Jak zaaranżować i wyposażyć ogród zimowy?

2016-01-25 11:14
Ogród zimowy
Autor: firma Reynaers

W ogrodzie zimowym możemy spędzić przyjemny wieczór w otoczeniu ulubionych roślin oraz łagodnego mikroklimatu, kiedy za oknem pada śnieg i hula silny wiatr. Jak zaaranżować ogród zimowy?

Ogród zimowy jest przedłużeniem ogrodu przydomowego, który nabiera szczególnego znaczenia w okresie jesienno-zimowym. Jego standardowa konstrukcja z przeszklonymi ścianami daje możliwość nieustannej obserwacji ogrodu rozpościerającego się za oknem, otwierając wnętrze domu na otaczający krajobraz.

Ogród zimowy powinien stylem nawiązywać do charakteru i architektury domu. Może przybrać formę tropikalnej szklarni, która ociepli surowy i chłodny wizerunek zimy i z pewnością przyczyni się nie tylko do podniesienia walorów estetycznych wnętrza, ale również znacznie polepszy panujący w nim mikroklimat.

Styl naszego ogrodu zimowego powinien być uzależniony od stylu dominującego w całym domu. Starajmy się ujednolicić poszczególne wnętrza, tak, by stanowiły jedną spójną całość. Jeśli np. w naszym domu dominuje styl nowoczesny, postarajmy się by ogród zimowy również był urządzony w duchu minimalizmu.

Wyposażenie ogrodu zimowego

Ogród zimowy daje wyjątkową możliwość uprawy roślin egzotycznych. Dobór roślin zależy od indywidualnych preferencji. Przydatnym kryterium ich wyboru może być czas, jaki będziemy mogli poświęcać na ich pielęgnację oraz mikroklimat, który jesteśmy w stanie stworzyć. Rośliny w ogrodzie zimowym wymagają bowiem intensywnej pielęgnacji: podlewania, nawożenia, przycinania, przesadzania oraz opryskiwania. W trakcie takich prac nietrudno o zabrudzenia, dlatego podłoga w oranżerii powinna być łatwa do utrzymania w czystości, na przykład kamienna albo ceramiczna. Rośliny można uprawiać w donicach lub bezpośrednio w gruncie, na rabatach zrobionych w otworach pozostawionych w nawierzchni i wypełnionych żyzną ziemią.

>> Przeczytaj też o tym jak i gdzie sadzić rośliny w oranżerii

Urządzenie ogrodu zimowego pełniącego funkcję salonu czy jadalni daje duże możliwości aranżacji. Pasują tu zarówno lekkie meble ogrodowe, jak i dostojne skórzane sofy. Podłoga może być z terakoty, gresu lub kamiennych płyt, ale także z drewna, które dodaje wnętrzu przytulności. Zamiast typowych dla ogrodów zimowych żaluzji okna mogą osłaniać zasłony. Warto zwrócić uwagę na barwy otoczenia. Jasne kolory powiększają optycznie przestrzeń i latem dają miłe wrażenie chłodu. Ciemne łatwiej się nagrzewają i kumulują ciepło, co zimą nie jest bez znaczenia.

Ogród zimowy
Autor: Andrzej Szandomirski Wentylację ogrodu zimowego umożliwiają m.in. okna

Jak zaaranżować ogród zimowy?

W doborze roślin do ogrodu zimowego mamy bogaty wachlarz możliwości. Wśród gatunków tropikalnych znajdziemy zarówno te, które oddają charakter wnętrza nowoczesnego, jak i bardziej sielskiego, w stylu country. Czasem z pozoru nieodpowiednio dobrana roślina pod względem pokroju, posadzona w dopasowanym do wnętrza pojemniku, nabiera wyjątkowego charakteru korespondującego ze stylem całego pomieszczenia. Wśród gatunków najbardziej popularnych, które świetnie sprawdzą się w ogrodzie zimowym nie sposób nie wymienić monstery oraz tzw. pieniążka (łac. Pilea). Monstera jest ozdobna przede wszystkim z okazałych, powcinanych, ciemnozielonych liści. Natomiast liście pieniążka są drobne i delikatne, kształtem przypominają formę monety. Dużym zainteresowaniem cieszy się również pelargonia pachnąca, zwana potocznie anginką, która zachwyca powcinanymi, jasnozielonymi, owłosionymi liśćmi, które z czasem stają się coraz bardziej pofalowane. W tropikalnej szklarni nie może zabraknąć także innych modnych gatunków, takich jak sansewieria (wężownica), szczawik trójkątny, fikus lirolistny, starzec Rowleya, eukaliptus, wilczomlecz trójżebrowy, figowiec Benjamina, figowiec sprężysty. W oranżerii doskonale sprawdzą się różne gatunki paproci domowych, a z palm najlepsze będą chamedora wytworna, howea, areka żółtawa, daktylowiec kanaryjski, liwistonia chińska i palma kokosowa. W ogrodzie zimowym możemy również uprawiać bananowce, drzewka cytrusowe, palmę hawajską, a nawet kawowiec. Bardzo popularną rośliną jest także róża chińska oraz - znany nam zwłaszcza z historii ogrodnictwa - mirt. Jeśli mieliście kiedykolwiek problem z uprawą zamiokulkasa, w ogrodzie zimowym z pewnością świetnie sobie z nim poradzicie! Tak samo jak z noliną, czyli tzw. nogą słonia, która jest bardzo łatwa w uprawie.

W warunkach szklarniowych, jakie panują w ogrodzie zimowym, znakomicie odnajdują się kaktusy. Odpowiednia ilość światła, przy usytuowaniu ogrodu zimowego od strony południowej, to dla nich idealne warunki. Latem, kiedy w szklarni będzie jeszcze więcej światła, kaktusy z pewnością odwdzięczą się obfitym kwitnieniem.

Ogrody zimowe
Autor: Piotr Mastalerz
Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie