Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Trawniki

Chwasty na trawniku. Zwalczanie chwastów na trawniku: najlepsze metody i preparaty na chwasty jednoliścienne i dwuliścienne

Chwasty na trawniku szpecą murawę, a pozbycie się nie jest proste. Zwalczanie chwastów na trawniku: skuteczne metody i preparaty na chwasty jednoliścienne i dwuliścienne. Co na chwasty: przeczytaj nasz poradnik.

Na trawniku może pojawić się bardzo wiele chwastów, część z nich wyrośnie z nasion lub korzeni pozostawionych w glebie podczas zakładania trawnika, a inne wykiełkują z nasion „naniesionych” przez wiatr i ptaki. Zwalczanie chwastów na trawniku sprowadza się do stosowania chemicznych preparatów chwastobójczych - herbicydów. Co na chwasty? Wybór odpowiedniego preparatu zależy przede wszystkim od tego czy dopiero zakładamy trawnik, czy chcemy już zwalczać chwasty na rosnącej murawie oraz od typu chwastów – dzielimy je na chwasty jednoliścienne i chwasty dwuliścienne.

Chwasty trawnikowe jednoliścienne

Chwasty jednoliścienne na trawniku to dziko rosnące trawy, m.in: perz (Agropyron repens), chwastnica jednostronna (Echinochloa crus-galli), włośnica sina (Setaria glauca), wiechlina roczna (Poa annua) oraz kupkówka pospolita (Dactylis glomerata). Tworzą one kępy odróżniające się od reszty trawnika kolorem i szerokością źdźbła.

Chwasty trawnikowe dwuliścienne

Chwasty trawnikowe dwuliścienne to bardzo szeroka grupa roślin z różnych rodzin botanicznych, najczęściej na trawniku pojawiają się: tasznik pospolity (Capsella bursa – pastoris), rdest ptasi (Polygonum aviculare), babka (Plantago), mniszek pospolity (Taraxacum officinale), mlecz polny (Sonchus arvensis), krwawnik pospolity (Achillea millefolium), bylica pospolita (Artemisia vulgaris), szczaw (Rumex), jaskier rozłogowy (Ranunculus repens), koniczyna (Trifolium), komosa biała (Chenopodium album), stokrotka polna (Bellis perennis), gwiazdnica pospolita (Stellaria media), rumianek pospolity (Matricaria chamomilla), powój polny (Convolvulus arvensis), jastrzębiec kosmaczek (Hieracium pilosella), skrzyp polny (Equisetum arvense), podbiał pospolity (Tussilago fafrara), pięciornik gęsi (Potentilla anserina). Chwasty dwuliścienne odróżniają się znacznie na tle zielonego trawnika. Często są znacznie wyższe niż trawa. Chwasty dwuliścienne mają inny kolor i bardzo często kwitną.

Zwalczanie chwastów przed założeniem trawnika

Do zwalczania chwastów przed założeniem trawnika najczęściej stosuje się herbicydy nieselektywne, totalne – wyniszczające zarówno chwasty jednoliścienne i dwuliścienne. Są to popularne herbicydy oparte na glifosacie – np. Roundup, Basta. Warto pamiętać, że są to preparaty kontaktowe – tzn. działają tylko poprzez kontakt z nadziemną częścią rośliny. Nie ma żadnego sensu polewać nimi ziemi, gdyż nie będą szkodliwe dla nasion chwastów.

Zwalczanie chwastów po założeniu trawnika

Zwalczanie chwastów na trawniku już założonym jest znacznie trudniejsze, gdyż nie możemy zastosować totalnych herbicydów, dlatego, że oprócz chwastów zniszczą trawnik. Nie możemy także skutecznie zwalczyć dziko rosnących traw, gdyż większość środków na jednoliścienne chwasty może być szkodliwych dla trawnika. Skutecznie możemy zwalczyć jedynie wszystkie chwasty dwuliścienne na trawniku, bez względu na ich gatunek. Aby się ich pozbyć należy zastosować selektywne herbicydy dwuliścienne (bezpieczne dla traw). Do wyboru mamy wiele preparatów – m.in. Mniszek, Bofix, Chwastox, Starane i inne.

Zwalczanie chwastów: Pamiętaj!

Częste i niskie koszenie trawnika powoduje, że większość chwastów ginie.

chwasty-na-trawniku

Chwasty trawnikowe dwuliścienne: mniszek pospolity (Taraxacum officinale)

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: Agnieszka Mike-Jeziorska
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

cuda wianki
cuda wianki

Wprost z ostatniego ślubu, wianek w stylu boho z waxu, róży peoniowej, liści poziomki :) Jak...

Przeczytaj też:
Krety na trawniku. Jak pozbyć się kreta z trawnika
Krety na trawniku. Jak pozbyć się kreta z trawnika

Nawet najpiękniejszy trawnik może zostać zniszczony przez kreta. Czy jest jakiś sposób ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia