Żywopłot iglasty - jak zakładać i pielęgnować żywopłot z iglaków

2013-04-09 13:24

Żywopłot iglasty jest dekoracyjny przez cały rok, może być dobrym pomysłem na ogrodzenie działki. Podpowiadamy jak zakładać żywopłot iglasty. Poradnik cięcia żywopłotu iglastego formowanego.

Cięcie żywopłotu
Autor: Firma Bosch Żywopłoty iglaste mżna ciąć kilka razy w roku

Żywopłoty izolują ogród od świata zewnętrznego, chronią go przed kurzem ulicy i w pewnym stopniu przed hałasem. Żywopłot iglasty poprawia mikroklimat, bo zwiększają wilgotność powietrza i wydziela tlen. Żywopłoty są świetną oprawą dla roślin. W dużych ogrodach warto posadzić żywopłot nieformowany. Niestety, taki żywopłot zajmuje sporo miejsca. W niewielkich ogrodach jedynym wyjściem jest więc wąski żywopłot strzyżony, na przykład żywopłot iglasty. Taki żywopłot formowany wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Jak zakładać żywopłot iglasty

Kiedy sadzić żywopłot iglasty. Rośliny iglaste na żywopłot sadzi się z bryłą ziemi na przełomie sierpnia i września. Świerki, jałowce, cisy i żywotniki, które idealnie nadają się na żywopłot formowany, można sadzić również wiosną, dopóki nie zaczną się rozwijać pąki (do połowy maja). Rośliny uprawiane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon. Jak sadzić rośliny na żywopłot formowany? Rośliny w żywopłotach formowanych sadzimy w odstępie 20-50 cm. W żywopłotach nieformowanych odległość między nimi powinna wynosić 30-70 cm – w zależności od ich smukłości. Rośliny iglaste na żywopłot potrzebują dużo światła, dlatego najczęściej sadzi się je w jednym rzędzie (zwłaszcza jałowce, modrzewie i świerki), inaczej mogą łysieć od dołu. W dwóch rzędach można sadzić  intensywnie strzyżone żywopłoty.

Żywopłot iglasty cięcie: termin

Żywopłotów z roślin zimozielonych zwykle nie tniemy w pierwszych latach po posadzeniu, ponieważ mają zazwyczaj dobrze uformowaną koronę. Jeżeli jednak uważamy, że żywopłot iglasty jest zbyt rzadki, możemy go ciąć w lipcu lub na początku sierpnia albo – jeśli iglaki na żywopłot były sadzone jesienią – poczekać do następnego roku. Roślin iglastych na żywopłot nie należy ciąć pod koniec sierpnia i później. Młode, wyrastające pędy nie zdążą wtedy zdrewnieć przed zimą i ucierpią od mrozu, szpecąc i osłabiając żywopłot. Żywopłotów nieformowanych z roślin o pokroju kolumnowym nie tniemy. Ostatecznie możemy to zrobić wtedy, gdy osiągną one swoje docelowe wymiary i zaczną przerzedzać się u podstawy albo nadmiernie rozrastać. Wtedy można skrócić wszystkie szczytowe gałęzie roślin i lekko przyciąć boczne.

Żywopłot iglasty cięcie: jak ciąć

Żywopłot iglasty cięcie: pędy wierzchołkowe skracamy o 10-20 cm, a boczne nieco mniej. Usuwamy pędy suche i uszkodzone. Żywopłoty formowane można strzyc kilkakrotnie w ciągu roku (wyjątkiem są świerkowe, które tniemy raz – późną wiosną, gdy wypuszczą przyrosty). Zazwyczaj jednak wystarczy je strzyc dwukrotnie: wiosną, zanim zaczną rozwijać się pąki, oraz na początku lata, gdy już się rozwiną tegoroczne pędy.

Żywopłot w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.