Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Trawniki, żywopłoty > Trawniki > Karmnik ościsty zamiast trawy - dobry sposób na mocno deptane miejsca w ogrodzie
Trawniki

Karmnik ościsty zamiast trawy - dobry sposób na mocno deptane miejsca w ogrodzie

Karmnik ościsty

Karmnik ościsty

Karmnik ościsty to malutka roślina o wielkich zaletach. Intensywnie zielona, gęsta, żywotna, dobrze znosi deptanie. W niektórych miejscach może zastępować trawę. Zastapienie trawnika karmnikiem ościstym to dobry sposób na mocno deptane miejsca w ogrodzie.

Karmnik ościsty tworzy gęstą darń 3-5 cm wysokości . Długie pędy pokryte drobniutkimi, intensywnie zielonymi liśćmi sprawiają, że roślina przypomina mech. Latem rozwijają się małe, ale liczne białe kwiaty. W ogrodach często sadzona jest odmiana 'Aurea' o ładnym zielonożółtym zabarwieniu liści.

Karmnik ościsty zamiast trawy: gdzie sadzić karmnik ościsty

Karmnik ościsty dobrze rośnie w każdej przeciętnej glebie, także piaszczystej, pod warunkiem jednak że nie jest zbyt sucha. Dobrze się czuje zarówno w miejscach słonecznych, jak i w cieniu (wtedy jednak słabiej kwitnie).
Odmianę 'Aurea' lepiej sadzić w słońcu, bo wtedy liście mają bardziej złotą barwę.

>>Przeczytaj też: Byliny poduszkowe – najpopularniejsze gatunki i ich zastosowanie w ogrodzie

Karmnik ościsty zamiast trawy: zastosowanie karmnika ościstego

Karmnik ościsty dobrze znosi deptanie. Dlatego nadaje się (zamiast trawy) do zadarniania niewielkich powierzchni, jako roślina wypełniająca przestrzeń między elementami nawierzchni oraz do ogrodów skalnych. Karmnik należy sadzić w odstępach co 20-30 cm. Można go rozmnażać przez podział dużych kęp.

>>Przeczytaj też: Ciekawy pomysł: rośliny do wypełniania szczelin w chodnikach, schodach, murkach

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: Maria Muszalska
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Jeżówka purpurowa
Jeżówka purpurowa

Kwiaty jeżówki jak nazwa wskazuje w tytule są barwy purpurowej. Jej wysokość przekracza...

Przeczytaj też:
Trawnik - jesienne prace. Jak przygotować trawnik do zimy?
Trawnik - jesienne prace. Jak przygotować trawnik do zimy?

Zima to trudny okres dla wszystkich roślin w ogrodzie, także dla traw ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia