Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Trawniki, żywopłoty > Trawniki > Zakładanie trawnika: jaki sposób wybrać
Trawniki

Zakładanie trawnika: jaki sposób wybrać

Trudno jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj trawnika jest lepszy: darń rozkładana z rolki czy trawnik wysiewany. Każdy z nich ma swoje zalety i wady.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj trawnika jest lepszy: darń rozkładana z rolki czy trawnik wysiewany. Każdy z nich ma swoje zalety i wady.

Zanim się zdecydujemy na zakładanie trawnika, musimy się zastanowić, czy lepiej posiać nasiona i czekać, aż pojawią się zielone listki, czy rozłożyć darń i od razu cieszyć się zielenią trawy.

Trawnik można założyć z siewu albo z rolki. Który sposób zakładania trawnika wybrać?

Zakładanie trawnika: trawnik z siewu

Kiedy go można zakładać? Są dwie dobre pory na sianie trawnika: przełom sierpnia i września lub kwietnia i maja. Wtedy temperatura jest już ustabilizowana, podłoże optymalnie nawilżone i zazwyczaj nie grożą susze. Poza tym okresem również można zakładać trawniki, ale efekt może być gorszy.
Ile trzeba czekać, aż urośnie? Nasiona kiełkują po dziesięciu-szesnastu dniach zależnie od pogody, ale na gęstą, dorodną darń trzeba czekać kilka miesięcy.
Gdzie go można stosować? Praktycznie wszędzie, ponieważ spośród wielu typów murawy można wybrać taką, która najlepiej będzie dostosowana do warunków panujących w naszym ogrodzie. W sprzedaży oprócz typowych mieszanek traw ozdobnych (dywanowych) i rekreacyjnych (uniwersalnych) są też mieszanki traw przystosowanych do cienia czy też szczególnie wytrzymałych na częste deptanie. Można też kupić mieszanki na intensywnie użytkowane trawniki sportowe, na łąki kwietne oraz mieszanki regeneracyjne służące naprawie zniszczonych trawników.
Gdzie się nie nadaje? Na skarpy, bo podczas podlewania i deszczu nasiona łatwo ulegają spłukaniu. Skarpy można obsiewać trawą, jeśli zbocza zostały wcześniej umocnione na przykład kratkami trawnikowymi z tworzywa sztucznego (zapobiegają wymywaniu nasion).
Czy jest trudny w pielęgnacji? Wymaga koszenia, nawadniania, nawożenia, wygrabiania, wertykulacji, aeracji i piaskowania, podobnie jak trawnik z rolki.

Zakładanie trawnika: trawnik z rolki

Kiedy można go zakładać? Przez cały sezon wegetacyjny, nawet późną jesienią (w listopadzie), bo gotowa darń jest bardziej odporna na przymrozki niż kiełkująca trawa.
Jak długo trzeba czekać, aż urośnie? Jest efektowny wkrótce po rozłożeniu, przy czym natychmiast widać, czy nie jest zanieczyszczony chwastami.
Gdzie go można stosować? W większości ogrodów. Darń z rolki najczęściej jest przygotowywana na trawniki rekreacyjne; jeżeli chcemy mieć darń z traw dywanowych, trzeba ją zamówić około dwóch miesięcy wcześniej. Tego rodzaju trawniki nadają się też szczególnie dobrze do pokrywania skarp o znacznym nachyleniu.
Gdzie się raczej nie nadaje? Ponieważ najczęściej jest produkowana darń na trawniki rekreacyjne (użytkowe) lub ozdobne (dywanowe) z mieszanek traw przeznaczonych do warunków optymalnych, większość oferowanych trawników z rolki nie nadaje się do miejsc szczególnych, na przykład na stanowiska zacienione. Taką darń trzeba specjalnie zamawiać albo szukać producentów na przykład w Internecie.
Czy jest trudny w pielęgnacji? Wymaga tak jak trawnik z siewu koszenia, nawadniania, nawożenia, wygrabiania, wertykulacji, aeracji i piaskowania. Przeciwnicy takich trawników twierdzą, że pod zielonymi liśćmi dość szybko pojawia się filc (zbita warstwa suchych i pożółkłych pędów), który szpeci murawę i ułatwia rozwój chorób atakujących trawy. Usuwaniu filcu trzeba poświęcić sporo czasu.

Kiedy lepiej zrezygnować z trawnika?

Trawa źle rośnie w miejscach bardzo ocienionych, na przykład pod okapem gęstych drzew. Nie najlepsze są również miejsca z piaszczystą glebą, która szybko wysycha, bo utrzymanie go w należytej kondycji będzie wymagało bardzo częstego podlewania. Darń nie jest także polecana między gęsto posadzonymi krzewami, bo będzie kłopot z jej koszeniem (utrudnione manewrowanie kosiarką). We wszystkich tych miejscach lepiej posadzić niskie rośliny zadarniające.

Zobacz film: Jak zakładać trawnik z rolki

}

Warto wiedzieć

Prawidłowa pielęgnacja trawnika

Prawidłowa pielęgnacja trawnika

Radzi Grażyna Lipiak – Pokon Product Manager

  • Tajemnicą pięknego trawnika jest jego właściwa pielęgnacja. Wielokrotne koszenie i chodzenie po nim sprawia, że rezerwa substancji odżywczych w podłożu szybko się zużywa. Po zastosowaniu nawozu z wysoką zawartością azotu (N) trawnik otrzymuje nowy impuls, dzięki któremu trawa rośnie lepiej i powstaje jej grubsza warstwa.
  • Odpowiednio nawożony trawnik jest mniej narażony na mech, chwasty i choroby grzybowe.
  • Wapno poprawia strukturę podłoża i zapobiega zakwaszeniu ziemi. W ten sposób nawozy są lepiej przyswajalne, dzięki czemu trawa może lepiej rosnąć.
  • Nowy trawnik należy nawozić po raz pierwszy dwa miesiące po siewie. Podłoże należy dobrze przygotować przed wysiewem nasion, stosując odpowiedni nawóz, który przyspieszy kiełkowanie i dobre ukorzenianie się nasion trawy.
  • Trawy nie należy kosić krócej niż na 3 cm, aby mech i chwasty miały mniejsze szanse na rozwój.
  • Trawnik podlewamy długo i obficie rano lub wieczorem, co daje lepszy efekt niż częste i krótkie podlewanie.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: materiały prasowe, Andrzej Szandomirski
Źródło: Murator
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Początek - pierwsze porządki...

Kiedy tylko ogladaliśmy działeczkę wszystko wydawało się takie proste. Wszystko skopać i zacząć od...

Przeczytaj też:
Zakładanie trawnika: gatunki traw – główne składniki mieszanek nasion traw
Zakładanie trawnika: gatunki traw – główne składniki mieszanek nasion traw

Przed założeniem trawnika z siewu musimy zaopatrzyć się w mieszankę nasion traw ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia