Dlaczego trawnik nie wygląda dobrze. Choroby traw przyczyną złej kondycji trawnika

2014-02-27 13:55

Zdarza się, że nasz trawnik nie wygląda dobrze. Wśród przyczyn złej kondycji trawnika można wymienić choroby traw, które mogą się pojawiać nawet na starannie pielęgnowanym trawniku.

trawnik-wiosna
Autor: photos.com Pielęgnację trawnika po zimie należy rozpocząć dopiero wtedy, gdy stopnieje śnieg

Choroby traw mogą się pojawiać nawet na starannie pielęgnowanym trawniku. Częściej jednak atakują trawy w złym stanie, osłabione mrozem, suszą, upałem albo nadmiernymi opadami. Na te czynniki nie mamy wpływu, ale możemy prawidłową pielęgnacją wzmocnić rośliny. Choroby traw można zwalczać środkami chemicznymi, jednak w ogrodach przydomowych nie jest to zalecane.

Ważnym czynnikiem wpływającym na kondycję przyszłego trawnika jest siedlisko. Rozwojowi grzybów sprzyjają miejsca silnie zacienione i wilgotne, gdzie nie ma przepływu powietrza i gdzie gleba jest niedostatecznie przepuszczalna. Istotny jest odpowiedni wybór nasion traw. Wśród ich gatunków i odmian istnieją duże różnice w odporności na choroby oraz na stres wywołany czynnikami atmosferycznymi (na przykład mrozem czy suszą). Dlatego nie powinno się zakładać trawników z jednego gatunku trawy. Trzeba wybierać mieszanki zawierające różne gatunki i odmiany traw gazonowych, które są zaadaptowane do naszych warunków klimatycznych. Należy szczególnie uważać, kupując mieszanki pochodzące z innych krajów, ponieważ mogą one zawierać trawy, które choć są efektowne, to niezupełnie wytrzymałe na mróz.

Piękny trawnik w ogrodzie

Złe podlewanie sprzyja chorobom traw

Przyczyną chorób traw jest często niewłaściwe podlewanie. Zbyt obfite powoduje zatopienie trawnika, a powierzchowne doprowadza do szybkiego przesuszenia gleby. Konsekwencją tego jest osłabienie trawy. Błędem jest codzienne, ale niezbyt intensywne zraszanie darni wieczorem. Po pierwsze – powoduje ono płytkie korzenienie się traw, po drugie – pozostawione na noc wilgotne liście łatwiej zostają zainfekowane przez grzyby. Podlewanie rano sprawia, że liście szybciej przesychają, dlatego szczególnie chore i osłabione trawniki powinno się nawadniać o tej porze dnia.

Złe nawożenie sprzyja chorobom traw

Na kondycję darni wpływa również zawartość substancji odżywczych w glebie. Dlatego dobrze jest raz w roku zbadać zawartość makro- i mikroskładników w podłożu, oddając jego próbkę do okręgowej stacji rolniczo-chemicznej, a następnie zastosować nawożenie zgodnie z otrzymanymi zaleceniami. Azot jest składnikiem najczęściej dostarczanym trawom. Występuje we wszystkich nawozach uniwersalnych i specjalistycznych przeznaczonych do trawników. Sprzyja szybkiemu wzrostowi liści i sprawia, że są one ładne i intensywnie zielone. Jednak zarówno przenawożenie nim, jak i zbyt małe jego stężenie zwiększa podatność traw na wiele chorób. Duże znaczenie ma termin nawożenia azotem. Nie zaleca się stymulowania wzrostu traw latem i jesienią. Ważnym składnikiem nawożenia jest również potas. Sprawia on, że trawnik jest odporniejszy na suszę, mróz i choroby, dlatego powinien być dostarczany trawom szczególnie przed nastaniem upałów i przed nadejściem zimy.

Złe koszenie sprzyja chorobom traw

Znaczenie ma także koszenie trawy. Trzeba zwrócić uwagę na stan ostrza. Tępe rozszarpuje blaszki liściowe – rany mogą sprzyjać atakowi grzybów. Nie zaleca się skracania odrostu poniżej połowy jego wysokości. Należy też niszczyć filc, stosując wertykulację. Jest on siedliskiem wielu grzybów, zmniejsza dostęp świeżego powietrza w głąb gleby, a chłonąc wodę – ogranicza jej wnikanie do warstwy korzeni (także nawozów, które są rozpuszczone w wodzie). Rośliny w takich warunkach stają się słabe i bardziej podatne na choroby.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.