Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Wyposażenie ogrodu > Grill, kominek, ognisko w ogrodzie > Grill, kominek, ognisko - co wybrać do ogrodu?
Grill, kominek, ognisko w ogrodzie

Grill, kominek, ognisko - co wybrać do ogrodu?

Nad grillem można zbudować zadaszenie

Grill, kominek, ognisko - warto przynajmniej jedną z tych rzeczy mieć w ogrodzie. Ogród to miejsce wypoczynku i spotkań towarzyskich. Warto zbudować w ogrodzie kominek czy murowany grill albo wydzielić miejsce na ognisko.

Warto znaleźć w ogrodzie miejsce na stacjarnarny grill, kominek bądź ognisko. Wybór powinien zależeć w równym stopniu od upodobań i od wielkości działki. Ognisko potrzebuje przestrzeni, dlatego mogą sobie na nie pozwolić jedynie właściciele dużych posesji położonych poza miastem. Wymaga oddalenia od ich granic, by otwarty ogień nie zagrażał otoczeniu, a dym nie przeszkadzał sąsiadom.
Grill lub kominek ogrodowy można zbudować nawet na małej działce. Najlepiej go umieścić w miejscu niezbyt oddalonym od domu, żeby transport produktów i usuwanie śmieci nie sprawiały kłopotu. Trzeba się jednak zatroszczyć o to, aby nie był uciążliwy dla sąsiadów, a także by wiatr nie przenosił zapachów do domu (miejsce grillowania można osłonić zielenią).

Jak zbudować grill i kominek ogrodowy?

Murowany grill lub kominek powinien stać na płycie fundamentowej. Może to być zbrojony beton grubości około 15 cm ułożony na blisko 30-centymetrowej warstwie zagęszczonego żwiru gruboziarnistego. Wymurować go można z kamieni, cegły klinkierowej albo ze zwykłej cegły klasy co najmniej 10. Obok komory paleniska warto umieścić wygodny blat do przygotowywania potraw, a pod nim schowek na rzeczy niezbędne przy grillowaniu. Wysokość, na jakiej jest umieszczony ruszt, warto dostosować do wzrostu osoby najczęściej przygotowującej potrawy (szczególnie ważne jest to w przypadku blatu – standardowa wysokość to 85 cm).
Ruszt i szufladę na popiół najlepiej jest kupić przed rozpoczęciem prac murarskich i do nich dopasować szerokość komory paleniska (w przeciwnym razie może się okazać, że nie pasują, i trzeba je będzie robić na wymiar). Ruszt musi być ze stali nierdzewnej.
W wersji rozbudowanej kominek przekształca się w kuchnię ogrodową zadaszoną i osłoniętą od strony, z której najczęściej wieje wiatr, wyposażoną w siedziska, a nawet szafki na naczynia.

Warto wiedzieć

Radzi Michał Piotrów - ekpert Broil King

Radzi Michał Piotrów - ekpert Broil King

Polacy znani są ze swojej pasji do grillowania, ale zauważamy że odchodzą od tradycyjnej kiełbasy i poszukują bardziej wyrafinowanego smaku ryb, steków czy warzyw. Wszystko dzięki grillom gazowym, które coraz cześciej pojawiają się w polskich ogrodach i na tarasach ze względu na wygodę oraz łatwość przyrządzania potraw, ale również na doskonały smak. Gotowanie w ogrodzie staje się nowym trendem na spędzanie wolnego czasu z rodziną i znajomymi. Przy wyborze grilla warto zwrócić uwagę na szczegóły i detale, które powodują że urządzenie będzie przede wszystkim dostarczało smaku, wykorzystane technologie spowodują, że grillowanie będzie proste i przyjemne.

Jak przygotować miejsce na ognisko?

Jeżeli lubimy biesiady wokół ognia, ale chcemy uniknąć wznoszenia kolejnej budowli – zróbmy wygodne miejsce na ognisko. Możemy do tego wykorzystać na przykład kamienie i cegły. Najlepiej, jeśli w lekkim zagłębieniu terenu ułożymy kamienny krąg do palenia ognia i otoczymy go utwardzoną nawierzchnią.  Dzięki takiemu rozwiązaniu z miejsca będzie można korzystać przez cały rok – w upały nie będzie ryzyka zajęcia się trawy ogniem, a po deszczu lub zimą nie będziemy grzęźli w błocie. 
W miejscu przeznaczonym na palenisko wybieramy podłoże na głębokość około 20 cm. Kamienie tworzące krąg paleniska i nawierzchnię kamienną lub klinkierową układamy na warstwie podsypki cementowo-piaskowej (w proporcjach 1:9 lub 1:12).

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: materiały prasowe, Andrzej Szandomirski, Wiktor Greg
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Czarno-biały ślub
Czarno-biały ślub

Czarno-biały ślub - bardzo ciekawy temat. Mało kto decyduje się na ten dobór kolorów. Białe kwiaty...

Przeczytaj też:
Grill gazowy: jak czyścić i konserwować. Najważniejsze czynności, które należy wykonywać użytkując grill gazowy
Grill gazowy: jak czyścić i konserwować. Najważniejsze czynności, które należy wykonywać użytkując grill gazowy

Prawidłowe czyszczenie i konserwacja grilla zagwarantują jego bezproblemowe funkcjonowanie przez wiele lat ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia