Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Trawniki, żywopłoty > Żywopłoty > Żywopłot liściasty. Rośliny na żywopłoty, żywopłot formowany i nieformowany: sadzenie i cięcie
Żywopłoty

Żywopłot liściasty. Rośliny na żywopłoty, żywopłot formowany i nieformowany: sadzenie i cięcie

Jak założyć żywopłot liściasty? Wybieramy rośliny na żywopłoty. Żywopłot formowany: kiedy sadzić rośliny na  żywopłot oraz jak je pielęgnować, by uzyskać żywopłot formowany.

Żywopłot formowany to dobry sposób na roślinne ogrodzenia. Żywopłoty formowane są potrzebne i dobrze, że znowu stają się modne. Jakie wybrać rośliny na żywopłoty? Żywopłot można tworzyć nie tylko z iglaków, ale także wielu roślin liściastych - formowanych lub nieformowanych.

Poradnik: sadzenie roślin na żywopłot liściasty

Kiedy sadzić żywopłot liściasty? Krzewy i drzewa liściaste na żywopłot z odsłoniętymi korzeniami sadzimy w październiku, gdy opadną liście, lub wczesną wiosną – zanim zaczną się rozwijać pąki. Buki, graby i głogi, które nadają się na żywopłot lepiej sadzić wiosną. Rośliny na żywopłoty uprawiane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon, pod warunkiem że ziemia nie jest zmarznięta, czyli od kwietnia do października. Jak sadzić żywopłot. Rośliny na żywpołot sadzimy do dołków przekopanych na głębokość szpadla. Przed posadzeniem warto wymieszać z ziemią kompost lub torf (jedna część kompostu bądź torfu na dwieczęści ziemi).

Sadzenie roślin na żywopłot formowany

Rośliny na żywopłot formowany sadzimy co 20-50 cm, natomiast jeśli chcemy mieć żywopłot nieformowany to co 30-100 cm. Jeżeli rośliny na żywopłoty sadzimy w ostępie mniejszym niż 50 cm, to zamiast dołków lepiej wykopać rów. Łatwiej będzie wtedy utrzymywać ziemię wokół roślin bez chwastów i trawy, które konkurują z żywopłotem o wodę i składniki pokarmowe. W konsekwencji taki żywopłot szybko urośnie, a jego korzenie stworzą gęstą podziemną sieć solidnie utrzymującą w ziemi nawet wysokie żywopłoty. Rośliny na żywopłoty sadzimy najczęściej w jednym rzędzie. Jeżeli jednak zależy nam na szczelnej zasłonie albo gdy zamierzamy intensywnie strzyc żywopłot – lepiej załóżmy żywopłot dwurzędowy.

Żywopłot formowany: cięcie

Kiedy i jak ciąć żywopłot formowany. Pierwsze cięcie żywopłotu jest bardzo ważne, bo od niego zależy jego późniejszy wygląd i to, czy rośliny na żywopłot się przyjmą. Cięcie pobudza je do wypuszczania nowych pędów i powoduje lepszy rozwój korzeni. Cięcie żywopłotów wykonujemy wiosną w pierwszym roku po posadzeniu. Egzemplarze silnie rozgałęzione przycinamy 30-40 cm nad ziemią. Natomiast rośliny na żywopłot, które mają niewiele pędów bocznych, tniemy silniej – do 15 cm nad ziemią. Podczas cięcia żywopłotu usuwamy jednocześnie pędy uszkodzone, złamane i słabe.

Uwaga! Żywopłot liściasty z roślin zimozielonych możemy ciąć dopiero następnego roku po posadzeniu – w lipcu lub sierpniu. Zazwyczaj jednak te rośliny na żywopłot są ładnie rozkrzewione i zaczynamy je strzyc dopiero po kilku latach uprawy. Krzewy na żywopłot o dużych liściach – na przykład kalinę sztywnolistną – należy ciąć sekatorem. Tnąc nożycami do żywopłotu, uszkodzilibyśmy liście, które potem brzydko zasychają. W kolejnych latach po posadzeniu żywopłoty strzyżemy co najmniej dwukrotnie. Pierwszy raz na przełomie czerwca i lipca – przycinamy wtedy wszystkie pędy do połowy ich długości. Powtórnie cięcie żywopłotu wykonujemy po zakończeniu wzrostu, późnym latem (pod koniec sierpnia) – wszystkie tegoroczne pędy skracamy do długości 10 cm.

Pielęgnacja żywopłotu formowanego

Żywopłot formowany, który osiągnął już oczekiwaną przez nas wysokość, powinniśmy ciąć często – nawet raz w miesiącu. Dzięki temu żywopłot formowany będzie miał regularny, geometryczny kształt i uporządkowany wygląd. Wtedy usuwamy wszystkie gałązki wyrastające poza ustalony obrys bryły żywopłotu. Żywopłoty z roślin zimozielonych tniemy dwa razy w roku: wczesną wiosną i w czerwcu. Najlepiej strzyc te rośliny na żywopłot przy pochmurnej pogodzie, bo ostre słońce mogłoby poparzyć odsłonięte po cięciu liście. Żywopłoty nieformowane nie wymagają regularnego strzyżenia. Warto jednak raz na kilka lat przerzedzić korony roślin, usuwając wszystkie stare gałęzie i skracając młodsze o dwie trzecie ich długości. Takie cięcie żywopłotu nieformowanego robimy wczesną wiosną, zanim rozwiną się pąki.

rośliny na żywopłoty

Autor tekstu: Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Autor zdjęć: Agnieszka Mike-Jeziorska
Źródło: Murator NS Ogrodzenia, ścieżki, tarasy
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Wielkanoc za pasem
Wielkanoc za pasem

Wielkanoc za pasem, a my mieliśmy okazję organizować kiermasz, na którym sprzedawaliśmy kwiatowe...

Przeczytaj też:
Jak sadzić i pielęgnować żywopłoty liściaste i iglaste
Jak sadzić i pielęgnować żywopłoty liściaste i iglaste

Czy wiesz, jak prawidłowo sadzić i pielęgnować żywopłoty liściaste i iglaste? Oto ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia