Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Trawniki, żywopłoty > Trawniki > Karmnik ościsty zamiast trawy - dobry sposób na mocno deptane miejsca w ogrodzie
Trawniki

Karmnik ościsty zamiast trawy - dobry sposób na mocno deptane miejsca w ogrodzie

Karmnik ościsty

Karmnik ościsty to malutka roślina o wielkich zaletach. Intensywnie zielona, gęsta, żywotna, dobrze znosi deptanie. W niektórych miejscach może zastępować trawę. Zastapienie trawnika karmnikiem ościstym to dobry sposób na mocno deptane miejsca w ogrodzie.

Karmnik ościsty tworzy gęstą darń 3-5 cm wysokości . Długie pędy pokryte drobniutkimi, intensywnie zielonymi liśćmi sprawiają, że roślina przypomina mech. Latem rozwijają się małe, ale liczne białe kwiaty. W ogrodach często sadzona jest odmiana 'Aurea' o ładnym zielonożółtym zabarwieniu liści.

Karmnik ościsty zamiast trawy: gdzie sadzić karmnik ościsty

Karmnik ościsty dobrze rośnie w każdej przeciętnej glebie, także piaszczystej, pod warunkiem jednak że nie jest zbyt sucha. Dobrze się czuje zarówno w miejscach słonecznych, jak i w cieniu (wtedy jednak słabiej kwitnie).
Odmianę 'Aurea' lepiej sadzić w słońcu, bo wtedy liście mają bardziej złotą barwę.

>>Przeczytaj też: Byliny poduszkowe – najpopularniejsze gatunki i ich zastosowanie w ogrodzie

Karmnik ościsty zamiast trawy: zastosowanie karmnika ościstego

Karmnik ościsty dobrze znosi deptanie. Dlatego nadaje się (zamiast trawy) do zadarniania niewielkich powierzchni, jako roślina wypełniająca przestrzeń między elementami nawierzchni oraz do ogrodów skalnych. Karmnik należy sadzić w odstępach co 20-30 cm. Można go rozmnażać przez podział dużych kęp.

>>Przeczytaj też: Ciekawy pomysł: rośliny do wypełniania szczelin w chodnikach, schodach, murkach

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: Maria Muszalska
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Energetyczny bukiet
Energetyczny bukiet

Kto lubi energetyczne połączenia kolorystyczne? :) My uwielbiamy! Ten bukiet podobał się nam...

Przeczytaj też:
Trawnik - jesienne prace. Jak przygotować trawnik do zimy?
Trawnik - jesienne prace. Jak przygotować trawnik do zimy?

Zima to trudny okres dla wszystkich roślin w ogrodzie, także dla traw ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia