Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Trawniki, żywopłoty > Trawniki > Jakie rośliny cebulowe można sadzić na trawniku. Sadzenie roślin cebulowych
Trawniki

Jakie rośliny cebulowe można sadzić na trawniku. Sadzenie roślin cebulowych

Trawnik w ogrodzie możemy urozmaicić, sadząc na nim rośliny cebulowe. Podpowiadamy, jakie rośliny cebulowe można sadzić na trawniku i jak przeprowadza się sadzenie roślin cebulowych na trawniku.

Na trawniku można sadzić te rośliny cebulowe, które nie wymagają corocznego wykopywania, np. krokusy czy narcyzy.

Jakie rośliny cebulowe można sadzić na trawniku

Do roślin cebulowych, których nie trzeba wykopywać co roku należą: szafirki, cebulice, narcyzy, śnieżyce, śnieżyczki, szachownice kostkowe, puszkinie i tulipany botaniczne oraz tworzące bulwy krokusy i ranniki. Mogą one rosnąć w miejscu wilgotnym i lekko zacienionym, na przykład w sąsiedztwie krzewów.
W sprzyjających warunkach łatwo się rozmnażają tworząc cebule przybyszowe, a także nasiona (szafirki, cebulice, puszkinie, ranniki) i po kilku sezonach zmieniają trawnik w barwny kobierzec.
Trzeba pamiętać, że trawnik, na którym rosną rośliny cebulowe i bulwiaste, może być koszony dopiero wtedy, gdy ich liście uschną, a więc zazwyczaj w drugiej połowie maja. Jeśli zrobi się to zbyt wcześnie, rośliny nie zdążą zgromadzić w cebulach lub bulwach zapasów potrzebnych w następnym sezonie do dobrego rozwoju.

Portrety roślin

Sadzenie roślin cebulowych na trawniku

W miejscu gdzie mają rosnąć kwiaty, trawnika nie trzeba przekopywać. Drobne cebulki można sadzić w dołki o głębokości równej trzem wysokościom cebuli, o niewielkiej (nieco większej niż cebulka czy bulwa) średnicy, zrobionej pikownikiem.
Na dno dołka należy nasypać trochę ziemi kompostowej, włożyć cebulkę, przysypać ziemią kompostową i lekko ugnieść. Jeżeli rośliny mają być posadzone w większej grupie, wygodnie jest naciąć darń z trzech stron ostrym szpadlem wokół wyznaczonego miejsca, odwinąć płat darni, spulchnić odkrytą glebę, dodać nieco ziemi kompostowej i posadzić cebule. Po ponownym ułożeniu murawy i lekkim przygnieceniu, nie ma śladu po całym zabiegu. Trawnik podlewamy.
Duże cebule muszą mieć więcej miejsca, dlatego najlepiej sadzić je w oddzielne dołki. Ostrym nożem należy wyciąć niewielki fragment darni, wybrać podłoże w dołku na głębokość nieco większą niż trzy wysokości cebuli, nasypać nieco ziemi kompostowej, włożyć cebulę, przysypać ziemią kompostową i nakryć wyciętym wcześniej płatem murawy. Na zakończenie lekko ugnieść i podlać.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: photos.com, www.thinkstockphotos.com, www.photos.com, Jolanta Piekarz
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Wiosna zawsze radosna!!!
Wiosna zawsze radosna!!!

Słońcem znów będę malować obrazy deszczem wiosennym obmyję twarz po zimie, wolna, radosna,...

Przeczytaj też:
Nawożenie trawnika: jak nawozić trawnik? Nawozy do trawnika
Nawożenie trawnika: jak nawozić trawnik? Nawozy do trawnika

Trawnik wymaga corocznego nawożenia. Podpowiadamy jak prawidłowo nawozić trawnik i jakie nawozy ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia