Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Trawniki, żywopłoty > Żywopłoty > Bluszcz pospolity: znakomite pnącze na zimozielony żywopłot przy ogrodzeniu
Żywopłoty

Bluszcz pospolity: znakomite pnącze na zimozielony żywopłot przy ogrodzeniu

Bluszcz pospolity to bardzo plastyczny „materiał”. Często przycinany wygląda niemal jak gładka ściana, a gdy młode pędy podrosną – zyskuje fakturę falistą i miękką

Bluszcz pospolity to bardzo plastyczny „materiał”. Często przycinany wygląda niemal jak gładka ściana, a gdy młode pędy podrosną – zyskuje fakturę falistą i miękką

Zimozielone pnącza znakomicie sprawdzają się przy tworzeniu żywopłotów, które nawet zimą pozostają zielone i skutecznie odgradzają ogród. Jedną z roślin pnących idealnych na zimozielone żywopłoty jest bluszcz pospolity. Pnącza - rośliny na żywopłoty.

Jeżeli chcemy osłonić naszą posesję i ogród szczelnym ogrodzeniem, możemy – zamiast stawiać mur – zdecydować się na ogrodzenie z siatki metalowej rozpiętej między słupkami i porośniętą bluszczem pospolitym.

Bluszcz pospolity to pnącze, które dość dobrze znosi niską temperaturę panująca zimą w naszym kraju, a nawet jeśli zdarzy się, że w srogą zimę przemarznie – wiosną łatwo odbije.
Bluszcz pospolity doskonale czuje się w cieniu i półcieniu, na glebie przeciętnie żyznej i umiarkowanie wilgotnej, ale nie kwaśnej. Jego giętkie pędy można przepleść przez oczka siatki, a gdy nadmiernie się rozrosną – odpowiednio przyciąć.

Portrety roślin

Bluszcz - pnącze na żywopłot

Sztywne ciemne liście bluszczy pospolitego są zimozielone. sprawia to, że żywopłot z bluszczu pospolitego tworzy szczelną osłonę przez cały rok. Takie rozwiązanie jest tańsze niż tradycyjny mur, a przy tym bardzo efektowne. Roślinne panele doskonale komponują się z elementami kamiennymi, drewnianymi i betonowymi.
Bluszcz pospolity sadzimy wiosną (w kwietniu) lub jesienią (do listopada, jeśli temperatura utrzymuje się powyżej 5 stopni Celsjusza i prognozy nie przewidują mrozów). Po posadzeniu warto przyciąć bluszcz tak, by pozostały pędy długości 15-20 cm. Zabieg ten przeprowadzamy zawsze wiosną – jeżeli sadzimy jesienią, to w kolejnym sezonie, a jeśli wiosną – natychmiast.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: photos.com, materiały prasowe
Źródło: Zbuduj dom
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Kompozycje ze strelicji
Kompozycje ze strelicji

Kompozycje ze strelicji! Zostały wykonane na event w stylu afrykańskim :) Mocne, wyraziste kolory...

Przeczytaj też:
Żywopłot może być ozdobą ogrodu. Rośliny na żywopłot
Żywopłot może być ozdobą ogrodu. Rośliny na żywopłot

Gdy zakładamy żywopłot chcemy, aby chroniąc jednocześnie zdobił ogród. Podpowiadamy jakie rośliny ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia