Dlaczego po zimie trawnik wygląda brzydko? Co robić z trawnikiem po zimie?

2018-02-19 11:18
Trawnik po zimie - co robić?
Autor: GettyImages Trawnik po zimie zazwyczaj nie wygląda ładnie. Co robić, aby w sezonie był jak na naszym zdjęciu?

Zdarza się, że trawnik po zimie nie prezentuje się atrakcyjnie. Dowiedz się, dlaczego trawnik po zimie wygląda brzydko i jak pielęgnować trawnik wiosną. Jak rozwiązać powstałe po zimie problemy z trawnikiem?

Duży wpływ na to, jak trawnik przezimuje, ma sposób jego pielęgnacji w poprzednim sezonie i przygotowanie trawnika do zimy. Zdrowa, właściwie nawożona i nisko przycięta darń lepiej przetrwa niekorzystne warunki wzrostu. Należy pamiętać o tym, żeby jesienią nie zasilać trawnika zwykłym nawozem o wysokiej zawartości azotu. Ponieważ stymuluje on wzrost, rośliny nie są odpowiednio zahartowane.

Przyczyną złego stanu trawnika po zimie może być także wysiew mieszanki traw, które nie są przystosowane do naszych warunków klimatycznych.

Warto kupować nasiona traw polskich renomowanych firm, można też sprawdzić na stronie internetowej Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych (COBORU), czy dana odmiana jest zarejestrowana na terenie Polski.

Kretowiska na trawniku po zimie

Ciepła zima sprzyja aktywności kretów, czego efektem są kopce ziemi na darni. Należy je ubić, starając się jak najwięcej ziemi wcisnąć do korytarzy. Krety można odstraszyć, stosując specjalne preparaty o drażniącej woni lub urządzenia elektroniczne emitujące dźwięki o wysokiej częstotliwości. Skuteczne bywają wbite w ziemię wiatraczki – poruszane wiatrem wywołują niemiłe dla kretów drgania ziemi.

Krety na trawniku. Jak pozbyć się kreta z trawnika >>>

Na trawniku po zimie widać plamy na darni - pleśń śniegowa

Pleśń śniegowa to grzybowa choroba traw rozwijająca się pod śniegiem lub na granicy topniejącego śniegu. Może także wystąpić, gdy okrywa śnieżna zniknie. Powoduje powstanie na trawie różowo-brązowych plam wielkości od 5 do 20 cm z widocznymi strzępkami grzybni. Może atakować wszystkie gatunki traw. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia pleśni śniegowej, trawnik należy jesienią nisko skosić i pamiętać o tym, żeby nie zasilać go zbyt późno nawozami o dużej zawartości azotu.

Po zimie na trawniku widać wydeptane ślady

Widoczne suche plamy na trawniku to efekt chodzenia po nim, gdy był przykryty śniegiem. W miejscach deptania nastąpiło zgniecenie śniegu i pojawienie się warstwy lodu, pod którym powstały warunki beztlenowe. W takim miejscu trawa dusi się i zamiera. Gdy wczesną wiosną śnieg znika, widoczne stają się ślady butów. Aby temu zapobiec, najlepiej nie deptać trawnika, a jeśli jest taka konieczność – należy wytyczyć ścieżkę przez darń.

Trawa po zimie: dehydratacja komórek

Gdy trawnik nie jest okryty śniegiem, to pod wpływem mrozu oraz zimnego i silnego wiatru woda w komórkach źdźbeł traw zamarza i zwiększa objętość. To powoduje rozerwanie komórek. Po kilku dniach trawa wygląda tak, jakby uschła. Zjawisko to występuje częściej, gdy za dnia są dodatnie temperatury, a w nocy przychodzą przymrozki. Żeby zminimalizować straty, we wrześniu trzeba zasilić darń nawozami typu „jesiennego” o dużej zawartości fosforu i potasu. Dzięki takiemu zabiegowi sok komórkowy w liściach traw będzie mniej wodnisty, a co za tym idzie – będzie trudniej zamarzał.

Tekst: Kamil Prokopiuk

Przeczytaj też:

11 najczęstszych problemów z trawnikiem - przyczyny. Dlaczego trawa żółknie?

Regeneracja trawnika po zimie
Sonda
Trawnik z rolki czy trawnik z siewu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają