Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Wyposażenie ogrodu > Pergole, altany, meble ogrodowe > Drewutnia: przechowywanie drewna do kominka [WIDEO]
Pergole, altany, meble ogrodowe

Drewutnia: przechowywanie drewna do kominka [WIDEO]

Drewutnia przyda się w ogrodzie do przechowywanie drewna do kominka. Dowiedz się, jak zbudować drewutnię w ogrodzie. Zobacz film

Drewutnia jest mała, więc zmieści się na każdej działce, i estetyczna – dlatego można ją ustawić w ogrodzie bez obawy, że będzie szpecić otoczenie. W drewutni mieści się do 10 m³ drewna. Taka ilość opału wystarczy do tego, by cieszyć się ogniem w kominku przez całą zimę. Jej konstrukcja składa się z dwóch segmentów połączonych dachem (można zbudować jedną część, ale ilość drewna, jaka się w niej zmieści, czyli 5 m³, wystarczy jedynie do okazjonalnego rozpalania ognia).

Drewno dobre, bo suche i liściaste

W kominku powinno się palić wyłącznie suchym drewnem. Spala się ono spokojnie i równomiernie, nie dymi i wydziela dużo ciepła. Drewno ze świeżo ściętego drzewa zawiera znaczną ilość wody. Palenie nim nie jest korzystne, bywa nawet szkodliwe. Po pierwsze dlatego, że wilgotne drewno znacznie obniża temperaturę spalania i zmniejsza ciąg kominowy, po drugie – powoduje wydzielanie dużej ilości sadzy, która powstaje w wyniku łączenia się niedopalonych cząstek z parą wodną i osadza się w przewodzie kominowym. Jeżeli zdarzy się nam dołożyć do kominka wilgotnego drewna, należy je spalać przy zwiększonym dopływie powietrza. Do rozgrzanego kominka z wkładem kominkowym nigdy nie należy dokładać drewna wilgotnego, które jest zmrożone, ponieważ może się to skończyć pęknięciem wkładu wskutek gwałtownych naprężeń termicznych. Dlatego drewno przed użyciem powinno być przechowywane pod zadaszeniem w przewiewnym miejscu przynajmniej przez kilkanaście miesięcy (czyli sezonowane). W tym czasie zawartość wody spada w nim do 15-20% (jest to tak zwane drewno powietrznie suche).
Do palenia w kominku najlepiej używać drewna z drzew liściastych (na przykład grabowego, bukowego, dębowego, jesionowego, brzozowego). Drewno z drzew iglastych zawiera dużo żywicy i podczas palenia zanieczyszcza sadzą palenisko oraz komin.

Wykonanie drewutni

Każdy segment drewutni składa się z dwóch ram powstałych z krawędziaków 9 x 9 cm połączonych wiązaniem czopowym. Ramy połączone są czterema krawędziakami 9 x 9 cm na wpust. W tylnej ramie zamocowano dwie pionowe belki 90 x 4,5 cm, które stabilizują konstrukcję. Podobne belki wzmacniają jej boki. Połączono je z ramą za pomocą metalowych kątowników 6 x 6 cm. Podłogę tworzą deski. Drewutnia posadowiona jest na metalowych podporach osadzonych w betonie. Dzięki temu drewno, z którego jest zbudowana, nie styka się z powierzchnią gruntu, co znacznie zwiększa jego trwałość. Dach drewutni tworzy blachodachówka ułożona na łatach przybitych do krokwi.

Konieczna impregnacja drewna

Drewno łatwo chłonie wodę, co prowadzi do jego butwienia i gnicia. Dlatego elementy drewutni narażone na działanie deszczu i wody z roztopionego śniegu należy zabezpieczyć stosownym preparatem. W sprzedaży dostępnych jest wiele różnych środków (impregnaty, farby ochronne, lakiery). Zapewniają one ochronę przed szkodliwym działaniem grzybów, sinizn, a także owadów. Do impregnacji drewutni zastosowano preparat Sadolin Base, który pokryto koloryzującym lakierem Sadolin. Szczególnie dokładnie zaimpregnowano elementy konstrukcji najbardziej narażone na kontakt z wilgocią (dolna część ramy drewutni oraz miejsca połączeń drewnianych elementów). W tych miejscach drewno dodatkowo zabezpieczono warstwą impregnatu (w tym celu można także użyć smoły, asfaltu lub pokostu).

Zobacz film: Drewutnia do ogrodu - jak zbudować samodzielnie drewutnię

Autor tekstu: Jan Błaszczyk
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Rysunki: Agnieszka i Marek Sterniccy
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Wspomnienie lata
Wspomnienie lata

Za oknami szaruga i niestety pięknie wybarwione drzewa też powoli tracą swój urok. Zima zbliża się...

Przeczytaj też:
Śmietnik na odpadki stałe - gdzie postawić, jak przygotowac śmieci
Śmietnik na odpadki stałe - gdzie postawić, jak przygotowac śmieci

Nawet na najmniejszej działce musimy wydzielić miejsce, w którym staną pojemniki przeznaczone ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia