Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Trawniki, żywopłoty > Trawniki > Jak pielęgnować trawnik po zimie. Wiosenny lifting trawnika
Trawniki

Jak pielęgnować trawnik po zimie. Wiosenny lifting trawnika

Jak pielęgnować trawnik po zimie? Kiedy stopnieje śnieg, zazwyczaj stan trawnika w ogrodzie pozostawia wiele do życzenia. Podpowiadamy jak przywrócić dobry wygląd trawnika: jak zaplanować prace porządkowe i jak wybrać najlepsze narzędzia do pielęgnacji trawnika po zimie.

Pielęgnację trawnika po zimie należy rozpocząć dopiero wtedy, gdy stopnieje śnieg  i rozmarznie gleba. Warto jednak dać ziemi dodatkowy czas na obeschnięcie – w tym czasie lepiej unikać chodzenia po trawniku, aby nie pozostawić głębokich śladów w rozmiękłym gruncie. Kiedy tylko ziemia wyschnie, można przystąpić do prac pielęgnacyjnych związanych z regeneracją trawnika.

Pielęgnacja trawnika po zimie: grabienie

Grabienie należy wykonać zanim rozpocznie się okres wegetacji, zazwyczaj ma to miejsce pod koniec marca. Z powierzchni trawnika trzeba usunąć suche źdźbła trawy, liście oraz igły opadłe z otaczających drzew i krzewów iglastych. Za pomocą grabi można też usunąć filc, na który składają się obumarłe źdźbła trawy, mech i resztki liści. Filc utrudnia dopływ powietrza do korzeni roślin i zatrzymuje wilgoć na powierzchni gleby, co sprzyja rozwojowi rozmaitych chorób i pogarsza wygląd trawnika. Grabienie należy przeprowadzić bardzo starannie, ale i ostrożnie, aby nie uszkodzić wrażliwej po zimie drani. Jeśli na trawniku utworzył się filc, którego wygrabienie jest trudne, trzeba przeprowadzić wertykulację lub aerację.

Pielęgnacja trawnika po zimie: wertykulacja i aeracja

Wertykulację przeprowadza się nie częściej niż 1–2 razy w ciągu roku. Dzięki temu zabiegowi polepsza się dostęp powietrza, substancji pokarmowych i wody do systemu korzeniowego. Najlepiej wertykulować pasmo po paśmie. W przypadku powierzchni silnie przerośniętych przez mech, zaleca się dodatkowo wertykulację w poprzek.

Pielęgnacja trawnika po zimie: dosiewanie i nawożenie

Obumarłe miejsca na trawniku należy uzupełnić. Glebę najpierw należy spulchnić widłami z szerokimi zębami, a po wyrównaniu powierzchni dosiać trawę. Na koniec intensywnie podlać trawnik. Ostatnim etapem pielęgnacji trawnika po zimie jest nawożenie.

Pielęgnacja trawnika po zimie: pierwsze koszenie

Pierwsze koszenie po zimie przeprowadzamy, kiedy trawa wypuści pierwsze źdźbła. Trzeba je tylko nieznacznie skrócić. Kiedy trawa osiągnie 6 cm wysokości, skracamy ją do około 4 cm. Trzeba zwrócić uwagę, by noże kosiarki były naostrzone. Aby nie spowodować uszkodzenia trawy, można maksymalnie ściąć 1/3 jej wysokości.

wiosenna-pielegnacja-trawnika

Pierwsze koszenie po zimie przeprowadzamy, kiedy trawa wypuści pierwsze źdźbła

Autor zdjęć: GARDENA
Opracowanie: na podstawie materiałów prasowych GARDENA
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Bukiet z kwiatów cebulowych
Bukiet z kwiatów cebulowych

Z ostatniego zamówienia mamy trochę spadów :) zostały nam hiacynty w różnych kolorach i frezje....

Przeczytaj też:
Przygotowanie miejsca pod trawnik: kolejność prac
Przygotowanie miejsca pod trawnik: kolejność prac

Odpowiednie przygotowanie miejsca pod trawnik jest jednym z elementów prawidłowego zakładania trawnika. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia