Zimowa pielęgnacja trawnika – na czym polega?

2017-12-15 12:46

Czy zimą trzeba pielęgnować trawnik? Na czym polega zimowa pielęgnacja trawnika? Czy wolno zimą chodzić po trawniku? Co robić ze śniegiem na trawniku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Trawnik pod śniegiem
Autor: www.thinkstockphotos.com

Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych na trawniku w okresie zimowym brzmi nieco abstrakcyjnie. I tak byłoby w idealnym świecie, gdzie umiarkowanie gruba warstwa śniegu chroniłaby trawę przed mrozem od początku zimy aż do przedwiośnia. Niestety, przy naszej zmiennej pogodzie, a także sporadycznym zimowym użytkowaniu trawnika, tak dobrze nie jest.Najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się pozostawienie trawnika przez zimę w spokoju. Takie podejście nie uwzględnia jednak wielu zmiennych czynników, takich jak: anomalie pogodowe, tworzenie się pokryw lodowych, spacery po trawniku (np. przy lepieniu bałwana) i różnych zanieczyszczeń. Dlatego o trawnik trzeba zadbać jeszcze przed nadejściem dużych mrozów i pokryciem murawy grubą warstwą śniegu.

>>Przeczytaj też: Przygotowanie trawnika do zimy. Jesienna pielęgnacja trawnika

Trawnik jesienią: jak przygotować trawnik do zimy [WIDEO]

Późnojesienne lub wczesnozimowe prace pielęgnacyjne na trawniku

Trawnik w pierwszej kolejności należy oczyścić z opadłych liści. Pracę najlepiej wykonywać z użyciem specjalnych grabi do liści (miotłograbi). Pomocny może być także ogrodowy odkurzacz. Zabieg – oczywiście w razie potrzeby – powinno się powtarzać aż do pokrycia trawnika warstwą śniegu. Takie działanie ograniczy ryzyko występowania chorób grzybowych. Ponadto opadłe z drzew i krzewów liście mogą być siedliskiem szkodników. Ze zgrabionych liści można stworzyć znakomite zaciszne miejsca dla jeży. Zebrane w kopce (przyłożone gałązkami – aby liści nie znosił wiatr) mogą stać się domkami dla tych pożytecznych ssaków. Liście bez śladów porażenia przez choroby i oznak żerowania szkodników można również złożyć na kompostowniku.

Konieczne jest skoszenie trawy przed mrozami (jeszcze jesienią – w naszym klimacie najczęściej w drugiej połowie października, rzadziej na początku listopada). Oczywiście na trawie nie mogą znajdować się inne odpadki, np. odchody zwierząt. Pozostawienie ich może w szybkim czasie doprowadzić do poparzenia trawy.

>>Przeczytaj też: Trawnik. Pięć częstych problemów z trawnikiem w ogrodzie

Trawnik w okresie zimowym - zimowa pielęgnacja trawnika

Trawnik w okresie zimowym powinien być przede wszystkim czysty i zadbany. Osłanianie go przepuszczalnym materiałem, np. włókniną, nie ma większego sensu. Rolę zimowego okrycia pełni warstwa śniegu i dlatego w zdecydowanej większości przypadków nie powinno się go usuwać z trawnika. Problem jest wtedy, gdy zaśnieżony trawnik jest intensywnie użytkowany (deptany). Wtedy w miejsce lekkiego, przepuszczającego powietrze śniegu powstają grube i szczelne pokrywy lodowe. To już jest zjawisko skrajnie niebezpieczne dla trawnika. W warunkach beztlenowych szybko dochodzi do występowania chorób grzybowych.

Jednym z częstych problemów jest pleśń śniegowa. Patogenowi, który ją wywołuje (Fusarium nivale), sprzyja nie tylko zlodowacenie pokrywy, ale także nadmierna wilgotność podłoża. Choroba nasila się zwłaszcza na przedwiośniu. Najbardziej charakterystyczne objawy to biała lub różowa watowata narośl porastająca (i łącząca ze sobą) źdźbła trawy. Z czasem narośl rozszerza się i brunatnieje, prowadząc do zamierania trawy. Choroba w odpowiednich warunkach (wymienionych wyżej) bardzo szybko postępuje i w niedługim czasie może pokryć całą powierzchnię trawnika. Niestety, pleśń śniegowa jest widoczna dopiero po roztopach. Przez zimę nie można z nią walczyć, fungicydy (np. Polywersum) stosuje się dopiero wiosną. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka: zrównoważone nawożenie, dbanie o prawidłowy odczyn gleby oraz  przygotowanie trawnika do nadejścia mrozów.

>>Przeczytaj też: Trawnik w ogrodzie: najważniejsze choroby traw, czyli co zagraża trawnikowi

Czy wolno chodzić po trawniku zimą?

Trawnik zimą, szczególnie w ogrodach gdzie bawią się dzieci, bywa mocno użytkowany. To na nim najczęściej buduje się bałwana, igloo oraz prowadzi zaciekłe walki na śnieżki. Oczywiście nie można pociechom zabronić zabawy na powietrzu, warto wyznaczyć im jednak miejsca mniej wyeksponowane (a tak samo wyrównane i bezpieczne). Deptanie trawnika powoduje nie tylko tworzenie beztlenowej warstwy, ale także łamanie zamarzniętych źdźbeł. W ten sposób przyczyniamy się do wystąpienia pleśni śniegowej i wielu innych chorób grzybowych. Podobnie wygląda sprawa z odśnieżaniem chodnika. Powstających kopców śniegu nie powinno się pozostawiać na trawniku (zasada jest ta sama). W tym wypadku warstwy są zbyt grube - w odpowiednich warunkach szybko dochodzi do ich zlodowacenia.

>>Przeczytaj też: Śnieg na trawniku. Dlaczego nie można zrzucać zwałów śniegu na trawnik

Niezależnie od działań, jakie zostały podjęte od późnej jesieni do przedwiośnia, w marcu lub w kwietniu potrzebne będą zabiegi regeneracyjne na trawniku. Najważniejsze z nich to aeracja i wertykulacja.

Sonda
Trawnik z rolki czy trawnik z siewu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.