Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Trawniki, żywopłoty > Żywopłoty > Bluszcz pospolity: znakomite pnącze na zimozielony żywopłot przy ogrodzeniu
Żywopłoty

Bluszcz pospolity: znakomite pnącze na zimozielony żywopłot przy ogrodzeniu

Bluszcz pospolity to bardzo plastyczny „materiał”. Często przycinany wygląda niemal jak gładka ściana, a gdy młode pędy podrosną – zyskuje fakturę falistą i miękką

Zimozielone pnącza znakomicie sprawdzają się przy tworzeniu żywopłotów, które nawet zimą pozostają zielone i skutecznie odgradzają ogród. Jedną z roślin pnących idealnych na zimozielone żywopłoty jest bluszcz pospolity. Pnącza - rośliny na żywopłoty.

Jeżeli chcemy osłonić naszą posesję i ogród szczelnym ogrodzeniem, możemy – zamiast stawiać mur – zdecydować się na ogrodzenie z siatki metalowej rozpiętej między słupkami i porośniętą bluszczem pospolitym.

Bluszcz pospolity to pnącze, które dość dobrze znosi niską temperaturę panująca zimą w naszym kraju, a nawet jeśli zdarzy się, że w srogą zimę przemarznie – wiosną łatwo odbije.
Bluszcz pospolity doskonale czuje się w cieniu i półcieniu, na glebie przeciętnie żyznej i umiarkowanie wilgotnej, ale nie kwaśnej. Jego giętkie pędy można przepleść przez oczka siatki, a gdy nadmiernie się rozrosną – odpowiednio przyciąć.

Portrety roślin

Bluszcz - pnącze na żywopłot

Sztywne ciemne liście bluszczy pospolitego są zimozielone. sprawia to, że żywopłot z bluszczu pospolitego tworzy szczelną osłonę przez cały rok. Takie rozwiązanie jest tańsze niż tradycyjny mur, a przy tym bardzo efektowne. Roślinne panele doskonale komponują się z elementami kamiennymi, drewnianymi i betonowymi.
Bluszcz pospolity sadzimy wiosną (w kwietniu) lub jesienią (do listopada, jeśli temperatura utrzymuje się powyżej 5 stopni Celsjusza i prognozy nie przewidują mrozów). Po posadzeniu warto przyciąć bluszcz tak, by pozostały pędy długości 15-20 cm. Zabieg ten przeprowadzamy zawsze wiosną – jeżeli sadzimy jesienią, to w kolejnym sezonie, a jeśli wiosną – natychmiast.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: photos.com
Źródło: Zbuduj dom
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Już Wielkanoc!
Już Wielkanoc!

Jak co roku na Wielkanoc zasiałam rzeżuchę i kupiłam doniczkowe narcyzy. Mam też brzozowe gałązki z...

Przeczytaj też:
Jak sadzić i pielęgnować żywopłoty liściaste i iglaste
Jak sadzić i pielęgnować żywopłoty liściaste i iglaste

Czy wiesz, jak prawidłowo sadzić i pielęgnować żywopłoty liściaste i iglaste? Oto ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia