Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Trawniki, żywopłoty > Żywopłoty > Bukszpan - znakomita roślina na żywopłoty i obwódki
Żywopłoty

Bukszpan - znakomita roślina na żywopłoty i obwódki

Żywopłot z bukszpanu: jak założyć i ciąć. Bukszpan dobrze rośnie w cieniu i jest mało wymagający, jeśli chodzi o podłoże. Idealnie nadaje się na żywopłoty i obwódki. Radzimy, jak założyć żywopłot z bukszpanu i jakie odmiany będą najlepsze na niskie obwódki i żywopłoty.

Żywopłot z bukszpanu jest łatwy do założenia i dość prosty w pielęgnacji. Bukszpan dobrze toleruje różne podłoża. Na niskie formowane żywopłoty z bukszpanu najlepiej nadają się odmiany: karłowata odmiana bukszpanu wieczniezielonego 'Suffruticosa' i odmiana bukszpanu drobnolistnego 'Faulkner'.
Bukszpan dobrze rośnie w cieniu i jest mało wymagający, jeśli chodzi o podłoże. Nie może być ono jednak zbyt suche ani podmokłe.
Warto też pamiętać, że najlepsza dla bukszpanu jest gleba wapienna.

Jak sadzić bukszpan na żywpołot

  • Żywopłot z bukszpanu: termin sadzenia. Tradycyjnie zaleca się do sadzenia bukszpanu przełom sierpnia i września, ale krzewy sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Pod żywopłot z bukszpanu należy przygotować podłoże: gleba powinna zostać spulchniona do głębokości 20 cm (na jeden szpadel). Trzeba starannie usunąć wszelkie chwasty, aby nie pozostały korzenie, kłącza czy rozłogi.
  • Jak sadzić żywopłot z bukszpanu. Wykopać rowek lub dołki: kształt żywopłotu z bukszpanu można wyznaczyć sznurkiem rozpiętym między palikami.
  • Bukszpan: sadzonki. Kupujemy sadzonki bukszpanu na żywopłot: najlepiej wybrać te sprzedawane z bryłą ziemi (w pojemnikach).
  • Żywopłot z bukszpanu: rozstaw. Na żywopłot długości 1 m i wysokości 25-50 cm potrzeba około 15 roślin, na niską, gęstą obwódkę wysokości 20-25 cm potrzeba 30 roślin. Sadzi się je w dwóch lub w trzech rzędach.
  • Posadzić: Sposoby sadzenia krzewów w niskich żywopłotach.

Żywopłot z bukszpanu: jak pielęgnować

Żywopłot z bukszpanu: podlewanie. Zaraz po posadzeniu roślin obficie nawilżyć wokół nich glebę, później podlewać w czasie suchej wiosny i zimą w okresach bezmroźnych, bo właśnie wtedy roślinom grozi przesuszenie.
Żywopłot z bukszpanu: cięcie. Pierwszy raz wykonujemy cięcie bukszpanu po posadzeniu, gdy widać, że rośliny się przyjęły (jeżeli były sadzone późnym latem – zrobić to dopiero w marcu następnego roku). W kolejnych latach żywopłot z bukszpanu należy ciąć w lipcu lub sierpniu, gdy pędy przestają rosnąć, albo wczesną wiosną, gdy nie grożą już przymrozki. Jeżeli dwa cięcia w sezonie nie wystarczają, by utrzymać zamierzony kształt żywopłotu, można ciąć częściej. 
Żywopłot z bukszpanu: nawożenie. Żywopłot z bukszpanu nawozimy trzykrotnie w ciągu roku (na przełomie marca i kwietnia, w czerwcu i pod koniec lipca) – najlepiej kompostem z dodatkiem mączki kostnej.
Można też do żywopłotu z bukszpanu zastosować nawóz wolno działający i zasilić rośliny raz – wiosną.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: photos.com, Magdalena Michalak, Agnieszka Sternicka, Daniel Rumiancew, Marek Sternicki
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Zwiastuny wiosny
Zwiastuny wiosny

Dawno niczego nie napisałam, ale słońce i zbliżająca się wielkimi krokami kalendarzowa wiosna -...

Przeczytaj też:
Żywopłot może być ozdobą ogrodu. Rośliny na żywopłot
Żywopłot może być ozdobą ogrodu. Rośliny na żywopłot

Gdy zakładamy żywopłot chcemy, aby chroniąc jednocześnie zdobił ogród. Podpowiadamy jakie rośliny ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia