Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Trawniki, żywopłoty > Trawniki > Wiosenna pielęgnacja trawnika: wertykulacja i aeracja
Trawniki

Wiosenna pielęgnacja trawnika: wertykulacja i aeracja

Aerator pomoże w prawidłowej pielęgnacji trawnika

Koniecznymi wiosennymi zabiegami pielęgnacyjnymi, które poprawiają wygląd trawnika są aeracja trawnika i wertykulacja trawnika. Czym różni się wertykulacja trawnika od aeracji trawnika?

Zaniedbaną, niepielęgnowaną darń, na której trawa słabo rośnie i widoczne są wyłysiałe miejsca, można poddać regeneracji. Najlepiej wykonać ją wiosną. Darń
należy nisko skosić, przeprowadzić wertykulację trawnika, a jeżeli podłoże jest zbite i nieprzepuszczalne, także aerację trawnika. Aerację i wertykulację trawnika przeprowadza się wiosną.

Wertykulacja trawnika

Wertykulacja to nacięcie darni na głębokość około 2 cm za pomocą wertykulatora lub specjalnych grabi o zębach ostrych jak noże. Ma na celu przecięcie filcu, czyli obumarłych źdźbeł i pędów traw. Ponieważ tworzą one nieprzepuszczalną warstwę, utrudniają wnikanie do gleby wody i nawozów, uniemożliwiają też wymianę gazową. To sprawia, że trawy rosną gorzej. Wertykulację przeprowadza się co roku, począwszy
od trzeciego roku wzrostu darni. Po tym zabiegu trawnik należy nawieźć i podlać.

Aeracja trawnika

Aeracja to nakłuwanie darni na głębokość około 10 cm w odstępach co 10-15 cm (gęściej na glebach nieprzepuszczalnych). Jej celem jest poprawienie wymiany gazowej – do gleby wnika tlen, a usuwany jest dwutlenek węgla powstały w procesach metabolicznych zachodzących w korzeniach. Wykonuje się ją aeratorem (czasami są to urządzenia, które nie tylko nakłuwają, ale także wyciągają na powierzchnię odcięte wałeczki ziemi). Na małych trawnikach można użyć wideł, które wbija się gęsto w darń. Zabieg ten przeprowadza się na trzy-pięcioletnich trawnikach, co rok-trzy lata, zależnie od potrzeby. Częściej stosuje się go na glebach gliniastych i zbitych (na przykład w często deptanych miejscach), a rzadziej na piaszczystych.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska- Gorączko
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

wczoraj była piękna pogoda

Wczoraj było tak pięknie, słoneczko grzało i było ciepło. Spędziłam kilka godzin na działce, ale z...

Przeczytaj też:
Podstawowe błędy przy jesiennym zakładaniu trawnika
Podstawowe błędy przy jesiennym zakładaniu trawnika

Wczesna jesień to dobry termin na zakładanie trawnika, ale trzeba to zrobić ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia