Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Wyposażenie ogrodu > Grill, kominek, ognisko w ogrodzie > Grill, kominek, ognisko - co wybrać do ogrodu?
Grill, kominek, ognisko w ogrodzie

Grill, kominek, ognisko - co wybrać do ogrodu?

Nad grillem można zbudować zadaszenie

Grill, kominek, ognisko - warto przynajmniej jedną z tych rzeczy mieć w ogrodzie. Ogród to miejsce wypoczynku i spotkań towarzyskich. Warto zbudować w ogrodzie kominek czy murowany grill albo wydzielić miejsce na ognisko.

Warto znaleźć w ogrodzie miejsce na stacjarnarny grill, kominek bądź ognisko. Wybór powinien zależeć w równym stopniu od upodobań i od wielkości działki. Ognisko potrzebuje przestrzeni, dlatego mogą sobie na nie pozwolić jedynie właściciele dużych posesji położonych poza miastem. Wymaga oddalenia od ich granic, by otwarty ogień nie zagrażał otoczeniu, a dym nie przeszkadzał sąsiadom.
Grill lub kominek ogrodowy można zbudować nawet na małej działce. Najlepiej go umieścić w miejscu niezbyt oddalonym od domu, żeby transport produktów i usuwanie śmieci nie sprawiały kłopotu. Trzeba się jednak zatroszczyć o to, aby nie był uciążliwy dla sąsiadów, a także by wiatr nie przenosił zapachów do domu (miejsce grillowania można osłonić zielenią).

Jak zbudować grill i kominek ogrodowy?

Murowany grill lub kominek powinien stać na płycie fundamentowej. Może to być zbrojony beton grubości około 15 cm ułożony na blisko 30-centymetrowej warstwie zagęszczonego żwiru gruboziarnistego. Wymurować go można z kamieni, cegły klinkierowej albo ze zwykłej cegły klasy co najmniej 10. Obok komory paleniska warto umieścić wygodny blat do przygotowywania potraw, a pod nim schowek na rzeczy niezbędne przy grillowaniu. Wysokość, na jakiej jest umieszczony ruszt, warto dostosować do wzrostu osoby najczęściej przygotowującej potrawy (szczególnie ważne jest to w przypadku blatu – standardowa wysokość to 85 cm).
Ruszt i szufladę na popiół najlepiej jest kupić przed rozpoczęciem prac murarskich i do nich dopasować szerokość komory paleniska (w przeciwnym razie może się okazać, że nie pasują, i trzeba je będzie robić na wymiar). Ruszt musi być ze stali nierdzewnej.
W wersji rozbudowanej kominek przekształca się w kuchnię ogrodową zadaszoną i osłoniętą od strony, z której najczęściej wieje wiatr, wyposażoną w siedziska, a nawet szafki na naczynia.

Warto wiedzieć

Radzi Michał Piotrów - ekpert Broil King

Radzi Michał Piotrów - ekpert Broil King

Polacy znani są ze swojej pasji do grillowania, ale zauważamy że odchodzą od tradycyjnej kiełbasy i poszukują bardziej wyrafinowanego smaku ryb, steków czy warzyw. Wszystko dzięki grillom gazowym, które coraz cześciej pojawiają się w polskich ogrodach i na tarasach ze względu na wygodę oraz łatwość przyrządzania potraw, ale również na doskonały smak. Gotowanie w ogrodzie staje się nowym trendem na spędzanie wolnego czasu z rodziną i znajomymi. Przy wyborze grilla warto zwrócić uwagę na szczegóły i detale, które powodują że urządzenie będzie przede wszystkim dostarczało smaku, wykorzystane technologie spowodują, że grillowanie będzie proste i przyjemne.

Jak przygotować miejsce na ognisko?

Jeżeli lubimy biesiady wokół ognia, ale chcemy uniknąć wznoszenia kolejnej budowli – zróbmy wygodne miejsce na ognisko. Możemy do tego wykorzystać na przykład kamienie i cegły. Najlepiej, jeśli w lekkim zagłębieniu terenu ułożymy kamienny krąg do palenia ognia i otoczymy go utwardzoną nawierzchnią.  Dzięki takiemu rozwiązaniu z miejsca będzie można korzystać przez cały rok – w upały nie będzie ryzyka zajęcia się trawy ogniem, a po deszczu lub zimą nie będziemy grzęźli w błocie. 
W miejscu przeznaczonym na palenisko wybieramy podłoże na głębokość około 20 cm. Kamienie tworzące krąg paleniska i nawierzchnię kamienną lub klinkierową układamy na warstwie podsypki cementowo-piaskowej (w proporcjach 1:9 lub 1:12).

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: materiały prasowe, Andrzej Szandomirski, Wiktor Greg
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Zagadka
Zagadka

Mam dla Was zagadkę... Jakie kwiaty widzicie na zdjęciu? Podpowiem, że jest kilka gatunków. Jeden z...

Przeczytaj też:
Jak kupić dobry grill, czyli czym się należy kierować przy wyborze grilla
Jak kupić dobry grill, czyli czym się należy kierować przy wyborze grilla

Zakup nowego grilla to decyzja podejmowana raz na wiele lat, dlatego też ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia