Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Trawniki, żywopłoty > Trawniki > Aeracja, czyli napowietrzanie trawnika. Na czym polega aeracja trawnika
Trawniki

Aeracja, czyli napowietrzanie trawnika. Na czym polega aeracja trawnika

Jednym z zabiegów niezbędnych w prawidłowej pielęgnacji trawnika jest aeracja, czyli napowietrzanie. Aeracja jest niezbędna szczególnie w przypadku trawników intensywnie użytkowanych. Na czym polega aeracja trawnika.

Celem aeracji jest przerwanie ciągłości zbitej i nadmiernie zagęszczonej wierzchniej warstwy gleby. Zabieg polega na wykonaniu otworów bądź szczelin w podłożu, w strefie rozwoju korzeni traw. Dzięki temu poprawia się wymiana powietrza w glebie, efektywniejsze jest wnikanie wody i skuteczniejsze działanie nawozów.

Aeracja pobudza rośliny do rozwoju, zwiększa masę ich korzeni, trawnik staje się bardziej elastyczny i odporny na deptanie, zwiększają się jego zdolności regeneracyjne. Zabieg wykonuje się specjalnymi narzędziami lub maszynami, tzw. aeratorami, gdy gleba jest dostatecznie wilgotna, ale nie za mokra – dlatego przed wykonaniem zabiegu trawnik należy dobrze podlać. Trzeba też go skosić na wysokość 3 cm, a skoszoną trawę usunąć.

Należy w miarę równomiernie pokryć otworami daną powierzchnię. Gęstość otworów zależy od typu gleby: na podłożach luźniejszych rzędy otworów powinny mieć odstęp około 15 cm (120–130 otworów/m2), na cięższych – 10 cm (180–200 otworów/m2). W zależności od stanu trawnika i rodzaju gleby, na której został założony, wykonuje się aerację wgłębną lub powierzchniową.

Aeracja wgłębna (napowietrzanie głębokie) polega na wykonaniu w podłożu otworów o głębokości minimum 8 cm. Na glebach piaszczystych lub ilastych wystarczy nakłuwanie trawnika np. widłami ogrodniczymi lub aeratorami kolcowymi. Na glebach ciężkich lepsze efekty daje użycie wideł lub aeratorów mechanicznych z zębami rurkowymi (zaostrzonymi na końcu), które wydobywają na powierzchnię wycięte wałeczki darni („wyciągnięcie” na powierzchnię tych wałeczków powoduje, że gleba wokół otworów nie staje się dodatkowo zagęszczona, co stanowi dodatkową zaletę). Wydobyte na powierzchnię wałeczki darni można rozkruszyć i rozprowadzić na powierzchni trawnika bądź wygrabić je i usunąć z trawnika, a powstałe otwory uzupełnić piaskiem, który rozsypujemy i rozgrabiamy na powierzchni trawnika (jest to korzystne na glebach ciężkich i słabo przepuszczalnych, gdzie konieczne jest rozluźnienie gleby).
Aerację wgłębną stosuje się na fragmentach trawnika, na których widoczne są objawy nadmiernego zagęszczenia podłoża, o czym świadczy niedostateczne wsiąkanie wody po podlaniu trawnika (zwłaszcza latem) lub w okresach intensywnych opadów oraz niepokojący stan murawy (szybkie żółknięcie podczas suszy, obecność mchu). Wykonuje się ją co rok przy użyciu zębów litych, a z zastosowaniem zębów rurkowych co trzy lata. Optymalnym okresem wykonania zabiegu jest wczesna jesień (wrzesień).

Aeracja powierzchniowa (napowietrzanie płytkie) polega na wycięciu otworów do głębokości 2–3 cm przy pomocy aeratorów ręcznych lub mechanicznych (aeratorów kolcowych z zębami litymi lub aeratorów szczelinowych, które rozcinają darń, co dodatkowo stymuluje rozrost korzeni traw). Aeracja powierzchniowa zwiększa przepuszczalność jedynie wierzchniej warstwy gleby, dlatego stosujemy ją wtedy, gdy zauważymy początkowe objawy zagęszczania, czyli słabe wsiąkanie wody po podlewaniu lub opadach. Zabieg można wykonywać na całej powierzchni trawnika co roku wiosną lub latem.

Ważne jest to, aby nawożenie trawnika przeprowadzić dopiero po zakończeniu zabiegu aeracji, wówczas działanie nawozów będzie skuteczniejsze – składniki pokarmowe będą bardziej dostępne dla roślin.

Warto wiedzieć

Prawidłowa pielęgnacja trawnika

Prawidłowa pielęgnacja trawnika

Radzi Grażyna Lipiak – Pokon Product Manager

  • Tajemnicą pięknego trawnika jest jego właściwa pielęgnacja. Wielokrotne koszenie i chodzenie po nim sprawia, że rezerwa substancji odżywczych w podłożu szybko się zużywa. Po zastosowaniu nawozu z wysoką zawartością azotu (N) trawnik otrzymuje nowy impuls, dzięki któremu trawa rośnie lepiej i powstaje jej grubsza warstwa.
  • Odpowiednio nawożony trawnik jest mniej narażony na mech, chwasty i choroby grzybowe.
  • Wapno poprawia strukturę podłoża i zapobiega zakwaszeniu ziemi. W ten sposób nawozy są lepiej przyswajalne, dzięki czemu trawa może lepiej rosnąć.
  • Nowy trawnik należy nawozić po raz pierwszy dwa miesiące po siewie. Podłoże należy dobrze przygotować przed wysiewem nasion, stosując odpowiedni nawóz, który przyspieszy kiełkowanie i dobre ukorzenianie się nasion trawy.
  • Trawy nie należy kosić krócej niż na 3 cm, aby mech i chwasty miały mniejsze szanse na rozwój.
  • Trawnik podlewamy długo i obficie rano lub wieczorem, co daje lepszy efekt niż częste i krótkie podlewanie.

 

Autor zdjęć: Materiały prasowe Praktiker, materiały prasowe, Andrzej Szandomirski, serwis prasowy Bosch
Opracowanie: redakcja serwisu
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Pastele - raz jeszcze
Pastele - raz jeszcze

Najchętniej wybieranym kolorem Par Młodych są pastele. Pastele można komponować w kilku wersjach: ...

Przeczytaj też:
Zakładanie trawnika: gatunki traw – główne składniki mieszanek nasion traw
Zakładanie trawnika: gatunki traw – główne składniki mieszanek nasion traw

Przed założeniem trawnika z siewu musimy zaopatrzyć się w mieszankę nasion traw ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia