4 najlepsze rośliny na żywopłot formowany. Żywopłot z grabu, bukszpanu, ligustru, ognika

2017-07-03 14:06

Rośliny na żywopłot powinny spełniać kilka kluczowych warunków: przede wszystkim gęsto krzewić się, znosić zacienienie i dobrze reagować nawet na intensywne cięcie. W dalszej kolejności wybór zieleni zależy od stylu urządzania ogrodu i własnych preferencji.

Na żywopłoty często wybiera się drzewa lub krzewy zimozielone. Ma to swoje zalety – ogród jest wtedy ozdobny przez cały rok. W sprzedaży dostępna jest jednak znacznie większa grupa gatunków – o ozdobnych liściach, kwiatach lub owocach. Jeśli żywopłot ma przede wszystkim zapewniać prywatność i być ozdobą podczas sezonu, z powodzeniem można postawić na gatunki zrzucające liście. Z reguły zimą w ogrodzie spędza się i tak niewiele czasu. Poniżej przedstawiany cztery popularne i cenne rosliny na żywopłot: zimozielone, pół-zimozielone oraz sezonowe.

>>Przeczytaj też: Wiosenne cięcie żywopłotu. Kiedy i jak przycinać żywopłot wiosną

Rośliny na żywopłot formowany: grab pospolity (Carpinus betulus)

Grab pospolity to jedna z najpiękniejszych liściastych propozycji na żywopłot. Sezonowość jest jej jedyną wadą, dalej można wymieniać już tylko zalety. Żywopłot z grabu pasuje do ogrodów różnego typu. Można go dość elastycznie prowadzić (na wysokość 2,5-3 m lub większej). Drzewa silnie rozrastają się, tworząc gęste, nieprzepuszczalne zielone ściany chroniące przed ciekawskim okiem, kurzem, a częściowo także przed hałasem. W dodatku sadzonki grabu są tanie i łatwo dostępne. Grab wytwarza eliptyczne, podwójnie ząbkowane ciemnozielone liście. Jesienią przebarwiają się na żółto.

>>Przeczytaj też: Żywopłoty formowane. Rośliny na żywopłot formowany i cięcie żywopłotu

Żywopłot z grabu najlepiej zakładać wczesną wiosną lub jesienią, gdy sadzonki znajdują się w stanie bezlistnym. Podłoże przed sadzeniem należy przekopać, oczyścić i użyźnić (np. mieszając z kompostem lub obornikiem). Rozstawa wynosi 30-50 cm, a odległość od ogrodzenia przynajmniej 50 cm. Młode rośliny należy regularnie podlewać (warto zainstalować automatyczny system, np. nawadnianie kropelkowe) i dokarmiać (wiosną nawozami azotowymi, latem potasowymi). Drzewa przycina się kilkukrotnie w sezonie. Pierwsze strzyżenie wykonuje się wczesną wiosną, kolejne w miarę potrzeby, gdy pędy przerosną poza ustalone granice. Zabieg polega na skracaniu wierzchołków (na stałą wysokość) oraz wyrównywaniu boków. Z reguły górę tnie się silnie, dół mniej intensywnie. Żywopłot warto przycinać na kształt rombu, tak by dolne gałęzie były lepiej oświetlone (wtedy tracą mniej liści).

>>Przeczytaj też: Żywopłot: jak założyć żywopłot. Poradnik

Rośliny na żywopłot formowany: ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea)

Ognik szkarłatny to półzimozielony krzew o ozdobnych skórzastych, lancetowatych liściach, gęstych białych baldachowatych kwiatostanach oraz okrągłych owocach o barwie żółtej, pomarańczowej lub czerwonej. Owoce dojrzewają pod koniec lata i długo utrzymują się na roślinie (nawet przez zimę). To propozycja zarówno na żywopłot formowany, jak i nieformowany. Należy jedynie unikać sadzenia w chłodniejszych rejonach kraju – krzew może przemarzać. Najczęściej prowadzi się go na wysokość około 2 m. Znosi zanieczyszczenia powietrza, dlatego nadaje się go ogrodów miejskich.Żywopłot z ognika powinno się zakładać w żyznym, próchniczym podłożu. Odstęp pomiędzy krzewami powinine wynosić około 50 cm. Rośliny należy regularnie podlewać i co 3-4 tygodnie nawozić (nawozy wieloskładnikowe). Krzewy przycina się zwykle dwukrotnie w ciągu sezonu – w czerwcu po kwitnieniu oraz w sierpniu – gdy zaczynają dojrzewać owoce. W obu przypadkach skraca się pędy w taki sposób, aby utrzymać regularny, geometryczny kształt zieleni. Jeśli ognik przemarzł, czasem można go odratować przycinając wiosną pędy tuż przy ziemi.

Rośliny na żywopłot formowany: ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)

Ligustr pospolity to jedna z najpopularniejszych roślin na żywopłoty, wykorzystywana w ogrodach całego świata. Zielone ściany z ligustru zakłada się zarówno w przydomowych ogrodach, jak i zieleni miejskiej. Liście ligustru są drobne, skórzaste, częściowo zimozielone. Czarne, błyszczące owoce dojrzewają pod koniec lata. Są lekko trujące dla człowieka, natomiast stanowią pokarm dla ptaków. Ligustr dobrze znosi suszę i warunki miejskie.Żywopłot z ligustru sadzi się bardzo gęsto. Odległość pomiędzy sadzonkami wynosi 20-30 m. Często uprawia się go w kształt V – w dwóch rzędach – wtedy tworzy gęstą, nieprzepuszczalną ścianę. Krzewy wymagają regularnego podlewania – nie można dopuścić do przesychania brył korzeniowych. Zabieg zaleca się wykonywać sporadycznie także zimą, w umiarkowanie ciepłe dni. Pędy tuż po posadzeniu przycina się na 2/3 wysokości, wtedy ligustr lepiej rozkrzewia się. Silne cięcie na uformowanym żywopłocie wykonuje się wczesną wiosną i w maju. Ponadto regularnie wykonuje się strzyżenie – gdy pędy przekroczą wyznaczone granice o 2-3 cm.

>>Przeczytaj też: Jak odmłodzić żywopłot z ligustru

Rośliny na żywopłot formowany: bukszpan wiecznie zielony (Buxus sempervirens)

Żywopłoty z bukszpanu uchodzą za jedne z najbardziej eleganckich. Często widuje się je w ogrodach formalnych. Można tworzyć z niego elastyczne figury geometryczne – wszystko zależy od umiejętności osoby „strzygącej”. W zależności od odmiany można tworzyć żywopłoty niskie i zielone. To dobra, gęsta dekoracja przez cały rok.Żywopłot z bukszpanu zakłada się i pielęgnuje podobnie, jak z ligustru, z tą różnicą, że rośliny należy częściej podlewać zimą, gdyż są w pełni zimozielone i transpirują przez cały rok. Cięcie zwykle wykonuje się 3-4-krotnie w ciągu roku, począwszy od wczesnej wiosny a kończąc w sierpniu.

>>Przeczytaj też: Bukszpan: roślina na strzyżone żywopłoty, obwódki i do formowania. ZDJĘCIA

Żywopłot w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany