Bluszcz pospolity na ogrodzenie - jak zrobić zimozielony żywopłot z bluszczu?

2023-09-25 14:18

Bluszcz to znakomita roślina na ogrodzenie. Zimozielone pnącza znakomicie sprawdzają się przy tworzeniu żywopłotów, które nawet zimą pozostają zielone i skutecznie odgradzają ogród. Jedną z roślin pnących idealnych na zimozielone żywopłoty jest bluszcz pospolity.

Spis treści

  1. Czy bluszcz pospolity nadaje się do sadzenia przy ogrodzeniu?
  2. Bluszcz na ogrodzenie - doskonałe pnącze na żywopłot
  3. Jakie wymagania ma bluszcz pospolity?
  4. Jak gęsto sadzić bluszcz przy ogrodzeniu?
  5. Sadzenie bluszczu przy ogrodzeniu - kiedy i jak sadzić?

Czy bluszcz pospolity nadaje się do sadzenia przy ogrodzeniu?

Jeżeli chcemy osłonić naszą posesję i ogród szczelnym ogrodzeniem, możemy – zamiast stawiać mur – zdecydować się na ogrodzenie z siatki metalowej rozpiętej między słupkami i porośniętą bluszczem pospolitym. To pnącze dość dobrze znosi niską temperaturę panująca zimą w naszym kraju, a nawet jeśli zdarzy się, że w srogą zimę przemarznie – wiosną łatwo odbije. Doskonale rośnie w cieniu i półcieniu, na glebie przeciętnie żyznej i umiarkowanie wilgotnej, ale nie kwaśnej. Jego giętkie pędy można przepleść przez oczka siatki, a gdy nadmiernie się rozrosną – odpowiednio przyciąć.

Bluszcz na ogrodzenie - doskonałe pnącze na żywopłot

Sztywne ciemne liście bluszczu pospolitego są zimozielone. Sprawia to, że żywopłot z bluszczu pospolitego tworzy szczelną osłonę przez cały rok. Takie rozwiązanie jest tańsze niż tradycyjny mur, a przy tym bardzo efektowne. Roślinne panele doskonale komponują się z elementami kamiennymi, drewnianymi i betonowymi.

Gdy będziemy potrzebować więcej sadzonek pnącza, możemy samodzielnie rozmnożyć bluszcz przez sadzonki.

Jakie wymagania ma bluszcz pospolity?

Bluszcz najlepiej sadzić w miejscach częściowo lub całkowicie zacienionych, dobrze gdy są osłonięte od wiatru (na otwartych przestrzeniach może przemarzać). Gleba dla bluszczu powinna być umiarkowanie wilgotna, przepuszczalna, o odczynie zasadowym.

Jak gęsto sadzić bluszcz przy ogrodzeniu?

Jeśli chcemy, aby bluszcz szczelnie zakrył płot z siatki, rośliny należy posadzić w rzędzie w odległości od 30 cm do nawet 100 cm. Trzeba pamiętać, że bluszcz z czasem mocno się rozrasta i musi mieć przestrzeń, aby ładnie się prezentował. Jeśli zależy nam na szybkim uzyskaniu gęstej ściany bluszczu, lepiej sadzić bluszcz co 30–40 cm.

Sadzenie bluszczu przy ogrodzeniu - kiedy i jak sadzić?

Bluszcz na żywopłot sadzimy wiosną (w kwietniu) lub jesienią (do listopada, jeśli temperatura utrzymuje się powyżej 5 stopni Celsjusza i prognozy nie przewidują mrozów).

Przed posadzeniem bluszczu przy ogrodzeniu musimy dla każdej sadzonki wykopać dołek o wymiarach 50 x 50 cm. Następnie dołki wypełniamy podłożem (ziemią liściową, dobrze rozłożonym kompostem lub gotowym podłożem o 5,5–6,5 pH). Umieszczamy sadzonkę w dołku na takiej głębokości, na jakiej rosła wcześniej w pojemniku. Lekko ubijamy ziemię wokół sadzonki, tworząc nieckę (do gromadzenia się wody) i podlewamy.

Po posadzeniu warto przyciąć bluszcz tak, by pozostały pędy długości 15-20 cm. Zabieg ten przeprowadzamy zawsze wiosną – jeżeli sadzimy jesienią, to w kolejnym sezonie, a jeśli wiosną – natychmiast.

Przeczytaj też:

Bluszcz na drzewie
Autor: Getty Images Bluszcz wpinający się po pniu drzewa to dodatkowa dekoracja ogrodu
Żywopłot w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany