Ognisko w ogrodzie

2017-07-12 9:02
Ognisko w ogrodzie
Autor: Andrzej Szandomirski Miejsce na ognisko powinno być oddalone od domu

Ognisko grzeje, daje poczucie wspólnoty, jest wspomnieniem wakacji i dalekim echem lat szkolnych. Warto przygotować w ogrodzie miejsce na ognisko. Podpowiadamy jak zrobić ognisko w ogrodzie.

Jeśli mamy dużą działkę i jej położenie na to pozwala – mieszkamy w wiejskiej lub podmiejskiej okolicy, a domy znajdują się w pewnym oddaleniu od siebie – warto pokusić się o to, aby pośród innych elementów wzbogacających nasz ogród znalazło się miejsce na ognisko.

Grill, kominek, ognisko - co wybrać do ogrodu? >>>

Ognisko w ogrodzie: ogień pod kontrolą

Żeby bezpiecznie i komfortowo korzystać z ognia w ogrodzie, musimy spełnić kilka warunków.
Ognisko zatem:

  • nie powinno znajdować się tuż przy zabudowaniach, drewnianych elementach ogrodowej architektury ogrodowej, wiacie z drewnem i w pobliżu starych drzew,

  • należy je odsunąć od granic działki, by dym oraz zapachy i odgłosy biesiady nie uprzykrzały życia sąsiadom,

  • trzeba tak zaplanować, by wokół jego paleniska było sporo wolnego miejsca na siedziska uczestników biesiady i na to, by każdy miał swobodny dostęp do ognia. Poza tym warto przewidzieć miejsce na stół lub ławę, na której będzie można ustawić jedzenie i picie.

Przygotowanie miejsca pod ognisko

Przygotowanie miejsca na ognisko nie jest skomplikowane. W najprostszej wersji wystarczy kilka lub kilkanaście polnych kamieni tworzących krąg na trawie. Palenisko można też wynieść nieznacznie ponad poziom gruntu albo nieco je zagłębić, wkomponowując w utwardzoną nawierzchnię, na przykład z kostki granitowej, łupanego kamienia albo żwiru. Ważne jest, by miejsce to pasowało do stylu domu oraz pozostałej części ogrodu.

Wykonanie murowanego paleniska w ogrodzie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Ognisko można potraktować jako obiekt małej architektury ogrodowej wymagający zgłoszenia w urzędzie. Do budowy można będzie przystąpić, jeśli urząd w ciągu 30 dni od otrzymania zgłoszenia nie wyrazi sprzeciwu. Może on wyrazić sprzeciw, a także nakazać uzyskanie pozwolenia na budowę, jeśli realizacja obiektu spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa lub wprowadzenie uciążliwości dla terenów sąsiednich.

Usytuowanie paleniska w pobliżu granicy lub sąsiednich budynków może też wywołać protesty sąsiadów, nie ma jednak przepisów określających, w jakich odległościach od innych obiektów można usytuować ognisko. Przepisy przeciwpożarowe zabraniają jedynie używania otwartego ognia w miejscach występowania materiałów łatwo palnych (na przykład budynków drewnianych). Natomiast w ustawie o lasach zapisano, że nie można rozniecać ognia na terenach śródleśnych oraz w odległości 100 m od granicy lasu.

Jak zagospodarować otoczenie ogniska

Otoczenie ogniska warto osłonić, żeby powstało zaciszne miejsce. Można je obsadzić krzewami, najlepiej ładnie kwitnącymi i pachnącymi (tawuły, wajgele, jaśminowce, perukowce) albo osłonić niewysokim płotkiem, na przykład z wikliny lub bambusa, i posadzić obok niego pnącza (mogą to być powojniki i wiciokrzewy).

Miejsce na ognisko w ogrodzie
Autor: Andrzej Szandomirski Interesująco wygląda miejsce na ognisko schowane w nawierzchni. Ścianki paleniska osłaniają przed wiatrem, dlatego ogień płonie w nim równo i nie przygasa

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Grille betonowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany