Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Wyposażenie ogrodu > Grill, kominek, ognisko w ogrodzie > Grill, ognisko, wędzarnia, kominek – ogień w ogrodzie
Grill, kominek, ognisko w ogrodzie

Grill, ognisko, wędzarnia, kominek – ogień w ogrodzie

Całoroczne palenisko ozdobne

Całoroczne palenisko ozdobne

Biesiadowanie w ogrodzie w sezonie letnim to popularne zajęcie. Do przygotowania potraw w ogrodzie używane są grille, ogniska, wędzarnie, kominki. Warto zaprojektować je w ogrodzie.

Urządzeniami które najczęściej używamy w ogrodach do przyrządzania potraw są grille. Można podzielić je na dwie podstawowe kategorie: stałe i przenośne. Te pierwsze wykonane są z trwałych materiałów, takich jak beton, kamień naturalny, cegła, stal. Ze względu na rodzaj konstrukcji oraz gabaryty, nie można przestawiać ich w ogrodzie i dlatego warto dobrze zastanowić się nad ich lokalizacją. Grille przenośne najczęściej wykonane są ze stali, a ich rozmiary umożliwiają przenoszenie w inne miejsce. Obecnie na rynku dostępne są także grille elektryczne oraz gazowe, o tyle wygodniejsze, że nie trzeba w nich rozpalać ognia. Podczas korzystania z grilla zazwyczaj nie skupiamy się bezpośrednio przy nim – miejsca do siedzenia znajdują się w pewnej odległości.

Ognisko w ogrodzie

Zanim grille stały się popularne, w ogrodach palono ogniska w wyznaczonych miejscach, tzw. paleniskach. Palenisko to okrąg otoczony kamieniami lub cegłami, które zapobiegają ewentualnemu niekontrolowanemu wydostaniu się ognia poza ognisko. Palenisko powinno znajdować się w bezpiecznej odległości od zabudowań. W ognisku można podgrzewać nieliczne potrawy nadziewając je na drewniany kij bądź metalowy szpikulec. Bardziej urozmaicone potrawy można przygotować korzystając z rusztu zawieszonego nad paleniskiem. Uczestnicy biesiady skupiają się wokół ogniska, stając się użytkownikami wspólnej przestrzeni.

Wędzarnia w ogrodzie

Do elementów związanych z ogniem, które znajdują zastosowanie w ogrodzie, należą także wędzarnie. Są to specjalne urządzenia służące do przygotowywania mięs i wędlin. Wędzenie zachodzi na zimno (w temperaturze do 30–32 st.C) lub na gorąco (w temperaturze 70–90 st.C). Wędzenie na zimno trwa bardzo długo, nawet przez całą dobę. Natomiast wędzenie na gorąco jest o wiele krótsze – trwa 4–5 godzin. Ze względu na dużą ilość dymu wytwarzanego przez długi czas, wędzarnie lepiej ustawić w pewnej odległości od domu.

Od pewnego czasu w ogrodach spotkać można budowle będące połączeniem kominka wewnątrz domu z grillem na zewnątrz. Oba urządzenia są zlokalizowane przy tej samej ścianie, mogą mieć wspólny lub osobny szyb kominowy. Grill obsługiwany jest z tarasu lub bezpośrednio z ogrodu.

Urządzenia, w których wykorzystuje się ogień można w ogrodzie lokalizować w dowolnym miejscu, ale warto pamiętać o pewnych zasadach, których przestrzeganie sprawi, że ich użytkowanie będzie bardziej funkcjonalne. Ważna jest odległość od domu – nie powinna być zbyt duża, bo jej częste pokonywanie będzie pewnym utrudnieniem. Natomiast zbyt bliskie położenie zabudowań może narazić na dostawanie się dymu do pomieszczeń. Dlatego jeżeli decydujemy się na bliską lokalizację, należy umiejętnie wybrać miejsce, które między innymi powinno być osłonięte od wiatru. Takie urządzenie może znajdować się w reprezentacyjnym miejscu ogrodu stanowiąc element dekoracyjny i dodatkową atrakcję.

Autor tekstu: Pracownia Sztuki Ogrodowej
Autor zdjęć: Pracownia Sztuki Ogrodowej
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Bukiet z ostróżki i gipsówki
Bukiet z ostróżki i gipsówki

Bukiet biało-niebieski z gipsówki, róż, ostróżki. Forma bukietu jest lekko boho- czyli...

Przeczytaj też:
Grill, kominek, ognisko - co wybrać do ogrodu?
Grill, kominek, ognisko - co wybrać do ogrodu?

Grill, kominek, ognisko - warto przynajmniej jedną z tych rzeczy mieć w ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia