Podstawowe błędy przy jesiennym zakładaniu trawnika

2020-09-18 11:19
Etapy zakładania ogrodu
Autor: Łukasz Kozłowski Założenie trawnika na przygotowanym terenie to ostatni etap zakładania ogrodu

Wczesna jesień to dobry termin na zakładanie trawnika, ale trzeba to zrobić prawidłowo. Poznaj podstawowe błędy przy jesiennym zakładaniu trawnika. Zakładanie trawnika jesienią – uwaga na błędy!

Jesienią trawnik najlepiej zakładać od połowy sierpnia do końca września. Wtedy trawa ma optymalne warunki do wzrostu (wciąż jest ciepło, a gleba zazwyczaj jest wilgotna).

Niezależnie od sposobu zakładania trawnika – siew z nasion czy trawnik z rolki – możliwe jest popełnienie błędów. Na które z nich zwrócić uwagę? Jakich błędów unikać przy jesiennym zakładaniu trawnika?

zakladnie-trawnika-walowanie
Autor: Mariusz Bykowski Jednym z błędów przy jesiennym zakładaniu trawnika jest brak wałowania

Podstawowe błędy przy jesiennym zakładaniu trawnika

Niewłaściwy termin – w czasie lata i jesieni (przy ogromie prac w sadzie, warzywniku i ogrodzie ozdobnym) dostępnego czasu może być niewiele. Dlatego trawnik zakłada się wykorzystując wolną chwilę, bez zwracania uwagi na pogodę. Trzeba pamiętać, że w czasie upałów i suszy trawa może obumierać lub nie wschodzić. Innym problemem jest zbyt późne zakładanie trawnika, które nie pozwala trawie na odpowiednie przygotowanie trawy do zimy.

Kiedy siać trawę? Terminy zakładania trawnika z siewu >>>

Nieprawidłowe przygotowanie podłoża – ten błąd będzie skutkował słabą jakością trawnika w przyszłych latach. Przed założeniem trawnika podłoże powinno być dokładnie oczyszczone, wyrównane i spulchnione.

Niewłaściwy dobór mieszanki traw – często nie zwraca się na to uwagi, siejąc jeden rodzaj trawy w całym ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać, że mieszanki nasion traw, w zależności od składu, mają różne właściwości. Trawnik w miejscach cienistych lub ten często deptany potrzebuje innej mieszanki niż ten pełniący wyłącznie funkcję dekoracyjną.

Nierównomierny siew i niewłaściwe przykrycie nasion – to przyczyny powstania „gołych” miejsc na trawniku lub zbyt gęsto rosnącej trawy. Problem najczęściej pojawia się, gdy nasiona traw wysiewamy ręcznie. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim poletko powinno być obsiewane dwukrotnie, na krzyż. Następnie nasiona należy przykryć podłożem. Jego warstwa powinna być stosunkowo cienka (0,5–1 cm) – jeśli będzie zbyt gruba, nasiona mogą nie wykiełkować.

Brak wałowania – często z braku odpowiedniego sprzętu, teren po wysiewie nasion traw nie jest wałowany. Niestety, jest to przyczyną nierównego osiadania darni i tworzenia zagłębień w trawniku, psujących estetykę i utrudniających koszenie. Zamiast wałowania można do ubicia podłoża użyć desek przytwierdzonych do butów. To wyeliminuje problem.

Piękny trawnik w ogrodzie
Sonda
Trawnik z rolki czy trawnik z siewu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany