Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Wyposażenie ogrodu > Pergole, altany, meble ogrodowe > Jak zbudować altanę w ogrodzie
Pergole, altany, meble ogrodowe

Jak zbudować altanę w ogrodzie

Jeśli chcemy w pełni korzystać z zalet altany, musimy zadbać o to, aby miała solidne podłoże.

Altana w ogrodzie to miejsce, gdzie można schronić się zarówno przed upałem, jak i przed deszczem. Niezależnie od tego, z jakiego materiału chcemy zbudować altanę w ogrodzie, podstawą zawsze jest solidny fundament.

Jak zbudować altanę w ogrodzie: fundament

W przypadku altany fundament nie musi być głęboki – zazwyczaj wystarcza 50–60 cm. Przed przystąpieniem do wykonania fundamentów i posadzki należy zapoznać się z instrukcją montażu altany i na odpowiednim etapie prac budowlanych zamontować elementy, które będą służyć do jej posadowienia.

Z miejsca, gdzie chcemy wybudować altanę należy najpierw zebrać wierzchnią warstwę urodzajnej ziemi. Następnie wykonujemy wykop pod fundament po obrysie przyszłej altany i układamy szalunek z desek (deski powinny wystawać około 10 cm powyżej planowanego poziomu fundamentów). Teraz układamy zbrojenie z prętów – na przykład o przekroju 8 mm i wlewamy beton. Możemy go przygotować samodzielnie (dla polepszenia właściwości betonu warto dodać do niego plastyfikator – Emulsję Budowlaną Atlas) lub użyć gotowych produktów dostępnych na rynku, np. Posadzki Cementowej Atlas. To drugie rozwiązanie jest wygodniejsze i znacznie skraca czas pracy.

Następnego dnia, po związaniu betonu, wyjmujemy deski od wewnętrznej strony fundamentów. Przestrzeń pomiędzy powstałymi ściankami fundamentowymi wypełniamy żwirem lub gruzem i wylewamy na to chudy beton. Uzyskany poziom wylewki powinien znaleźć się na równi ze ściankami fundamentowymi. Gdy beton wyschnie, na całości układamy folię budowlaną jako materiał izolacyjny, a na nią siatkę z prętów zbrojeniowych na podkładkach dystansowych (można je kupić w sklepach budowlanych). Na tak przygotowane podłoże wylewamy Posadzkę Cementową Atlas. Deski szalunkowe, pozostawione na zewnętrznych stronach fundamentów, będą stanowiły ograniczenie dla wykonywanej płyty i nie pozwolą na wylanie się zaprawy poza obrys fundamentów.

Jak zbudować altanę w ogrodzie: wykończenie posadzki

Teraz możemy przystąpić do wykończenia posadzki altany. Odpowiednie do tego celu są płytki gresowe. Gres jest wyjątkowo trwałym materiałem, twardym, odpornym na ścieranie i zmywanie. Na zewnątrz należy stosować płytki antypoślizgowe, z gresu nieszkliwionego i niepolerowanego. Wysoka odporność i trwałość gresu niesie ze sobą pewne ograniczenie – płytek nie wolno przyklejać na zwykły klej cienkowarstwowy, wymagają specjalnej zaprawy o zwiększonej przyczepności. Do tego celu doskonale nadają się zaprawy z linii Atlas PROgres. Najlepszą z nich jest Atlas PROgres Mega, dzięki której okładzina zostanie trwale i mocno zespolona z podłożem, nawet w najtrudniejszych warunkach eksploatacji. Klej posiada również zwiększony zakres grubości stosowania – od 4 do 20 mm.

Autor tekstu: Na podstawie materiałów prasowych frmy Atlas
Autor zdjęć: archiwum firmy Atlas
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Kompozycje nagrobne
Kompozycje nagrobne

Zbliżają się zaduszki... A my zbieramy zamówienia na kompozycje nagrobne. Można wykonać taką...

Przeczytaj też:
Dlaczego warto mieć inspekt w ogrodzie. Z czego zbudować inspekt?
Dlaczego warto mieć inspekt w ogrodzie. Z czego zbudować inspekt?

Inspekt w ogrodzie przyda się do przygotowania rozsady roślin ozdobnych i warzyw ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia