Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Trawniki, żywopłoty > Żywopłoty > Pnącza zamiast żywopłotu
Żywopłoty

Pnącza zamiast żywopłotu

Winobluszcz pięciolistkowy

Na wysoki żywopłot z krzewów trzeba czekać dobre parę lat. Tymczasem zieloną ścianę z pnączy można mieć już po roku!

Pnącza mają wiele zalet. Szybko pokrywają ogrodzenia, trejaże i mury. Mogą zakryć brzydką ścianę, przesłonić mało atrakcyjny widok czy wydzielić wnętrza w ogrodzie. Z powodzeniem zastąpią żywopłot w wąskich miejscach, do których dostęp jest utrudniony i przycinanie roślin byłoby tam uciążliwe. Mogą też spełnić funkcję żywopłotu do czasu, aż ten urośnie. Są niezastąpione w małych ogrodach, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Jedyną chyba ich wadą jest to, że tylko jeden gatunek – bluszcz pospolity – szczelnie przesłania widok przez cały rok. Inne zimą odsłaniają to, co zasłaniały latem.

Jakie rośliny wybrać na żywopłot z pnączy?

W sklepach wybór pnączy jest na tyle duży, że łatwo jest wybrać te, które najlepiej odpowiadają warunkom panującym w naszym ogrodzie. Wybierając, należy przede wszystkim kierować się tym, jakie jest stanowisko, czyli nasłonecznienie i rodzaj gleby w miejscu, gdzie pnącza mają rosnąć. Nie mniej ważne są: wielkość i rodzaj ogrodzenia oraz funkcja, jaką ma spełniać zielona przesłona.
A oto wskazówki, co warto posadzić:

  • w miejscach nasłonecznionych lub tam, gdzie często wieje wiatr – pnącza mrozoodporne;
  • w pobliżu miejsc, w których często się przebywa – pnącza obficie kwitnące lub ładnie przebarwiające się jesienią;
  • w sąsiedztwie młodego żywopłotu – pnącza mało ekspansywne;
  • przy ścianie lub murowanym ogrodzeniu – pnącza samoczepne, które wspinają się po gładkich powierzchniach. Można też przymocować do ściany podporę – na przykład kratownicę i posadzić pnącza, które będą się wokół niej owijać.

Jeżeli nieważny jest trwały efekt, to zamiast pnączy wieloletnich ogrodzenie można obsadzić szybko rosnącymi pnączami jednorocznymi, takimi jak: fasola, kobea, nasturcja, wilec.

Sadzenie pnączy

Pnącza już po 1-2 latach pokryją podpory (siatkę, drewniany płot czy mur) na tyle szczelnie, że trudno będzie się do nich dostać. Dlatego zanim posadzimy rośliny, warto przeprowadzić niezbędne prace konserwacyjne ogrodzenia: uzupełnić ubytki, otynkować, stal starannie zabezpieczyć przed korozją, a drewno przed butwieniem.
Najlepiej sadzić pnącza sprzedawane w pojemnikach. Ich korzenie są dobrze rozwinięte i nie uszkodzone, dlatego rośliny łatwo się przyjmują. Chociaż takie pnącza można sadzić przez cały sezon wegetacyjny – najlepiej robić to jesienią lub wiosną.
Rośliny należy sadzić do dołków o średnicy i głębokości około 50 cm, wypełnionych ziemią wymieszaną pół na pół z kompostem lub żyzną ziemią próchniczną. Jeżeli grunt jest bardzo zbity, trzeba spulchnić również dno dołka. Dołki kopie się zwykle co 1-1,5 m, ale jeżeli chcemy uzyskać szybciej szczelną zasłonę – można te odległości zmniejszyć do 0,5 m.
Uwaga! Roślinę należy posadzić nieco głębiej (5-10 cm), niż rosła w doniczce.
Po posadzeniu pnącze należy podlać, a powierzchnię wokół przykryć warstwą ściółki.
Warto też ułatwić roślinie wspinanie się po ogrodzeniu i przymocować do niego jej pędy.

Pielęgnacja żywopłotu z pnączy

Dopóki rośliny są młode (najczęściej przez 1-2 lata), powinno się je szczególnie starannie pielęgnować. Przede wszystkim należy dbać o to, by ziemia wokół pnączy nie przesychała. Trzeba ją też systematycznie odchwaszczać. Przed nadejściem zimy dobrze jest usypać wokół każdej młodej rośliny kopczyk ziemi lub ściółki, aby zabezpieczyć w ten sposób korzenie i podstawy pędów przed przemarznięciem.
Jeżeli zima będzie surowa i pnącze przemarznie, to wiosną nie należy od razu go wykopywać. Lepiej wszystkie przemarznięte pędy silnie przyciąć i poczekać – pnącze powinno wypuścić nowe, zwłaszcza jeśli będzie systematycznie podlewane.
Pędy zasłaniające ładny widok, utrudniające przejście lub zagłuszające inne rosnące obok rośliny należy podwiązywać lub przycinać. Pnącza silnie rosnące, takie jak winorośle czy rdest Auberta, dobrze jest przycinać co roku.

Pnącza do osłaniania ogrodzeń

Pnącza na miejsca cieniste i półcieniste:bluszcz pospolity, kokornak wielkolistny.
Pnącza na miejsca słoneczne i półcieniste: akebia pieciolistkowa, chmiel zwyczajny, dławisz okrągłolistny, rdestówka Auberta, wiciokrzewy, winobluszcz pięciolistkowy i zaroślowy, winobluszcz trójklapowy, winorośl pachnąca.

Autor tekstu: Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Autor zdjęć: Magdalena Michalak
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Z wizytą w Wilanowie
Z wizytą w Wilanowie

Z wizytą w Wilanowie! Wilanów słynie z różnorakich kwietników o niesamowitych...

Przeczytaj też:
Bluszcz pospolity: znakomite pnącze na zimozielony żywopłot przy ogrodzeniu
Bluszcz pospolity: znakomite pnącze na zimozielony żywopłot przy ogrodzeniu

Zimozielone pnącza znakomicie sprawdzają się przy tworzeniu żywopłotów, które nawet zimą pozostają ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia