Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Trawniki, żywopłoty > Trawniki > Trawnik: jak się pozbyć chwastów i mchu z trawnika
Trawniki

Trawnik: jak się pozbyć chwastów i mchu z trawnika

Mniszek lekarski to jeden z najczęściej występujących na trawnikach chwastów

Radzimy, jak usunąć chwasty z trawnika i co zrobić, aby zlikwidować mech na trawniku. Piękny trawnik zachwyca gęstą, zielona darnią bez chwastów i mchu.

Chwasty na trawniku

Chwasty na trawniku szpecą wygląd ogrodu. Radzimy, jak usuwać chwasty na trawniku, by darń była ładna i zadbana. Tuż po wysianiu trawy zwykle pojawiają się chwasty na trawniku jednoroczne, jednak giną one już po pierwszym lub drugim koszeniu. Większym problemem są chwasty wieloletnie na trawniku, szczególnie uciążliwe są te chwasty, które rozrastają się przez rozłogi (jaskier rozłogowy, pięciornik gęsi, skrzyp polny). Dużo kłopotu sprawiają też te chwasty na trawniku, które tworzą ogromne ilości nasion (na przykład mniszek lekarski zwany potocznie mleczem).

Jak usunąć chwasty z trawnika

Jak skutecznie usunąć chwasty z trawnika to częste pytanie wielu osób mających przydomowe ogródki. Jeśli nie chcemy mieć chwastów na trawniku bardzo ważne jest dobre oczyszczenie podłoża z chwastów jeszcze przed założeniem trawnika, a jeżeli jest przywożone z zewnątrz – kupowanie tylko ze sprawdzonego źródła. Jak usunąć chwasty z trawnika? Z rosnącej murawy chwasty najlepiej usuwać ręcznie, podważając je nożem lub specjalnym narzędziem (ale, niestety, trudno się w ten sposób pozbyć gatunków tworzących rozłogi). Jeżeli zachwaszenie trawnika jest duże, można użyć do usuwania chwastów z trawnika herbicydu, pamiętając jednak o tym, że nie wszystkie nadają się do trawników. Przed opryskiem nie wolno przez kilka dni kosić darni. Preparat wnika do roślin przez liście, więc ich obcięcie sprawi, że oprysk nie będzie skuteczny. Także po zabiegu trawnik należy zostawić na kilka dni w spokoju, żeby środek chemiczny dotarł z sokami do wszystkich części roślin.

Mech na trawniku

Co zrobić, żeby na trawniku nie rósł mech? Mech na trawniku: poradnik jak go uniknąć i zlikwidować. Jeśli nie chcesz, by mech na trawniku pojawił się w twoim ogrodzie, przede wszystkim trzeba właściwie pielęgnować darń – mech rzadziej rośnie na zdrowych i zadbanych trawnikach. Lubi ocienione miejsca i wilgotną oraz kwaśną ziemię. Mech pojawia się na glebie ubitej i słabo przepuszczalnej. Częściej mech zarasta trawniki nisko koszone (szczególnie w cieniu) i niedożywione. W miejscu, w którym jest mech na trawniku, należy sprawdzić kwasowość podłoża i jeżeli jest niższa od pH 6,0 – przeprowadzić wapnowanie (na przykład dolomitem; rozsypuje się go na powierzchni trawnika i podlewa delikatnym strumieniem wody). W sprzedaży są też specjalne preparaty zwalczające mech na trawniku, a także nawozy z ich dodatkiem – warto je zastosować, bo poprawią kondycję trawy.
Dobry wpływ na wzrost traw ma wertykulacja. Jeżeli podłoże jest zbite i nieprzepuszczalne, sprawdza się aeracja. Trzeba również pamiętać, żeby w cieniu nie kosić darni niżej niż na wysokość 5 cm.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska- Gorączko
Autor zdjęć: Agnieszka Mike-Jeziorska
Źródło: Murator
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Marka Hikvision

Produkty firmy Hikvision             Marka...

Przeczytaj też:
Trawnik w ogrodzie: boisko zamiast trawnika
Trawnik w ogrodzie: boisko zamiast trawnika

Czy przy domu można mieć murawę, która jakością będzie przypominała boisko piłkarskie? ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia