Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Wyposażenie ogrodu > Grill, kominek, ognisko w ogrodzie > Grill w ogrodzie. Jaki rodzaj grilla wybrać?
Grill, kominek, ognisko w ogrodzie

Grill w ogrodzie. Jaki rodzaj grilla wybrać?

Broil King - Grill gazowy Broil King z limitowanej serii Imperial Black z nowym rusztem z odlewu stali szlachetnej (fot. Broil King)

Broil King - Grill gazowy Broil King z limitowanej serii Imperial Black z nowym rusztem z odlewu stali szlachetnej (fot. Broil King)

Grill w ogrodzie - jaki najlepszy? W małych ogrodach lepiej sprawdzi się grill przenośny. W dużych - może być stacjonarny. Jaki rodzaj grilla wybrać: na węgiel, gazowy czy elektryczny.

Latem spędzamy wiele czasu w ogrodach i na działkach przygotowując posiłki na grillu. Jaki rodzaj grilla wybrać? Wiele osób rezygnuje z grilla stacjonarnego na rzecz przenośnego, często niewielkiego i nadającego się na małą działkę. Takie grille podobają się także tym, którzy rzadko w ten sposób przygotowują jedzenie, więc nie potrzebują solidnych budowli. Z przenośnym urządzeniem łatwo też jest zmieniać miejsce grillowania. Mogą być nie tylko na węgiel, ale także gazowe lub elektryczne.
Wiele modeli grilli węglowych, elektrycznych, a nawet niewielkich gazowych da się składać i przewozić w wygodnej formie. Niektóre mają nie tylko nóżki czy podstawę, ale także kółka, dzięki którym przemieszczanie ich po ogrodzie jest łatwe. Inne zaopatrzone są w półki – pod spodem i obok paleniska, które ułatwiają grillowanie. Niekiedy mają blaty robocze.

Grille na węgiel

Popularne grille węglowe można kupić już za niewielką kwotę. Zachęca to tych, którzy potrzebują grilla przejściowego – przed wybudowaniem stacjonarnego. Paleniska urządzeń przenośnych wykonywane są najczęściej z grubej blachy stalowej pokrytej ognioodporną farbą, ruszty zaś – ze stali nierdzewnej. Kupić można także prawie niezniszczalne grille żeliwne. Coraz więcej grilli węglowych ma pokrywę, która skraca czas pieczenia i chroni potrawy przed wysuszeniem. Dzięki niej węgiel nie zapala się otwartym płomieniem, ale efektywnie żarzy – co jest korzystniejsze dla zdrowia jedzących i smaku przyrządzanych potraw. Niektóre grille węglowe mają też popielnik, który pozwala na czyszczenie ich w trakcie pracy. To przydatne, gdy pieczenie trwa długo i wymaga dorzucania węgli. Przyrządzanie potraw ułatwia też termometr, zazwyczaj umieszczony w pokrywie.

Grille gazowe

Grille gazowe mają coraz więcej zwolenników. Przyrządzane na nich jedzenie nie różni się smakiem od tego z grilla węglowego. Ale nie trzeba ich długo rozpalać, pilnować ognia itd. Wystarczy podpalić gazowy palnik i za chwilę ruszty mają wymaganą temperaturę. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to napełnienie butli gazowej – na stacji LPG. Grille gazowe często są droższe od węglowych – ich konstrukcja jest bardziej skomplikowana. Są dość ciężkie, bo przeważnie przypominają szafkę na kółkach mieszczącą butlę gazową. W jej blat wmontowane są kurki do regulacji mocy płomieni, palenisko i umieszczony nad nim ruszt. Na czas pieczenia zakrywa się je pokrywą chroniącą przed przypadkowym zagaszeniem gazu. Grille tego typu łatwiej się czyści niż węglowe. Nie ma w nich niedopalonych węgli i popiołu.

Grille elektryczne

Ogrodowe grille elektryczne zajmują mniej miejsca niż gazowe, bo zazwyczaj są niezbyt duże. Ich obsługa i czyszczenie są równie nieskomplikowane, jak gazowych urządzeń – po grillowaniu wystarczy umyć ruszt. Podobnie jak pozostałe mają nóżki, stoliki, półki pod rusztami. By można było zacząć przygotowywać potrawy, potrzebują tylko podłączenia do zasilania. Trzeba do tego używać przedłużaczy przeznaczonych do stosowania na zewnątrz z odpowiednio zabezpieczonymi przed wilgocią gniazdami.

Autor tekstu: Anna Śmiałek
Autor zdjęć: materiały prasowe, WEBER
Źródło: Wymarzony Ogród
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Jogurt z dodatkiem soku z bzu

Ładnie się dzisiaj wypogodziło to dobrze bo chciałam pomalować słupki i ogrodzenie na działeczce,...

Przeczytaj też:
Grillowanie w ogrodzie. Grill na majówce
Grillowanie w ogrodzie. Grill na majówce

Grillowanie w ogrodzie to dobry sposób na spędzenie majówki! Wspólne przyrządzanie potraw ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia