Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Trawniki, żywopłoty > Trawniki > Trawnik - jesienne prace. Jak przygotować trawnik do zimy?
Trawniki

Trawnik - jesienne prace. Jak przygotować trawnik do zimy?

Zima to trudny okres dla wszystkich roślin w ogrodzie, także dla traw tworzących trawnik. Co zrobić, żeby trawnik w dobrej kondycji przetrwał do wiosny? Jak przygotować trawnik do zimy? Trawnik przed zimą.

Aby trawnik w dobrej kondycji przetrwał zimę, trzeba jesienią wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych. Ważnym zabiegiem, często zaniedbywanym, jest jesienne nawożenie. Ma ono wzmocnić przed zimą system korzeniowy traw oraz wymusić transport substancji odżywczych z liści do węzła krzewienia, czyli miejsca, z którego wiosną wyrosną młode korzenie i pędy.

Trawnik przed zimą: nawożenie trawnika

Jesienią do nawożenia trawnika stosuje sie nawozy jesienne, które charakteryzują się małą zawartością bądź brakiem azotu, za to dużą ilością fosforu i potasu. Zadaniem fosforu jest stymulowanie wzrostu systemu korzeniowego, wpływa także na procesy życiowe wewnątrz rośliny, dzięki którym lepiej się ona przystosowuje do zimy. Potas zwiększa odporność na warunki stresowe – między innymi niską temperaturę. Inaczej działają nawozy wiosenno-letnie. Mają one dużo azotu, który pobudza wzrost liści. Ich zastosowanie jesienią spowoduje sztuczną stymulację wzrostu traw. Jeżeli nadejdą mróz i opady śniegu, rośliny nie będą zahartowane, czego konsekwencją może być pojawienie się chorób, zwłaszcza pleśni śniegowej. W najgorszym przypadku może ona spowodować obumarcie traw.
Nawozy jesienne rozsiewa się na przełomie sierpnia i września – najpóźniej w trzecim tygodniu miesiąca. Po tym terminie nie należy zasilać trawnika. Zima to czas spoczynku, dlatego w ostateczności lepiej, żeby w ten okres trawy weszły „przegłodzone” niż pobudzone do wzrostu za pomocą nawozów. Nawozy jesienne stosujemy w dawkach zalecanych przez producenta preparatu, pamiętając, że więcej szkody może przynieść przedawkowanie niż niedobór nawozu sztucznego. Zwykle jego maksymalna ilość to 30 g/m2.
Młody trawnik bez względu na termin założenia – wiosną czy jesienią – przez pierwsze trzy-cztery miesiące nie wymaga nawożenia, bo młoda trawa czerpie substancje odżywcze z nasion. Jeżeli trawnik był posiany wiosną, to na początku września można go zasilić nawozem jesiennym.

Trawnik przed zimą: koszenie, wertykulacja, usuwanie liści z murawy

Trawnik trzeba regularnie kosić aż do przymrozków, choć już nie tak często jak latem. Pod koniec sezonu liście rosną wolniej, więc wystarczy je przycinać raz na dwa tygodnie. Ostatnie koszenie najlepiej przeprowadzić na kilka dni przed pierwszym przymrozkiem. Źdźbła należy przyciąć na wysokość nie większą niż 2-3 cm. Zostawienie na zimę zbyt długiej trawy powoduje, że liście zostają przygniecione do ziemi śniegiem. Pod jego warstwą powstają warunki beztlenowe, co może być przyczyną rozwoju pleśni śniegowej. Żeby zapobiec tej groźnej chorobie, warto też na dwa tygodnie przed pierwszymi przymrozkami, na początku listopada, wykonać lekką wertykulację – wyczesać darń ostrymi drucianymi grabiami. W ten sposób zostaną usunięte chore źdźbła traw i filc (zbite martwe fragmenty roślin), które są siedliskiem pleśni śniegowej. Z tej samej przyczyny należy z murawy zgrabić opadłe liście drzew i krzewów.

Trawnik przed zimą: czy tak samo postępuje się z trawnikiem z siewu i z rolki?

Jeżeli trawnik był zakładany z siewu wiosną, to przez lato zdążył się dobrze ukorzenić i rozkrzewić. Także darń położona na początku sezonu ukorzeni się w nowym miejscu. Jesienią nie będzie między nimi różnicy, więc postępuje się z nimi tak samo jak z wieloletnim trawnikiem. Jeśli trawa była posiana pod koniec lata, to jedynym zabiegiem, jaki trzeba przeprowadzić w październiku, jest ostrożne jej skoszenie na wysokość około 5 cm. Tak młodej murawy nie należy nawozić. Także darń z rolki rozłożonej jesienią wystarczy tylko skosić na wysokość do około 4 cm (nie niżej).

Pamiętajmy, aby zimą nie zgarniać na trawnik śniegu z przyległych ścieżek, lepiej też nie chodzić po trawniku. Każde przygniecenie śniegu powoduje, że przy powierzchni trawy pojawia się warstwa lodu. W ten sposób powstają warunki beztlenowe, które sprzyjają rozwojowi chorób i gniciu traw.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska- Gorączko
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, serwis prasowy GARDENA
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Już Wielkanoc!
Już Wielkanoc!

Jak co roku na Wielkanoc zasiałam rzeżuchę i kupiłam doniczkowe narcyzy. Mam też brzozowe gałązki z...

Przeczytaj też:
Dziury i puste place w trawniku – dlaczego powstają? Najlepsze sposoby na uzupełnienie dziur w trawniku
Dziury i puste place w trawniku – dlaczego powstają? Najlepsze sposoby na uzupełnienie dziur w trawniku

Czasem na trawniku powstają dziury i puste place. Poznaj przyczyny powstania takich ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia