Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Trawniki, żywopłoty > Trawniki > Jak pielęgnować trawnik po zimie. Wiosenny lifting trawnika
Trawniki

Jak pielęgnować trawnik po zimie. Wiosenny lifting trawnika

Jak pielęgnować trawnik po zimie? Kiedy stopnieje śnieg, zazwyczaj stan trawnika w ogrodzie pozostawia wiele do życzenia. Podpowiadamy jak przywrócić dobry wygląd trawnika: jak zaplanować prace porządkowe i jak wybrać najlepsze narzędzia do pielęgnacji trawnika po zimie.

Pielęgnację trawnika po zimie należy rozpocząć dopiero wtedy, gdy stopnieje śnieg  i rozmarznie gleba. Warto jednak dać ziemi dodatkowy czas na obeschnięcie – w tym czasie lepiej unikać chodzenia po trawniku, aby nie pozostawić głębokich śladów w rozmiękłym gruncie. Kiedy tylko ziemia wyschnie, można przystąpić do prac pielęgnacyjnych związanych z regeneracją trawnika.

Pielęgnacja trawnika po zimie: grabienie

Grabienie należy wykonać zanim rozpocznie się okres wegetacji, zazwyczaj ma to miejsce pod koniec marca. Z powierzchni trawnika trzeba usunąć suche źdźbła trawy, liście oraz igły opadłe z otaczających drzew i krzewów iglastych. Za pomocą grabi można też usunąć filc, na który składają się obumarłe źdźbła trawy, mech i resztki liści. Filc utrudnia dopływ powietrza do korzeni roślin i zatrzymuje wilgoć na powierzchni gleby, co sprzyja rozwojowi rozmaitych chorób i pogarsza wygląd trawnika. Grabienie należy przeprowadzić bardzo starannie, ale i ostrożnie, aby nie uszkodzić wrażliwej po zimie drani. Jeśli na trawniku utworzył się filc, którego wygrabienie jest trudne, trzeba przeprowadzić wertykulację lub aerację.

Pielęgnacja trawnika po zimie: wertykulacja i aeracja

Wertykulację przeprowadza się nie częściej niż 1–2 razy w ciągu roku. Dzięki temu zabiegowi polepsza się dostęp powietrza, substancji pokarmowych i wody do systemu korzeniowego. Najlepiej wertykulować pasmo po paśmie. W przypadku powierzchni silnie przerośniętych przez mech, zaleca się dodatkowo wertykulację w poprzek.

Pielęgnacja trawnika po zimie: dosiewanie i nawożenie

Obumarłe miejsca na trawniku należy uzupełnić. Glebę najpierw należy spulchnić widłami z szerokimi zębami, a po wyrównaniu powierzchni dosiać trawę. Na koniec intensywnie podlać trawnik. Ostatnim etapem pielęgnacji trawnika po zimie jest nawożenie.

Pielęgnacja trawnika po zimie: pierwsze koszenie

Pierwsze koszenie po zimie przeprowadzamy, kiedy trawa wypuści pierwsze źdźbła. Trzeba je tylko nieznacznie skrócić. Kiedy trawa osiągnie 6 cm wysokości, skracamy ją do około 4 cm. Trzeba zwrócić uwagę, by noże kosiarki były naostrzone. Aby nie spowodować uszkodzenia trawy, można maksymalnie ściąć 1/3 jej wysokości.

wiosenna-pielegnacja-trawnika

Pierwsze koszenie po zimie przeprowadzamy, kiedy trawa wypuści pierwsze źdźbła

Warto wiedzieć

Prawidłowa pielęgnacja trawnika

Prawidłowa pielęgnacja trawnika

Radzi Grażyna Lipiak – Pokon Product Manager

  • Tajemnicą pięknego trawnika jest jego właściwa pielęgnacja. Wielokrotne koszenie i chodzenie po nim sprawia, że rezerwa substancji odżywczych w podłożu szybko się zużywa. Po zastosowaniu nawozu z wysoką zawartością azotu (N) trawnik otrzymuje nowy impuls, dzięki któremu trawa rośnie lepiej i powstaje jej grubsza warstwa.
  • Odpowiednio nawożony trawnik jest mniej narażony na mech, chwasty i choroby grzybowe.
  • Wapno poprawia strukturę podłoża i zapobiega zakwaszeniu ziemi. W ten sposób nawozy są lepiej przyswajalne, dzięki czemu trawa może lepiej rosnąć.
  • Nowy trawnik należy nawozić po raz pierwszy dwa miesiące po siewie. Podłoże należy dobrze przygotować przed wysiewem nasion, stosując odpowiedni nawóz, który przyspieszy kiełkowanie i dobre ukorzenianie się nasion trawy.
  • Trawy nie należy kosić krócej niż na 3 cm, aby mech i chwasty miały mniejsze szanse na rozwój.
  • Trawnik podlewamy długo i obficie rano lub wieczorem, co daje lepszy efekt niż częste i krótkie podlewanie.

Autor zdjęć: materiały prasowe, GARDENA
Opracowanie: na podstawie materiałów prasowych GARDENA
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Pastelowe bukiety
Pastelowe bukiety

Kolejny pudrowy słodziak :) Na bazie róż prima balerina, róży gałązkowej bombastic i...

Przeczytaj też:
Trawnik z siewu czy trawnik z rolki? Jaki wybrać sposób zakładania trawnika
Trawnik z siewu czy trawnik z rolki? Jaki wybrać sposób zakładania trawnika

Są dwie metody zakładania trawnika: z siewu lub z gotowej darni, pociętej ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia