Pięć częstych problemów z trawnikiem w ogrodzie

2018-03-13 14:03
Trawnik. Pięc czestych problemow z trawnikiem w ogrodzie
Autor: Andrzej Szandomirski Czasem mamy problem z trawnikiem - nie wygląda on jak piękny zielony dywan

Trawnik to wizytówka posesji, często decyduje o wyglądzie całego ogrodu. Zdarza się jednak, że jego stan pozostawia sporo do życzenia. Poznaj najczęstsze problemy z trawnikiem. Jak pielęgnować trawnik, by te problemy nie pojawiły się.

Problemy z trawnikiem: trawa słabo rośnie

Przyczyna. Złe dobranie mieszanki nasion do miejsca, w którym ją zastosowano, na przykład trawnik ozdobny założony pod koronami drzew (tu należy wysiewać mieszanki do cienia). Druga sprawa to przystosowanie gatunków traw do naszych zim – nie wszystkie dobrze je przetrzymują i mogą przemarzać (między innymi uznane za wzór trawniki angielskie zawierają także trawy, które są zbyt delikatne do naszego klimatu).Naprawa. Trzeba założyć trawnik jeszcze raz, stosując właściwą mieszankę, lub ten, który już rośnie, poddać renowacji, najlepiej wiosną (ale można też pod koniec lata). Murawę należy nisko skosić, przeprowadzić wertykulację i bardzo dokładnie wygrabić. Następnie trzeba posiać nasiona (1-2 kg/100 m2 darni, zależnie od jej stanu), przykryć je cienką warstwą kompostu, zwałować i podlać. Do czasu, aż wyrośnie nowa trawa, darń musi być bardzo regularnie podlewana.

Problemy z trawnikiem: darń jest rzadka, między źdźbłami widać warstwę suchych liści

Przyczyna. Na kilkuletnim trawniku pojawił się filc, czyli zbita, powiększająca się z roku na rok warstwa obumarłej trawy. Ponieważ jest słabo przepuszczalna, do korzeni nie docierają woda, powietrze ani nawozy. To sprawia, że rośliny gorzej rosną.Naprawa. Trzeba przeprowadzić wertykulację. Polega ona na nacięciu darni (uprzednio nisko skoszonej) na głębokość kilku centymetrów za pomocą wertykulatora lub specjalnych grabi o ostrych jak noże zębach, a następnie dokładnym wygrabieniu trawnika, podczas którego usuwany jest filc. Po tym zabiegu trawnik należy nawieźć i podl

Problemy z trawnikiem: pojawiły się chwasty

Przyczyna. Teren przygotowywany pod trawnik nie został dostatecznie odchwaszczony lub została nawieziona żyzna ziemia z nasionami chwastów. Naprawa. Chwasty jednoroczne na młodym trawniku zazwyczaj znikną po pierwszym lub drugim koszeniu. Rośliny wieloletnie trzeba usuwać ręcznie, na przykład posługując się specjalnym narzędziem do ich wyrywania, lub podważyć zwykłym nożem. Jest to uciążliwa praca, dlatego tak ważne jest, żeby przed założeniem trawnika wybrać z ziemi wszystkie korzenie i rozłogi. Herbicydy należy traktować jako ostateczność, pamiętając, żeby stosować tylko te przeznaczone do murawy. Niekiedy warto jednak pozostawić „chwasty”, takie jak stokrotki, koniczyny, przetaczniki, a nawet mniszki (na przykład w sadzie). Takie naturalne, wielogatunkowe trawniki są ostatnio bardzo modne.

Problemy z trawnikiem: po koszeniu zasychają końce źdźbeł

Przyczyna. Nieostry nóż kosiarki, zamiast równo przecinać liście, szarpie je. Nierówne brzegi żółkną i schną. Zasychanie źdźbeł powoduje także zbyt niskie skoszenie darni, podczas którego odsłonięte zostają delikatne, ocienione części rośliny. Intensywne słońce może je przypalić.Naprawa. Trzeba naostrzyć nóż. Liście traw skracać nie więcej niż o połowę (a w czasie upałów nawet mniej).

Problemy z trawnikiem: mech zarasta darń

Przyczyna. Zbyt kwaśna lub za wilgotna gleba, za duży cień, zbite podłoże. Pojawianiu się mchu sprzyja także zbyt niskie koszenie trawnika, szczególnie w cieniu. Naprawa. Trzeba wygrabić trawnik, zbadać odczyn gleby. Jeżeli jest kwaśny (pH poniżej 6), powinno się zwapnować ziemię dolomitem lub kredą. Można też zastosować preparat niszczący mech. Następnie należy przeprowadzić renowację trawnika.

Piękny trawnik w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany