Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Wyposażenie ogrodu > Pergole, altany, meble ogrodowe > Jak zbudować altanę w ogrodzie
Pergole, altany, meble ogrodowe

Jak zbudować altanę w ogrodzie

Jeśli chcemy w pełni korzystać z zalet altany, musimy zadbać o to, aby miała solidne podłoże.

Jeśli chcemy w pełni korzystać z zalet altany, musimy zadbać o to, aby miała solidne podłoże.

Altana w ogrodzie to miejsce, gdzie można schronić się zarówno przed upałem, jak i przed deszczem. Niezależnie od tego, z jakiego materiału chcemy zbudować altanę w ogrodzie, podstawą zawsze jest solidny fundament.

Jak zbudować altanę w ogrodzie: fundament

W przypadku altany fundament nie musi być głęboki – zazwyczaj wystarcza 50–60 cm. Przed przystąpieniem do wykonania fundamentów i posadzki należy zapoznać się z instrukcją montażu altany i na odpowiednim etapie prac budowlanych zamontować elementy, które będą służyć do jej posadowienia.

Z miejsca, gdzie chcemy wybudować altanę należy najpierw zebrać wierzchnią warstwę urodzajnej ziemi. Następnie wykonujemy wykop pod fundament po obrysie przyszłej altany i układamy szalunek z desek (deski powinny wystawać około 10 cm powyżej planowanego poziomu fundamentów). Teraz układamy zbrojenie z prętów – na przykład o przekroju 8 mm i wlewamy beton. Możemy go przygotować samodzielnie (dla polepszenia właściwości betonu warto dodać do niego plastyfikator – Emulsję Budowlaną Atlas) lub użyć gotowych produktów dostępnych na rynku, np. Posadzki Cementowej Atlas. To drugie rozwiązanie jest wygodniejsze i znacznie skraca czas pracy.

Następnego dnia, po związaniu betonu, wyjmujemy deski od wewnętrznej strony fundamentów. Przestrzeń pomiędzy powstałymi ściankami fundamentowymi wypełniamy żwirem lub gruzem i wylewamy na to chudy beton. Uzyskany poziom wylewki powinien znaleźć się na równi ze ściankami fundamentowymi. Gdy beton wyschnie, na całości układamy folię budowlaną jako materiał izolacyjny, a na nią siatkę z prętów zbrojeniowych na podkładkach dystansowych (można je kupić w sklepach budowlanych). Na tak przygotowane podłoże wylewamy Posadzkę Cementową Atlas. Deski szalunkowe, pozostawione na zewnętrznych stronach fundamentów, będą stanowiły ograniczenie dla wykonywanej płyty i nie pozwolą na wylanie się zaprawy poza obrys fundamentów.

Jak zbudować altanę w ogrodzie: wykończenie posadzki

Teraz możemy przystąpić do wykończenia posadzki altany. Odpowiednie do tego celu są płytki gresowe. Gres jest wyjątkowo trwałym materiałem, twardym, odpornym na ścieranie i zmywanie. Na zewnątrz należy stosować płytki antypoślizgowe, z gresu nieszkliwionego i niepolerowanego. Wysoka odporność i trwałość gresu niesie ze sobą pewne ograniczenie – płytek nie wolno przyklejać na zwykły klej cienkowarstwowy, wymagają specjalnej zaprawy o zwiększonej przyczepności. Do tego celu doskonale nadają się zaprawy z linii Atlas PROgres. Najlepszą z nich jest Atlas PROgres Mega, dzięki której okładzina zostanie trwale i mocno zespolona z podłożem, nawet w najtrudniejszych warunkach eksploatacji. Klej posiada również zwiększony zakres grubości stosowania – od 4 do 20 mm.

Autor tekstu: Na podstawie materiałów prasowych frmy Atlas
Autor zdjęć: archiwum firmy Atlas
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

trend na ombre :)
trend na ombre :)

Kto uwielbia kwiaty w odcieniu ombre? My kochamy! Na giełdzie ostatnio znaleźliśmy takie oto...

Przeczytaj też:
PROJEKT ALTANY OGRODOWEJ Z GRILLEM. Do samodzielnej budowy
PROJEKT ALTANY OGRODOWEJ Z GRILLEM. Do samodzielnej budowy

Nowość na Murator.pl. Gotowy projekt drewnianej altany ogrodowej z grillem. Projekt udostępniamy ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia