Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Trawniki, żywopłoty > Trawniki > Trawnik: pięć kroków do pięknej murawy
Trawniki

Trawnik: pięć kroków do pięknej murawy

Trawnik wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych

Piękny trawnik to marzenie wielu właścicieli ogrodów. Co zrobić, aby mieć ładny trawnik w ogrodzie?

1. Wybierz trawę zgodnie z przeznaczeniem

W sprzedaży są mieszanki nasion skomponowane z różnych gatunków traw. Należy wybierać te, które najbardziej pasują do warunków panujących w ogrodzie i przeznaczenia trawnika. Mieszanki rekreacyjne (uniwersalne) nadają się na trawniki użytkowe. Dobrze znoszą deptanie, można je zakładać w słońcu i półcieniu, w dużym stopniu dostosowują się do siedliska, w którym rosną. Mieszanki dywanowe polecane są na trawniki ozdobne. Dobrze rosną w miejscach w pełni oświetlonych, znoszą deptanie, ale muszą być starannie pielęgnowane. Mieszanki parkowe są niezbyt odporne na deptanie, za to mogą rosnąć w cieniu. Trawniki parkowe należy kosić rzadziej i wyżej niż inne. Mieszanki sportowe są bardzo wytrzymałe na deptanie, jednak wymagają fachowej pielęgnacji. Mieszanki łąkowe oprócz traw zawierają nasiona roślin kwitnących (chabrów, krwawników, lucerny, łubinów, koniczyn, maków). Przycina się je tylko kilka razy w roku. Są polecane do dużych ogrodów utrzymanych w naturalnym stylu.

2. Dbaj o brzegi trawnika

Żeby trawnik był schludny, nie wystarczy go kosić. Równie ważne jest wyrównywanie brzegów darni. Nic tak nie szpeci jak trawa wrastająca na rabaty czy pióropusze nieprzyciętych źdźbeł w rogach trawnika i w miejscach, do których nie dociera kosiarka. Linię murawy najlepiej wyrównywać specjalnym półokrągłym szpadlem (ale można też zwykłym). Do ścinania trawy przy murkach, ogrodzeniach czy pergolach służą nożyce do darni. Można też oddzielić murawę od innych obiektów opaską z kamieni czy drewna, by przejeżdżała po niej kosiarka, a mozolne docinanie stanie się zbędne.

3. Właściwie nawadniaj trawnik

Zły wpływ na murawę ma zarówno niedostatek, jak i nadmiar wody. Co prawda dojrzałe trawniki wytrzymują jej okresowy brak, ale często giną wtedy  najefektowniejsze gatunki traw o delikatnych liściach, pozostają zaś odporne na suszę, niestety, mniej dekoracyjne. Z kolei zbyt wilgotna gleba przyczynia się do wyrastania mchu (zwłaszcza w źle oświetlonych miejscach).

4. Niszcz mech na trawniku

Pojawia się nie tylko na trawnikach rosnących w wilgotnych i cienistych zakątkach ogrodu, ale też na zbyt kwaśnym podłożu. Sprzyja mu niskie przycinanie darni. Dlatego w miejscach ocienionych trawę należy kosić na wysokość co najmniej 5 cm, raz do roku sprawdzać pH gleby i w razie konieczności zwapnować podłoże dolomitem. Można też stosować specjalne nawozy do trawników zapobiegające wzrostowi mchu.

5. Regeneruj trawnik po zimie

Jeżeli po zimie murawa nie przypomina zielonego dywanu, bo miejscami pożółkła i widać przez nią gołą ziemię, należy – gdy obeschnie – starannie wygrabić zeszłoroczne suche pędy, przeprowadzić aerację lub wertykulację, rozsypać nawóz wieloskładnikowy, a po czterech tygodniach wysiać regeneracyjną mieszankę nasion.

Autor tekstu: Anna Skórkowska, Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Kwiat krotonu
Kwiat krotonu

W mojej kolekcji zakwitła kolejna roślina. Była już fotografia kwiatu draceny, a tym razem kwiat...

Przeczytaj też:
Dziury i puste place w trawniku – dlaczego powstają? Najlepsze sposoby na uzupełnienie dziur w trawniku
Dziury i puste place w trawniku – dlaczego powstają? Najlepsze sposoby na uzupełnienie dziur w trawniku

Czasem na trawniku powstają dziury i puste place. Poznaj przyczyny powstania takich ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia