Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Trawniki, żywopłoty > Trawniki > Trawnik wiosną. Wiosenne nawożenie trawnika
Trawniki

Trawnik wiosną. Wiosenne nawożenie trawnika

Wiosenne nawożenia trawnika

Wiosenne nawożenia trawnika

Trawnik wiosną wymaga nawożenia. Podpowiadamy jak wiosną nawozić trawnik, jak zwalczyć chwasty i mech na trawniku. Pielęgnacja trawnika w okresie wiosennym.

Pielęgnację trawnika wiosną zaczynamy od dokładnego zagrabienia zeszłorocznych liści oraz obumarłej trawy. Używamy do tego specjalnych grabi do wyczesywania lub mechanicznych skaryfikatorów. W miejscach na trawniku, gdzie przez zimę leżały liście, trawa często gnije i tworzą się fragmenty słabo pokryte darnią lub nawet całkowicie jej pozbawione. Aby uzupełnić te puste place, najlepiej wysiać na nich mieszankę regeneracyjną lub taką samą mieszankę traw, jakiej użyto do założenia trawnika (użycie innej mieszanki grozi powstaniem plam wynikających z różnego koloru liści traw). Białoróżowe plamy na trawniku świadczą o wystąpieniu pleśni śniegowej.

Nawożenie trawnika wiosną: podstawowe nawozy

Wiosną wykonujemy nawożenie trawnika. Wiosenne nawożenie trawnika: najważniejszym składnikiem mineralnym, którego trawnik potrzebuje wiosną i wczesnym latem jest azot – sprawia on, że darń jest zielona i silna. Najczęściej stosowany jest w postaci azofoski lub siarczanu amonu. Kolejnym, szczególnie polecanym nawozem na trawniki rekreacyjne, jest fosfor, który wpływa na rozwój systemu korzeniowego – pozwalającego na wcześniejsze koszenie trawy. Potas jest stymulatorem zdrowego wzrostu traw, uodparniającego ją na przymrozki, suszę, odbarwienia i choroby. Stosując nawóz organiczny na trawnik jakim jest kompost, nigdy nie przenawozimy trawnika, ponieważ składniki pokarmowe są w nim w odpowiednich proporcjach ilościowych. Trawniki zakładane na glebach kwaśnych powinno się zaraz po stopnieniu śniegu posypać węglanem wapnia albo specjalnym wapnem ogrodniczym, jednak nie częściej jak raz na 2 lata.

Pielęgnacja trawnika wiosną: zwalczanie chwastów i mchu

Wiosną, gdy nastaną cieplejsze dni, zaczyna rosnąć trawa na trawniku, ale rosną także chwasty. Sposób na chwasty na trawniku: możemy opryskać trawę preparatem Sterane 250SL, który zniszczy pojawiające się już chwasty dwuliścienne. Oprysk wykonujemy przed, a nie po koszeniu trawnika, podczas bezdeszczowej pogody, w temperaturze powyżej 15 st.C. Pierwsze koszenie można zrobić dopiero kilka dni później, gdy zauważymy, że liście chwastów wyraźnie zżółkły. Uważamy, by przez trzy dni po zabiegu, z trawnika nie korzystały dzieci i zwierzęta domowe.
Walka z mchem na trawniku jest prostsza – wystarczy posypać piaskiem mech, by nie docierało do niego słońce. Trawa szybko się przebije przez piasek, a mech zginie.

Warto wiedzieć

Prawidłowa pielęgnacja trawnika

Prawidłowa pielęgnacja trawnika

Radzi Grażyna Lipiak – Pokon Product Manager

  • Tajemnicą pięknego trawnika jest jego właściwa pielęgnacja. Wielokrotne koszenie i chodzenie po nim sprawia, że rezerwa substancji odżywczych w podłożu szybko się zużywa. Po zastosowaniu nawozu z wysoką zawartością azotu (N) trawnik otrzymuje nowy impuls, dzięki któremu trawa rośnie lepiej i powstaje jej grubsza warstwa.
  • Odpowiednio nawożony trawnik jest mniej narażony na mech, chwasty i choroby grzybowe.
  • Wapno poprawia strukturę podłoża i zapobiega zakwaszeniu ziemi. W ten sposób nawozy są lepiej przyswajalne, dzięki czemu trawa może lepiej rosnąć.
  • Nowy trawnik należy nawozić po raz pierwszy dwa miesiące po siewie. Podłoże należy dobrze przygotować przed wysiewem nasion, stosując odpowiedni nawóz, który przyspieszy kiełkowanie i dobre ukorzenianie się nasion trawy.
  • Trawy nie należy kosić krócej niż na 3 cm, aby mech i chwasty miały mniejsze szanse na rozwój.
  • Trawnik podlewamy długo i obficie rano lub wieczorem, co daje lepszy efekt niż częste i krótkie podlewanie.

 

Autor tekstu: Joanna Lilia
Autor zdjęć: photos.com, materiały prasowe
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Powitanie !

Hej ! :) Mam na imię Kasia. Od poł roku mieszkam z moim narzeczonym w naszym wspolnym gniazdku...

Przeczytaj też:
Jak pozbyć się mlecza z trawnika?
Jak pozbyć się mlecza z trawnika?

Kwitnące wiosną na żółto mlecze wyglądają urokliwie. Jeśli jednak mlecze rosną na ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia