Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Trawniki, żywopłoty > Trawniki > Trawnik: jak się pozbyć chwastów i mchu z trawnika
Trawniki

Trawnik: jak się pozbyć chwastów i mchu z trawnika

Mniszek lekarski to jeden z najczęściej występujących na trawnikach chwastów

Mniszek lekarski to jeden z najczęściej występujących na trawnikach chwastów

Radzimy, jak usunąć chwasty z trawnika i co zrobić, aby zlikwidować mech na trawniku. Piękny trawnik zachwyca gęstą, zielona darnią bez chwastów i mchu.

Chwasty na trawniku

Chwasty na trawniku szpecą wygląd ogrodu. Radzimy, jak usuwać chwasty na trawniku, by darń była ładna i zadbana. Tuż po wysianiu trawy zwykle pojawiają się chwasty na trawniku jednoroczne, jednak giną one już po pierwszym lub drugim koszeniu. Większym problemem są chwasty wieloletnie na trawniku, szczególnie uciążliwe są te chwasty, które rozrastają się przez rozłogi (jaskier rozłogowy, pięciornik gęsi, skrzyp polny). Dużo kłopotu sprawiają też te chwasty na trawniku, które tworzą ogromne ilości nasion (na przykład mniszek lekarski zwany potocznie mleczem).

Jak usunąć chwasty z trawnika

Jak skutecznie usunąć chwasty z trawnika to częste pytanie wielu osób mających przydomowe ogródki. Jeśli nie chcemy mieć chwastów na trawniku bardzo ważne jest dobre oczyszczenie podłoża z chwastów jeszcze przed założeniem trawnika, a jeżeli jest przywożone z zewnątrz – kupowanie tylko ze sprawdzonego źródła. Jak usunąć chwasty z trawnika? Z rosnącej murawy chwasty najlepiej usuwać ręcznie, podważając je nożem lub specjalnym narzędziem (ale, niestety, trudno się w ten sposób pozbyć gatunków tworzących rozłogi). Jeżeli zachwaszenie trawnika jest duże, można użyć do usuwania chwastów z trawnika herbicydu, pamiętając jednak o tym, że nie wszystkie nadają się do trawników. Przed opryskiem nie wolno przez kilka dni kosić darni. Preparat wnika do roślin przez liście, więc ich obcięcie sprawi, że oprysk nie będzie skuteczny. Także po zabiegu trawnik należy zostawić na kilka dni w spokoju, żeby środek chemiczny dotarł z sokami do wszystkich części roślin.

Warto wiedzieć

Prawidłowa pielęgnacja trawnika

Prawidłowa pielęgnacja trawnika

Radzi Grażyna Lipiak – Pokon Product Manager

  • Tajemnicą pięknego trawnika jest jego właściwa pielęgnacja. Wielokrotne koszenie i chodzenie po nim sprawia, że rezerwa substancji odżywczych w podłożu szybko się zużywa. Po zastosowaniu nawozu z wysoką zawartością azotu (N) trawnik otrzymuje nowy impuls, dzięki któremu trawa rośnie lepiej i powstaje jej grubsza warstwa.
  • Odpowiednio nawożony trawnik jest mniej narażony na mech, chwasty i choroby grzybowe.
  • Wapno poprawia strukturę podłoża i zapobiega zakwaszeniu ziemi. W ten sposób nawozy są lepiej przyswajalne, dzięki czemu trawa może lepiej rosnąć.
  • Nowy trawnik należy nawozić po raz pierwszy dwa miesiące po siewie. Podłoże należy dobrze przygotować przed wysiewem nasion, stosując odpowiedni nawóz, który przyspieszy kiełkowanie i dobre ukorzenianie się nasion trawy.
  • Trawy nie należy kosić krócej niż na 3 cm, aby mech i chwasty miały mniejsze szanse na rozwój.
  • Trawnik podlewamy długo i obficie rano lub wieczorem, co daje lepszy efekt niż częste i krótkie podlewanie.

Mech na trawniku

Co zrobić, żeby na trawniku nie rósł mech? Mech na trawniku: poradnik jak go uniknąć i zlikwidować. Jeśli nie chcesz, by mech na trawniku pojawił się w twoim ogrodzie, przede wszystkim trzeba właściwie pielęgnować darń – mech rzadziej rośnie na zdrowych i zadbanych trawnikach. Lubi ocienione miejsca i wilgotną oraz kwaśną ziemię. Mech pojawia się na glebie ubitej i słabo przepuszczalnej. Częściej mech zarasta trawniki nisko koszone (szczególnie w cieniu) i niedożywione. W miejscu, w którym jest mech na trawniku, należy sprawdzić kwasowość podłoża i jeżeli jest niższa od pH 6,0 – przeprowadzić wapnowanie (na przykład dolomitem; rozsypuje się go na powierzchni trawnika i podlewa delikatnym strumieniem wody). W sprzedaży są też specjalne preparaty zwalczające mech na trawniku, a także nawozy z ich dodatkiem – warto je zastosować, bo poprawią kondycję trawy.
Dobry wpływ na wzrost traw ma wertykulacja. Jeżeli podłoże jest zbite i nieprzepuszczalne, sprawdza się aeracja. Trzeba również pamiętać, żeby w cieniu nie kosić darni niżej niż na wysokość 5 cm.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska- Gorączko
Autor zdjęć: Agnieszka Mike-Jeziorska, materiały prasowe
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

kocham deszcz, wreszcie pada

Doczekaliśmy się opadów deszczu i w końcu mamy wodę do podlewania. Trudno cokolwiek zrobić...

Przeczytaj też:
Trawnik z siewu czy trawnik z rolki? Jaki wybrać sposób zakładania trawnika
Trawnik z siewu czy trawnik z rolki? Jaki wybrać sposób zakładania trawnika

Są dwie metody zakładania trawnika: z siewu lub z gotowej darni, pociętej ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia