Trawnik: jak pielęgnować trawnik-boisko w ogrodzie

2017-08-09 8:00

W domowe boisko można przekształcić trawnik, który był założony z mieszanki traw odpornych na deptanie. Podpowiadamy jak pielęgnować trawnik zamieniony w boisko.

Najważniejszymi zabiegami pielęgnacyjnymi są koszenie, nawożenie i podlewanie. Aby otrzymać idealnie równą nawierzchnię i trawę o barwie intensywnej zieleni, zabiegi należy wykonywać bardzo starannie.

Pielęgnacja trawnika: koszenie

Najlepsza wysokość trawy na boiskach piłkarskich to 2,5-3 cm. Żeby ją uzyskać, a także odpowiednio zagęścić murawę, trzeba ją ścinać nie rzadziej niż co drugi dzień, czyli co najmniej 150 razy w ciągu roku. Tak częste koszenie powoduje, że darń jest bardzo gęsta.

Pielęgnacja trawnika: nawożenie

Częste koszenie pobudza rośliny do intensywnego wzrostu – trawa stara się jak najszybciej odbudować utraconą część liści. Do tego celu pobiera z podłoża dużo substancji odżywczych. Ponieważ boiska zakładane są na podłożu piaszczystym, ubogim w składniki pokarmowe, muszą być regularnie nawożone. Najlepsze są nawozy wieloskładnikowe, które zawierają wszystkie potrzebne roślinom makro- i mikroelementy. Stosuje się je przynajmniej raz w miesiącu, od marca do października. Godne polecenia są nawozy wieloskładnikowe otoczkowane o spowolnionym działaniu, ponieważ zawarte w nich substancje uwalniają się powoli do gleby, co powoduje, że są przez długi czas dostępne roślinom. Na trawnikach sportowych i podłożu bardzo przepuszczalnym nie warto natomiast stosować nawozów rolniczych (takich jak saletra amonowa czy saletrzak), które są szybko wymywane w głąb gleby. Nawożenie nimi jest mało efektywne.
Ważne jest, żeby nawóz został rozsypany bardzo równomiernie, inaczej pojawią się przebarwienia – w miejscach, gdzie będzie go mało, trawa zrobi się jasnożółta, tam, gdzie dawki będą wysokie, darń stanie się intensywnie zielona. W ekstremalnej sytuacji, gdy w jednym miejscu znajdzie się bardzo dużo nawozu, może dojść do spalenia trawy. Dlatego nawożenie wykonuje się za pomocą siewników, które zapewniają równomierne rozrzucenie preparatu.

Pielęgnacja trawnika: podlewanie

Ponieważ boiska są budowane na przepuszczalnym podłożu, które szybko przesycha, muszą być często podlewane. Nawadnianie najlepiej jest wykonywać rano, ale można też wieczorem. Doskonałym rozwiązaniem jest zautomatyzowanie tego zabiegu przez zainstalowanie zraszaczy wynurzalnych. Zwykłe trawniki zaleca się podlewać, gdy przeschnie ziemia, tak długo, aż woda przesiąknie na głębokość 10 cm. Taka sama zasada obowiązuje na boiskach, lecz ze względu na to, że piaszczyste, przepuszczalne podłoże przysycha szybciej, należy je nawadniać częściej.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne

Zabiegi te niwelują skutki intensywnego użytkowania murawy. Są to aeracja, wertykulacja oraz piaskowanie.

  • Aeracja. Polega na rozluźnieniu gleby, w której korzeni się trawa. Częsta gra sportowców powoduje ubicie i zagęszczenie podłoża. Wskutek tego w ziemi nie następuje wymiana gazowa i powstają warunki beztlenowe. Jest to szkodliwe dla korzeni i powoduje zamieranie trawy. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, na trawniku-boisku  można wykonać aerację, nakłuwając murawę nakładkami z kolcami, które zakłada się na buty. Aerację przeprowadza się w okresie najintensywniejszego wzrostu systemu korzeniowego, czyli w kwietniu i we wrześniu.
  • Wertykulacja. To pionowe nacinanie darni mające na celu usunięcie wydeptanych, zniszczonych i martwych źdźbeł oraz korzeni (filcu). Na boiskach piłkarskich wykonuje się ją dwa-trzy razy do roku – zawsze po zimie, żeby wyczesać przemarzniętą i pożółkłą trawę. Inne terminy tego zabiegu wynikają z potrzeb – przyjmuje się, że grubość filcu do 5 mm jest dopuszczalna, a gdy przekroczy tę wartość, trzeba przeprowadzić wertykulację. Służą do tego wertykulatory elektryczne lub spalinowe. Na małych trawnikach można użyć specjalnych ostrych grabi.
  • Piaskowanie. Ma na celu wyrównanie powierzchni boiska przez rozsypanie cienkiej warstwy piasku. Dodatkowo zabieg ten zwiększa przepuszczalność podłoża. Najlepszy jest drobny piasek płukany (frakcja do 2 mm). Rozrzuca się go za pomocą siewnika, ale można też ręcznie. Wykonuje się je trzy razy do roku.

Zobacz film: Murawa na przydomowym boisku dla dzieci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.