Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Trawniki

Jak pielęgnować trawnik po zimie. Wiosenny lifting trawnika

Kiedy stopnieje śnieg, zazwyczaj stan trawnika w naszym ogrodzie pozostawia wiele do życzenia. Podpowiadamy jak przywrócić dobry wygląd trawnika: jak zaplanować prace porządkowe i jak wybrać najlepsze narzędzia do pielęgnacji trawnika po zimie.

Pielęgnację trawnika po zimie należy rozpocząć dopiero wtedy, gdy stopnieje śnieg  i rozmarznie gleba. Warto jednak dać ziemi dodatkowy czas na obeschnięcie – w tym czasie lepiej unikać chodzenia po trawniku, aby nie pozostawić głębokich śladów w rozmiękłym gruncie. Kiedy tylko ziemia wyschnie, można przystąpić do prac pielęgnacyjnych związanych z regeneracją trawnika.

Pielęgnacja trawnika po zimie: grabienie

Grabienie należy wykonać zanim rozpocznie się okres wegetacji, zazwyczaj ma to miejsce pod koniec marca. Z powierzchni trawnika trzeba usunąć suche źdźbła trawy, liście oraz igły opadłe z otaczających drzew i krzewów iglastych. Za pomocą grabi można też usunąć filc, na który składają się obumarłe źdźbła trawy, mech i resztki liści. Filc utrudnia dopływ powietrza do korzeni roślin i zatrzymuje wilgoć na powierzchni gleby, co sprzyja rozwojowi rozmaitych chorób i pogarsza wygląd trawnika. Grabienie należy przeprowadzić bardzo starannie, ale i ostrożnie, aby nie uszkodzić wrażliwej po zimie drani. Jeśli na trawniku utworzył się filc, którego wygrabienie jest trudne, trzeba przeprowadzić wertykulację lub aerację.

Pielęgnacja trawnika po zimie: wertykulacja i aeracja

Wertykulację przeprowadza się nie częściej niż 1–2 razy w ciągu roku. Dzięki temu zabiegowi polepsza się dostęp powietrza, substancji pokarmowych i wody do systemu korzeniowego. Najlepiej wertykulować pasmo po paśmie. W przypadku powierzchni silnie przerośniętych przez mech, zaleca się dodatkowo wertykulację w poprzek.

Pielęgnacja trawnika po zimie: dosiewanie i nawożenie

Obumarłe miejsca na trawniku należy uzupełnić. Glebę najpierw należy spulchnić widłami z szerokimi zębami, a po wyrównaniu powierzchni dosiać trawę. Na koniec intensywnie podlać trawnik. Ostatnim etapem pielęgnacji trawnika po zimie jest nawożenie.

Pielęgnacja trawnika po zimie: pierwsze koszenie

Pierwsze koszenie po zimie przeprowadzamy, kiedy trawa wypuści pierwsze źdźbła. Trzeba je tylko nieznacznie skrócić. Kiedy trawa osiągnie 6 cm wysokości, skracamy ją do około 4 cm. Trzeba zwrócić uwagę, by noże kosiarki były naostrzone. Aby nie spowodować uszkodzenia trawy, można maksymalnie ściąć 1/3 jej wysokości.

wiosenna-pielegnacja-trawnika

Pierwsze koszenie po zimie przeprowadzamy, kiedy trawa wypuści pierwsze źdźbła

Autor zdjęć: GARDENA
Opracowanie: na podstawie materiałów prasowych GARDENA
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

No i mamy zimę
No i mamy zimę

Czy jeszcze gdzieś w Polsce nie ma śniegu?

Przeczytaj też:
Dlaczego trawnik nie wygląda dobrze. Choroby traw przyczyną złej kondycji trawnika
Dlaczego trawnik nie wygląda dobrze. Choroby traw przyczyną złej kondycji trawnika

Zdarza się, że nasz trawnik nie wygląda dobrze. Wśród przyczyn złej kondycji ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © MURATOR S.A. 2008-2014 | Design by MURATOR Multimedia | Hosted by SuperMedia