Grille ogrodowe gazowe

2012-04-04 11:06

Miłośników potraw przygotowywanych na grillu jest wielu - chętnie grillujemy w ogrodach i na działkach. Coraz więcej jest zwolenników grilli gazowych, które mają wiele zalet.

Grill na gaz wymaga rozpalania, ale nie jest ono tak kłopotliwe, a w czasie spalania nie powstają żadne produkty uboczne, natomiast jego mycie ogranicza się jedynie do dokładnego przetarcia elementów. Włączenie urządzenia jest bardzo proste, wystarczy tylko przekręcić pokrętło i wcisnąć przycisk zapalarki. Grill ma gałkę (czasem jest ich kilka), dzięki której możliwe jest kontrolowanie ilości przepływającego gazu i regulacja temperatury pieczenia. Jest to bardzo przydatna funkcja, która zmniejsza do minimum ryzyko przypalenia grillowych przysmaków. Pomocny w tym może być także wskaźnik temperatury. Grill w ciągu 10 minut jest w stanie osiągnąć temperaturę 300 st. Celsjusza.

Z czego składa się grill gazowy

Większość urządzeń składa się z trzech zasadniczych elementów – na górze znajduje się ruszt, na który nakłada się jedzenie, pod nim kratka do lawy wulkanicznej, a na samym dnie palnik gazowy podgrzewający lawę. Wymiary żeliwnego rusztu, na którym leży jedzenie (czyli powierzchni grillowania) oscylują pomiędzy 1500 a 3600 cm². Kratka, na której leży rozżarzona lawa, jest również żeliwna. Po włączeniu grilla lawa osiąga bardzo wysoką temperaturę, ale nie spala się tak jak węgiel drzewny. Można ją ponownie wykorzystać jeszcze wiele razy, a przy rzadkim używaniu (weekendowym) nawet przez cały sezon. Do palnika doprowadza się gaz – propan lub propan-butan. Jeśli zdecydujemy się na mały, przenośny grill, wystarczy mała (turystyczna) butla gazowa, do większych – z kilkoma palnikami – zalecane są butle około 10-kilogramowe. Zużycie gazu jest uzależnione od mocy i liczby palników, średnio jeden palnik wypala około 0,5 kg gazu na godzinę – czyli jedna duża 10-kilogramowa butla wystarczy na 20 godzin grillowania. Aby dania pachniały oryginalnie, wiele grilli gazowych zaopatrzonych jest w pojemniki, które wypełnia się aromatycznymi wiórkami lub drewienkami, najczęściej drzew owocowych (jabłoń, śliwa, czereśnia) lub iglaków (jałowiec). Do urządzenia mogą być także dołączone (w zależności od modelu) elementy dodatkowe, takie jak ruszt, płyta grillowa czy boczne stoliki na przyprawy, które z pewnością ułatwią przygotowywanie dań dla całej rodziny i przyjaciół.

Jaki grill wybrać - gazowy czy węglowy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają