Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Wyposażenie ogrodu > Pergole, altany, meble ogrodowe > Jak dbać o meble ogrodowe, by służyły jak najdłużej
Pergole, altany, meble ogrodowe

Jak dbać o meble ogrodowe, by służyły jak najdłużej

Meble z drewna tekowego nie wymagają konserwacji, ale można je pokryć preparatem, który utrwali barwę

Meble ogrodowe przez cały sezon użytkowania są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem deszczu, słońca i wiatru meble ogrodowe tracą ładny wygląd i niszczeją. Jak dbać o meble ogrodowe?

Sposób konserwacji mebli zależy od materiału, z którego zostały wykonane. Przy zakupie zazwyczaj kierujemy się ich wyglądem, stanowią przecież część kompozycji ogrodu. Często na podjęcie decyzji o zakupie wpływa cena. Jednak pamiętajmy, że meble najtańsze są też najmniej trwałe.

Meble ogrodowe z drewna

Mogą być wykonane z rodzimych gatunków drzew: sosny, świerka, jesionu, robinii (zwanej popularnie akacją), buka, dębu lub drewna egzotycznego, na przykład teku albo eukaliptusa. W ofercie handlowej są też meble z drewna egzotycznego określanego ogólnie jako drewno drzew z rodziny tekowych. Meble z rodzimych gatunków drzew – jeżeli są dobrze zaimpregnowane, a następnie polakierowane lub pomalowane farbą tworzącą powłokę wodoodporną – jesienią trzeba umyć, starannie wysuszyć i przenieść do suchego pomieszczenia, w którym temperatura jest niska, ale nie spadnie poniżej 0°C. Nie należy przykrywać ich szczelnie folią. Wiosną, przed wystawieniem mebli do ogrodu, miejsca ewentualnych pęknięć powłoki warto przeszlifować i pomalować lub polakierować. Meble z surowego drewna drzew krajowych lub z niektórych gatunków drewna egzotycznego przed umieszczeniem w ogrodzie trzeba pokryć olejem (przy użyciu pędzla lub czystej miękkiej szmatki). Zabieg należy powtórzyć (po oczyszczeniu) przed schowaniem mebli na zimę, a jeśli wyda się to potrzebne, także w trakcie sezonu. Meble z drewna tekowego nie wymagają specjalnych zabiegów, ale pamiętajmy, że nieco zszarzeją (zwłaszcza jeśli pozostawimy je na zimę na zewnątrz). Jeżeli chcemy, aby drewno zachowało żywą barwę, meble lub ich elementy trzeba wyczyścić specjalnym preparatem i pokryć olejem do drewna tekowego. Jeśli raz wykonamy taki zabieg, będziemy musieli powtarzać go dwa-trzy razy w roku (zawsze po zakończeniu sezonu).

Meble ogrodowe z wikliny i rattanu

Możemy je myć środkami czyszczącymi dostępnymi na rynku, na przykład mydłem. Ponieważ materiały te nie są zbyt trwałe, wykonane z nich meble lepiej nawet w sezonie letnim ustawiać pod zadaszeniem.

Meble ogrodowe z metalu

Żeliwne są ciężkie, ale efek­towne. Ich wzornictwo nawiązuje najczęściej do stylistyki XIX w., nadają więc wnętrzom ogrodowym specyficzny charakter. Są dość odporne na działanie czynników atmosferycznych, ale wymagają oczyszczenia co jakiś czas drucianą szczotką i pokrycia farbą. Meble o konstrukcji, w której są łączone części żeliwne z drewnianymi, należy traktować w sposób właściwy dla tych materiałów.
Aluminiowe są lekkie i nowoczesne. Często nazywane są meblami całorocznymi, bo są odporne na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych i mogą pozostawać na zewnątrz także zimą. Wymagają mycia – i to wszystko. Chyba że aluminium łączone jest z innym materiałem – wtedy poszczególne elementy trzeba konserwować inaczej, zależnie od tego, z czego zostały zrobione.

Meble ogrodowe z plastiku i sztucznego rattanu

Są lekkie i łatwe w konserwacji. Te z dobrego tworzywa utwardzanego żywicami przetrwają wiele sezonów. Wymagają jedynie mycia, tak często, jak jest to potrzebne, najlepiej ciepłą wodą z mydłem. W sprzedaży są specjalne preparaty do czyszczenia i do renowacji tworzywa sztucznego. Używając ich, należy zawsze stosować się do zaleceń podanych na opakowaniu. Odnawianie mebli kolorowych warto rozpocząć od sprawdzenia na małej powierzchni, czy pod wpływem preparatu nie ulegną odbarwieniu.

Plecionki i rurki imitujące materiał naturalny coraz częściej są wykorzystywane do produkcji mebli ogrodowych. Robione są z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Wystarczy myć je ciepłą wodą lub – jeśli są bardzo zabrudzone – wodą z dodatkiem mydła.

Meble ogrodowe z hartowanego szkła

Szklane blaty to efektowny element metalowych stołów ogrodowych o nowoczesnej stylistyce. Najlepiej jest myć je ciepłą wodą z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń. Po opłukaniu warto wytrzeć ich powierzchnię do sucha, co pozwoli uniknąć powstawania zacieków.

Poduszki i tkaniny na siedziska mebli ogrodowych

Poduszki do mebli ogrodowych nie tylko zapewniają komfort wypoczynku, ale też barwą i krojem podkreślają charakter ogrodowego wnętrza. Pokrywane są tkaninami bawełnianymi lub z włókien poliestrowych, a wypełniane watą poliestrową. Z takich tkanin produkowane są również siedziska krzeseł, foteli i leżaków, parasole ogrodowe i markizy. Jest rzeczą naturalną, że tkaniny pozostawiane na zewnątrz brudzą się i wymagają pielęgnacji. W sprzedaży znajdziemy specjalne preparaty do impregnacji i czyszczenia tkanin przeznaczonych do ogrodu.

Zobacz film: Jak dbać o meble ogrodowe

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: materiały prasowe JYSK
mat. wideo: TVN Meteo/x-news
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Żuraweczka
Żuraweczka

Chciałoby się powiedzieć: "Deszczowy lipiec", ale to jeszcze nie ten miesiąc. Czerwiec lubi płatać...

Przeczytaj też:
Pergola - podpora dla roślin, ochrona przed słońcem [ZDJĘCIA]
Pergola - podpora dla roślin, ochrona przed słońcem [ZDJĘCIA]

Pergola to jedna z najpopularniejszych budowli ogrodowych. Najlepiej pełni swą funkcję, gdy ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia