Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Trawniki, żywopłoty > Żywopłoty > Pnącza jako żywopłot
Żywopłoty

Pnącza jako żywopłot

Pnącza sprawiają, że ogrodzenie nie tylko wyznacza granicę działki, ale także zdobi

Pnącza sprawiają, że ogrodzenie nie tylko wyznacza granicę działki, ale także zdobi

Pnącza posadzone wzdłuż ogrodzenia zajmują niewiele miejsca, znacznie mniej niż żywopłot, a podobnie jak on otulają ogród szczelną zielenią. Pnącza jako żywopłot.

Pnącza są niezastąpione na małych działkach, na których liczy się każdy skrawek gruntu. Można nimi zamaskować niezbyt dekoracyjne ogrodzenie. Niemałe znaczenie ma to, że wiele pnączy długo i obficie kwitnie.

Pnącza jednoroczne i pnącza wieloletnie

Ogrodzenia można obsadzać roślinami jednorocznymi: chmielem japońskim, fasolą wielokwiatową, groszkiem pachnącym, nasturcją większą, tykwą pospolitą, wilcami. Rośliny te w ciągu jednego sezonu osiągają ostateczne rozmiary, dorastając nawet do kilku metrów. Jeśli zostaną gęsto posadzone, mogą zamaskować dużą powierzchnię ogrodzenia. Wymagają stanowisk wilgotnych i słonecznych, nienarażonych na podmuchy silnego wiatru. Ich dosyć dużym mankamentem jest krótki żywot i – co z tym związane – konieczność corocznych nasadzeń (ale to może być też atutem – sadząc co roku inne rośliny, zmieniamy aranżację ogrodu).
Drugą grupę pnączy tworzą: chmiel zwyczajny, groszek szerokolistny oraz powojnik całolistny i pośredni. Także one nie mają zdrewniałych łodyg. Ich nadziemne części co roku zamierają, ale wiosną z karpy wyrastają nowe pędy.
Najliczniejszą grupę stanowią pnącza wieloletnie o zdrewniałych łodygach. Raz posadzone i odpowiednio pielęgnowane rosną nawet przez kilkadziesiąt lat, co roku zwiększając swoją wielkość.

Czym czepiają się pnącza

Każde pnącze (oprócz róż) ma specjalne organy umożliwiające mu wspinanie się. Rośliny, które przyczepiają się do podpór przylgami, nadają się do obsadzania ogrodzeń betonowych lub murowanych mających gładkie powierzchnie. Pnącza wspinające się przy użyciu korzonków czepnych wykorzystują wszelkie szczeliny umożliwiające ich zahaczenie. Takie rośliny są odpowiednie do sadzenia przy ogrodzeniach z kamieni czy murowanych wykończonych tynkiem o wyraźnej chropowatej fakturze. Z kolei pnącza wytwarzające wąsy lub chwytające się podpór ogonkami liściowymi sprawdzą się przy ogrodzeniach z siatki, prętów metalowych lub wąskich drewnianych sztachet.

Czy pnącza są mrozoodporne?

Pnącza charakteryzują się różną odpornością na mróz. Te pochodzące z cieplejszych rejonów świata, na przykład milin amerykański (południe Ameryki Północnej) czy glicynie (Japonia, Chiny i Korea), będą o wiele bardziej zagrożone przemarzaniem w czasie zimy niż rośliny pochodzące z naszej strefy klimatycznej, na przykład powojniki i wiciokrzewy czy bluszcz pospolity występujący na terenie całej Europy i Azji Mniejszej. Wybierając rośliny, trzeba pamiętać, że posadzone na otwartej przestrzeni wzdłuż ulicy są narażone na mroźny wiatr, który dodatkowo je wysusza i może doprowadzić do ich obumierania. I choć często rośliny te odbijają z korzeni, potrzeba na to czasu. Poza tym usuwanie zaschniętych łodyg wplecionych w ogrodzenie wymaga niemało wysiłku.

Pnącza: wybór stanowiska dla pnączy

Wybór odpowiedniego miejsca dla pnączy powinien zależeć również od ich naturalnego występowania. Rośliny pochodzące ze stanowisk leśnych mogą rosnąć nawet w cieniu, inne do prawidłowego rozwoju wymagają półcienia lub pełnego słońca. Pnącza, do których dociera zbyt mało światła, mniej obficie kwitną (dotyczy to także roślin cieniolubnych), a ich liście jesienią mniej intensywnie się przebarwiają.

Pnącza: siła wzrostu pnączy

Ważnym kryterium podczas wyboru pnączy jest ich wzrost. Należy je dobrać zarówno do wielkości i masywności ogrodzenia, jak i do rozmiarów działki. W małych ogrodach nie ma miejsca na zbytnie rozprzestrzenianie się roślin. Wiele pnączy tworzy bardzo silne, zdrewniałe pędy, które zajmują znaczną przestrzeń. Dlatego te o dużej sile wzrostu należy sadzić nie gęściej niż co 2 m. Wyjątkiem jest bluszcz pospolity, który choć dorasta do 20 m, nie jest bardzo ekspansywny.

Warto wiedzieć

Prawidłowa pielęgnacja trawnika

Prawidłowa pielęgnacja trawnika

Radzi Grażyna Lipiak – Pokon Product Manager

  • Tajemnicą pięknego trawnika jest jego właściwa pielęgnacja. Wielokrotne koszenie i chodzenie po nim sprawia, że rezerwa substancji odżywczych w podłożu szybko się zużywa. Po zastosowaniu nawozu z wysoką zawartością azotu (N) trawnik otrzymuje nowy impuls, dzięki któremu trawa rośnie lepiej i powstaje jej grubsza warstwa.
  • Odpowiednio nawożony trawnik jest mniej narażony na mech, chwasty i choroby grzybowe.
  • Wapno poprawia strukturę podłoża i zapobiega zakwaszeniu ziemi. W ten sposób nawozy są lepiej przyswajalne, dzięki czemu trawa może lepiej rosnąć.
  • Nowy trawnik należy nawozić po raz pierwszy dwa miesiące po siewie. Podłoże należy dobrze przygotować przed wysiewem nasion, stosując odpowiedni nawóz, który przyspieszy kiełkowanie i dobre ukorzenianie się nasion trawy.
  • Trawy nie należy kosić krócej niż na 3 cm, aby mech i chwasty miały mniejsze szanse na rozwój.
  • Trawnik podlewamy długo i obficie rano lub wieczorem, co daje lepszy efekt niż częste i krótkie podlewanie.

Autor tekstu: Katarzyna Pruchniewicz
Autor zdjęć: materiały prasowe, Maria Muszalska
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Storczyki
Storczyki

Ostatnio zakwitł mi storczyk. Pochodzi z "odzysku", czyli został przeze mnie odratowany po...

Przeczytaj też:
Żywopłot sam może być ogrodzeniem. Rośliny na żywopłot
Żywopłot sam może być ogrodzeniem. Rośliny na żywopłot

Żywopłot otaczający ogród może stanowić samodzielne ogrodzenie - tworząc barierę nie do ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia