Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Wyposażenie ogrodu > Pergole, altany, meble ogrodowe > Drewno w ogrodzie: drewniane elementy architektury ogrodowej
Pergole, altany, meble ogrodowe

Drewno w ogrodzie: drewniane elementy architektury ogrodowej

Drewno możemy wykorzystać do wykonania wielu elementów ogrodowej architektury, takich jak pergole, obrzeża, altany, tarasy, ogrodzenie, dekoracje, nawierzchnie, kładki, mostki. Drewno w ogrodzie.

Drewno w ogrodzie: pergole, trejaże, kratki

Wykonywane zazwyczaj z drewna sosnowego, impregnowane i malowane, służą do eksponowania pnączy, ale także do podziału przestrzeni ogrodowej, tworzenia zacisznych miejsc wypoczynku i osłaniania nieestetycznych fragmentów wewnątrz lub na zewnątrz ogrodu.

Drewno w ogrodzie: ścianki oporowe i obrzeża

Służą do umacniania krawędzi rabat podwyższonych i skarp. Ponieważ 1/3-1/2 długości elementów, z których są zbudowane, zagłębiona jest w ziemi, muszą być bardzo starannie impregnowane.

Drewno w ogrodzie: urządzenia do zabawy

Piaskownice, forty wspinaczkowe, domki, huśtawki, ważki i bujaki na sprężynach wykonywane są zazwyczaj z impregnowanego lub malowanego drewna sosnowego i malowanej sklejki. Ich powierzchnia powinna być doskonale wygładzona, a poszczególne elementy muszą mieć taką grubość, aby nie mogły się złamać nawet w ferworze intensywnej zabawy.

Drewno w ogrodzie: altany ogrodowe

Buduje się je najczęściej z elementów sosnowych impregnowanych i malowanych. Chronią przed deszczem i słońcem. Mogą być ażurowe i raczej symbolicznie osłaniać odpoczywające w nich osoby lub przypominać małe częściowo zabudowane pawilony.

Drewno w ogrodzie: tarasy

Najlepiej do ich budowy używać desek dębowych, modrzewiowych lub z drewna egzotycznego. Mocuje się je do legarów z grubej kantówki lub metalowych kątowników, a całą konstrukcję opiera się na betonowych stopach fundamentowych. Deski powinny być ryflowane (żłobione w rowki) i ułożone zgodnie ze spadkiem tarasu, aby woda łatwo odpływała.

Drewno w ogrodzie: ogrodzenie

Drewniane płoty i parkany od wieków wpisane są w nasz krajobraz. Od najprostszych z cienkich kołków i wąskich sztachet po ozdobne: malowane, o elementach wycinanych w efektowne kształty czy łączonych z murowanymi słupami. Mogą być ażurowe i szczelne, niskie – symbolicznie zaznaczające granice terenu, i wysokie – tworzące zaporę nie do przebycia.

Drewno w ogrodzie: dekoracje (rzeźby)

Nadają indywidualny, niepowtarzalny charakter wnętrzu ogrodowemu. To, czy są chronione impregnatem przed wpływem czynników atmosferycznych, malowane, czy niezabezpieczone – i poddane destrukcyjnemu działaniu natury, zależy jedynie od upodobań twórcy lub właściciela.

Drewno w ogrodzie: nawierzchnie, mostki i kładki

Są oryginalne, a w przestrzeni ogrodowej wyglądają bardzo naturalnie. Można wykonać je z bruku drewnianego (najlepszy jest dębowy), ale też z plastrów ciętych w poprzek grubych pni średnicy powyżej 40 cm czy paneli zbijanych z wąskich desek sosnowych, robiniowych lub z drewna egzotycznego.  Rzadziej spotykane, ale bardzo efektowne są nawierzchnie z bali, czyli z grubych kawałków drewna tartacznego. Ponieważ drewno tłumi dźwięki (bruk drewniany stosowany jest w stajniach i halach fabrycznych), takie nawierzchnie nadają się na placyki wypoczynkowe, miejsca położone w pobliżu sypialni czy gabinetu.
Z dębowej kostki brukowej można też wykonywać podjazdy dla samochodów osobowych.
Nie tylko ułatwiają przechodzenie ponad lustrem wody, ale są efektowną dekoracją wnętrz ogrodowych. Te ich drewniane fragmenty, które mają bezpośredni kontakt z wodą, powinny być wykonane z drewna dębowego. Pozostałe, które tylko czasami bywają zalewane, można zrobić z drewna innego gatunku, ale powinny być doskonale zaimpregnowane.

Zobacz film: Donice z ławką, ścieżka z dębu i drewniane ogrodzenie - ciekawe elementy do ogrodu

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Tomasz Myśluk, Andrzej Szandomirski, Daniel Rumiancew
mat. wideo: Odlotowy ogród / TTV/x-news
Źródło: Zbuduj dom
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Ostatni bukiet ślubny
Ostatni bukiet ślubny

Konwalie w grudniu? To możliwe. Oczywiście z Holandii... Pachniały nieziemsko, w połączeniu z...

Przeczytaj też:
Schody łączące dom z ogrodem: z czego i jak zrobić schody do ogrodu
Schody łączące dom z ogrodem: z czego i jak zrobić schody do ogrodu

Wybierając materiał na schody łączące dom z ogrodem, kierujmy się nie tylko ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia