Trawnik w ogrodzie: boisko zamiast trawnika

2017-06-22 11:45
boisko-zamiast-trawnika
Autor: photos.com Osoby, które lubią aktywny wypoczynek, powinny rozważyć, czy zamiast zwykłego trawnika nie zrobić w ogrodzie boiska

Czy przy domu można mieć murawę, która jakością będzie przypominała boisko piłkarskie? Jakie gatunki traw posiać, aby w ogrodzie mieć boisko zamiast trawnika? Podpowiadamy jak zamienić trawnik w boisko.

Trawnik to nie tylko elegancka oprawa domu, ale także miejsce zabawy dzieci i rodzinnego relaksu. Osoby, które lubią aktywny wypoczynek, powinny rozważyć, czy zamiast zwykłego trawnika nie zrobić boiska. Gra w piłkę (nie tylko nożną) czy badmintona będzie wtedy przyjemniejsza. Trzeba się jednak liczyć z tym, że taka murawa będzie wymagała więcej pielęgnacji. Może więc namówić sąsiadów na wspólne przedsięwzięcie? Będzie można rozgrywać prawdziwe mecze, a praca przy utrzymaniu murawy stanie się początkiem lokalnych przyjaźni.

Trawa to podstawa boiska

Choć w Polsce występuje naturalnie blisko 200 gatunków traw, tylko około 15 z nich nadaje się na trawniki. To te, które tolerują koszenie na wysokość kilku centymetrów przynajmniej 20 razy w ciągu roku. Trawniki sportowe muszą znieść znacznie więcej – co najmniej 150 koszeń na wysokość zaledwie 2,5-3 cm. Do tego dochodzi bardzo intensywne deptanie murawy. Takie traktowanie tolerują tylko dwa gatunki traw: życica trwała (Lolium perenne, nazwa handlowa rajgras angielski) i wiechlina łąkowa (Poa pratensis). Oba gatunki tworzą zwartą, mocną i gęstą darń, co sprawia, że w czasie gry piłka równo się toczy. Trzeba jednak pamiętać, że w obrębie każdego z tych gatunków jest dużo odmian, ale nie wszystkie nadają się na trawniki sportowe. Trawy, które mogą być użyte do tego celu, muszą się bardzo dobrze krzewić i zadarniać, a darń po wydeptaniu powinna się szybko regenerować. Poza tym rośliny muszą być odporne na choroby (jest to bardzo ważny czynnik wpływający na jakość murawy).

>>Przeczytaj też: Zakładanie trawnika: gatunki traw – główne składniki mieszanek nasion traw

Zarejestrowane w Polsce odmiany traw nadające się na boisko

Na boisko nadają się dwa gatunki traw – wiechlina łąkowa i życica trwała, a nieodpowiednia jest kostrzewa czerwona, którą stosuje się na trawniki ozdobneWiechlina łąkowa - odmiany: Alicia, America, Answer, Baron, Bartender, Bila, Blueprint, Broadway, Compact, Conni, Europa, Evora, Jarotka, Limerick, Limousine, Miracle, Niweta, Orfeo, Panduro, Professor, Quantum Leap, Sójka, Sunbeam.Życica trwała - odmiany: Admara, Aut, Azimuth, Bargold, Berkut, Bokser, Equate, Gazon, Graffiti, Gribello, Grilla, Grispy, Gryps, Henrietta, Info, Inka, Kinga, Leon, Libronco, Mondial, Montreux, Natara, Niga, Nira, Oxiana, Pinia, Radara, Replay, Romance, Roneta, Sandra, Santa, Stadion, Stoper, Taya.

Jak zamienić trawnik w boisko

Trawnik wokół domu można zamienić w boisko do gry bez konieczności niszczenia istniejącej darni. Choć nie będzie to profesjonalna murawa piłkarska, na potrzeby amatorskich rozgrywek z pewnością wystarczy. Wcześniej trzeba jednak ustalić, jaki jest udział życicy trwałej i wiechliny łąkowej w darni. Na prawdziwym boisku piłkarskim stanowią one sto procent traw, przy czym pożądany stosunek życicy trwałej do wiechliny łąkowej to 40 do 60 proc. lub 50 do 50 proc. Jeżeli w ogrodzie jest trawnik rekreacyjny służący przede wszystkim jako miejsce zabaw dzieci czy rodzinnych spotkań, to pod wpływem chodzenia następuje naturalna selekcja – giną trawy źle znoszące deptanie, a darń w dużej części tworzą życica trwała i wiechlina łąkowa. Taki trawnik łatwo zamienić w boisko. Wystarczy go często kosić (co drugi dzień) na wysokość 3 cm i regularnie nawozić. Warto też dosiać życicę trwałą i wiechlinę łąkową. W tym celu trawnik należy poddać wertykulacji, dokładnie wygrabić, a następnie posiać nasiona. Trzeba je przykryć cienką warstwą piasku, zwałować i podlać.

>>Przeczytaj też: Trawnik - zakładanie trawnika. Wybór mieszanek nasion traw

Nie wolno zapomnieć o regularnym użytkowaniu darni – chodzenie i bieganie powodują, że są z niej eliminowane niepożądane gatunki traw. Należy jednak pamiętać, że życica trwała i wiechlina łąkowa tolerują deptanie, lecz nie zadeptanie. Podobnie więc jak na boiskach sportowych mecze odbywają się raz w tygodniu, tak my w weekend użytkujmy intensywnie murawę, a od poniedziałku do piątku dopieszczajmy ją przez zabiegi pielęgnacyjne. Gorzej, jeżeli przy domu jest trawnik ozdobny będący tłem dla roślin i architektury, po którym rzadko się chodzi. Prawdopodobnie w dużej części jest on złożony z kostrzewy czerwonej (Festuca rubra). Można ją poznać po tym, że źdźbła są bardzo cienkie (przypominają szpilki), a latem, chodząc po niej bosymi stopami, ma się wrażenie miękkiego dywanu. W tym przypadku częste i niskie koszenie nie zaszkodzi darni, zniszczy ją jednak deptanie, na które kostrzewa czerwona jest bardzo mało odporna. Zamiana takiego trawnika w boisko się nie powiedzie, dlatego trzeba je założyć od nowa.

Zobacz film: Murawa na przydomowym boisku dla dzieci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany