Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Trawniki, żywopłoty > Żywopłoty > Żywopłot z żywotników (tui): wybór odmian, sadzenie i pielęgnacja [WIDEO]
Żywopłoty

Żywopłot z żywotników (tui): wybór odmian, sadzenie i pielęgnacja [WIDEO]

Żywopłot z tui zakrywa nieciekawe ogrodzenie

W ogrodach przydomowych popularne są żywopłoty z żywotników, powszechnie zwanych tujami. W przypadku żywopłotu z tui istotny jest wybór odpowiedniej odmiany, właściwa rozstawa przy sadzeniu i późniejsza pielęgnacja roślin. Jak założyć i pielęgnować żywopłot z tui?

Zaletą żywopłotu z tui jest to, że już po kilku latach od posadzenia osiąga on pożądaną wysokość i staje się zwartą zieloną osłoną.
Na żywopłot należy wybierać gatunki tui odporne na mróz i łatwe w uprawie. To ułatwi późniejszą pielęgnację żywopłotu i ograniczy problemy w uprawie. Ważną cechą omianową jest szybkość wzrostu i pokrój roślin. W dalszej kolejności można postawić np. na walory kolorystyczne.

Gatunki żywotników (tui) polecane na żywopłoty

  • żywotnik zachodni (łac. Thuja occidentalis),
  • żywotnik olbrzymi (łac. Thuja plicata),
  • biota wschodnia (łac. Platycladus orientalis) -do niedawna znaną pod nazwą żywotnik.

Odmiany żywotnika polecane na żywopłoty

  • Żywotnik zachodni ‘Brabant’ – szybko rosnąca (przyrosty około 50 cm rocznie) odmiana żywotnika zachodniego. Osiąga 4–8 m wysokości. Zaleca się ją ciąć dwukrotnie w ciągu roku (w kwietniu i lipcu), dzięki czemu silnie zagęści się.
  • Żywotnik zachodni ‘Columna’ – odmiana o kolumnowym, wąskim pokroju. Osiąga do 6 m wysokości. W zasadzie nie wymaga cięcia, ale tworzy mniej szczelne żywopłoty (sadzi się ją w mniejszej rozstawie).
  • Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon' – szybko rosnąca odmiana żywotnika zachodniego o stożkowym pokroju. Osiąga 3–6 m wysokości, roczne przyrosty wynoszą około 40 cm.
  • Żywotnik olbrzymi 'Kórnik' – odmiana osiągająca 2–3 m wysokości. Ma gęsty szerokostożkowy pokrój.

Zakładanie żywopłotu z żywotników (tui)

Żywopłot z tui najlepiej zakładać wczesną jesienią. Wcześniej należy odpowiednio przygotować teren pod sadzenie. Podłoże należy przekopać i oczyścić. Dołki pod rośliny wykopuje się w odległości minimum 50–70 cm od ogrodzenia. Powinny być znacznie większe (nawet dwukrotnie) od bryły korzeniowej. Optymalne odległości pomiędzy tujami wynoszą od 50–60 cm dla odmian o wąskim pokroju lub wolniej rosnących, do 100–120 cm dla odmian o szerokim pokroju lub silnie rosnących. Zbyt gęste sadzenie roślin przyśpiesza tworzenie gęstej zwartej ściany, jednakże później żywotniki mogą chorować.

>>Przeczytaj też: Jak sadzić tuje: 10 zasad sadzenia tui

Pielęgnacja żywopłotu z tui po posadzeniu

Tuje po posadzeniu należy dokładnie podlać. Podlewanie wykonuje się również zimą (w ciepłe, bezmroźne dni). Brak wody w okresie zimowym i wczesnowiosennym oraz związana z nią susza fizjologiczna jest częstym powodem brązowienia igieł. Jeśli w ogrodzie często przebywają czworonogi, mniejsze okazy warto ochronić przed nimi za pomocą siatki. Przy jesiennym sadzeniu żywopłotów nawożenie (poza kompostem, np. dodawanym do gleby przy sadzeniu) wykonuje się dopiero w kolejnym roku.

Zobacz film: Jak założyć żywopłot z tui

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Wrzosowe świece
Wrzosowe świece

Moi drodzy, kwiaty można wykorzystać nie tylko do kompozycji roślinnych. Tutaj własnoręcznie...

Przeczytaj też:
Jak sadzić i pielęgnować żywopłoty liściaste i iglaste
Jak sadzić i pielęgnować żywopłoty liściaste i iglaste

Czy wiesz, jak prawidłowo sadzić i pielęgnować żywopłoty liściaste i iglaste? Oto ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia