Jak dobudować ogród zimowy do budynku

2008-09-30 2:00

Jak dobudować ogród zimowy do już istniejącego budynku i jak dopasować ogród zimowy do architektury domu? Podpowiadamy najlepsze rozwiązania.

Ogród zimowy wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, ponieważ jego dostawienie wiąże się z wykonaniem dodatkowego fundamentu albo powiększeniem otworu w ścianie, a więc narusza układ konstrukcyjny budynku. Jest inwestycją kosztowną, przewidzianą na wiele lat i musi się komponować z budynkiem, niezwykle ważne jest zatem dopracowanie stylistyki i wpasowanie go w bryłę domu. Dlatego lepiej nie rezygnować z usług architekta, choć warto się zorientować w ofercie rynkowej i przedstawić mu własne pomysły, które pomogą wybrać optymalne rozwiązanie.
Podczas poszukiwań trzeba się kierować określonym kryterium – niektórzy patrzą na funkcjonalność, inni na kształt, zdecydowana większość na cenę. Architekt powinien od początku wiedzieć, czego oczekujemy, to znacznie ułatwi współpracę.
Jeśli ogród zimowy ma być ogrzewany i wykorzystywany przez cały rok jako miejsce wypoczynku, trzeba zaprojektować konstrukcję tak, aby spełniała określone wymogi izolacyjności cieplnej. Na połączeniach z domem i z fundamentem nie mogą się pojawić mostki termiczne, trzeba też zadbać o prawidłowe rozwiązanie ogrzewania i wentylacji. Jeśli natomiast ogród ma być sezonowy, czyli bez utrzymywania w nim temperatury pokojowej i w chłodne miesiące służący jako przechowalnia delikatnych roślin ogrodowych, to jego parametry cieplne nie są tak istotne. Nadal jednak ważna pozostaje kwestia odpowiedniego rozplanowania wnętrza, aby można się było po nim swobodnie poruszać nawet wtedy, kiedy jest zastawione donicami czy nieużywanymi meblami ogrodowymi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie