Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Żywopłoty

ŻYWOPŁOT z BUKSZPANU: obwódki z bukszpanu

Żywopłot z bukszpanu: jak założyć i ciąć. Bukszpan dobrze rośnie w cieniu i jest mało wymagający, jeśli chodzi o podłoże. Idealnie nadaje się na żywopłoty i obwódki. Radzimy, jak założyć żywopłot z bukszpanu i jakie odmiany będą najlepsze na niskie obwódki i żywopłoty.

Zywopłot z bukszpanu jest łatwy do założenia i dość prosty w pielęgnacji. Bukszpan dobrze toleruje różne podłoża. Na niskie formowane żywopłoty z bukszpanu najlepiej nadają się odmiany: karłowata odmiana bukszpanu wieczniezielonego 'Suffruticosa' i odmiana bukszpanu drobnolistnego 'Faulkner'.
Bukszpan dobrze rośnie w cieniu i jest mało wymagający, jeśli chodzi o podłoże. Nie może być ono jednak zbyt suche ani podmokłe.
Warto też pamiętać, że najlepsza dla bukszpanu jest gleba wapienna.

Jak sadzić bukszpan na żywpołot

  • Żywopłot z bukszpanu: termin sadzenia. Tradycyjnie zaleca się do sadzenia bukszpanu przełom sierpnia i września, ale krzewy sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Pod żywopłot z bukszpanu należy przygotować podłoże: gleba powinna zostać spulchniona do głębokości 20 cm (na jeden szpadel). Trzeba starannie usunąć wszelkie chwasty, aby nie pozostały korzenie, kłącza czy rozłogi.
  • Jak sadzić żywopłot z bukszpanu. Wykopać rowek lub dołki: kształt żywopłotu z bukszpanu można wyznaczyć sznurkiem rozpiętym między palikami.
  • Bukszpan: sadzonki. Kupujemy sadzonki bukszpanu na żywopłot: najlepiej wybrać te sprzedawane z bryłą ziemi (w pojemnikach).
  • Żywopłot z bukszpanu: rozstaw. Na żywopłot długości 1 m i wysokości 25-50 cm potrzeba około 15 roślin, na niską, gęstą obwódkę wysokości 20-25 cm potrzeba 30 roślin. Sadzi się je w dwóch lub w trzech rzędach.
  • Posadzić: Sposoby sadzenia krzewów w niskich żywopłotach.

Żywopłot z bukszpanu: jak pielęgnować

Żywopłot z bukszpanu: podlewanie. Zaraz po posadzeniu roślin obficie nawilżyć wokół nich glebę, później podlewać w czasie suchej wiosny i zimą w okresach bezmroźnych, bo właśnie wtedy roślinom grozi przesuszenie.
Żywopłot z bukszpanu: cięcie. Pierwszy raz wykonujemy cięcie bukszpanu po posadzeniu, gdy widać, że rośliny się przyjęły (jeżeli były sadzone późnym latem – zrobić to dopiero w marcu następnego roku). W kolejnych latach żywopłot z bukszpanu należy ciąć w lipcu lub sierpniu, gdy pędy przestają rosnąć, albo wczesną wiosną, gdy nie grożą już przymrozki. Jeżeli dwa cięcia w sezonie nie wystarczają, by utrzymać zamierzony kształt żywopłotu, można ciąć częściej. 
Żywopłot z bukszpanu: nawożenie. Żywopłot z bukszpanu nawozimy trzykrotnie w ciągu roku (na przełomie marca i kwietnia, w czerwcu i pod koniec lipca) – najlepiej kompostem z dodatkiem mączki kostnej.
Można też do żywopłotu z bukszpanu zastosować nawóz wolno działający i zasilić rośliny raz – wiosną.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: photos.com, Magdalena Michalak, Agnieszka Sternicka, Daniel Rumiancew, Marek Sternicki
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Róże
Róże

Róże, królowe kwiatów. Dla jednych oklepane, dla mnie zawsze będą piekne,...

Przeczytaj też:
Żywopłot z wikliny, płot z wikliny. Jak zrobić żywopłot z wierzby
Żywopłot z wikliny, płot z wikliny. Jak zrobić żywopłot z wierzby

Jak zrobić pleciony płot czy żywopłot z żywej, rosnącej wikliny? Zakładamy żywopłot ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia