasować. Powinny być układane z lekkim spadkiem w kierunku skarpy. Kilka długich i płaskich kamieni warto położyć w poprzek murka tak, aby jeden ich koniec zagłębił się w skarpę; to zwiąże budowlę z gruntem.
Murki suche do wysokości 50 cm nie potrzebują fundamentów. Wystarczy najniższą warstwę kamieni zagłębić do połowy w podłożu. Murki wyższe posadawiamy na podbudowie z ubitego żwiru lub tłucznia albo na fundamencie z betonu grubości 20-30 cm. Efektownie wyglądają murki, w których przestrzenie między kamieniami wypełniono ziemią i obsadzono roślinami.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Mariusz Bykowski, Wiktor Greg, Elżbieta Borkowska-Gorączko
Rysunki: Agnieszka i Marek Sterniccy
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Choinka
Choinka

Choinki, choineczki - ten rozmiar i rodzaj sprzedaje się u nas na święta jak świeże bułeczki. :)...

Przeczytaj też:
Schody łączące dom z ogrodem: z czego i jak zrobić schody do ogrodu
Schody łączące dom z ogrodem: z czego i jak zrobić schody do ogrodu

Wybierając materiał na schody łączące dom z ogrodem, kierujmy się nie tylko ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia