Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Tarasy, balkony > Kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe > Surfinie - kwiaty balkonowe. Popularne kwitnące rośliny balkonowe
Kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe

Surfinie - kwiaty balkonowe. Popularne kwitnące rośliny balkonowe

Surfinie to jedne z najpopularniejszych kwitnących roślin balkonowych. Mnogość odmian surfinii o różnych kolorach kwiatów pozwala na piękną dekoracje balkonu. Jak pielęgnować surfinie na balkonie?

W ostatnich latach surfinie stały się jednymi z najpopularniejszych kwiatów balkonowych w Polsce. Surfinia doskonale nadaje się do obsadzania skrzynek balkonowych i wiszących pojemników, można ją też uprawiać w większych donicach i misach. Są to chyba najpopularniejsze kwiaty balkonowe, a w sklepach ogrodniczych i kawiaciarniach jest ich ogromny wybór.
Surfinie to grupa odmian petunii ogrodowej o długich, silnie rozgałęzionych i zwisających pędach. Odmiany surfinii różnią się wielkością i kolorem kwiatów, grubością pędów oraz rozmiarami liści. Surfinia może mieć kwiaty, w zależności od odmiany, białe, kremowe, jasnożółte, różowe, fioletowe, czerwone, jednobarwne, dwubarwne bądź wielobarwne, z przebarwieniami w formie żyłek, pasów lub wzorów. Kwiaty surfinii mogą być pojedyncze albo pełne. Kwiaty niektórych odmian są pachnące.
Surfinia w polskich warunkach klimatycznych jest traktowana jako roślina jednoroczna. Te kwiaty balkonowe na zewnątrz wystawiamy po 15 maja (po minięciu niebezpieczeństwa wiosennych przymrozków).

Jak pielęgnować surfinie na balkonie

Odpowiednio pielęgnowane surfinie kwitną obficie przez cały sezon, aż do pierwszych przymrozków, które niszczą rośliny. Dlatego są to popularne i bardzo lubiane kwiaty balkonowe. Surfinie najlepiej posadzić w specjalistycznym podłożu dla surfinii (do kupienia w sklepach i centrach ogrodniczych oraz marketach). Na balkonie czy tarasie surfinie należy ustawić w słonecznym miejscu – wtedy kwitnie najobficiej.
Trzeba pamiętać o systematycznym podlewaniu surfinii, w upalne dni nawadniać surfinie należy nawet dwa razy dziennie: wczesnym rankiem i wieczorem.
Silne i ulewne deszcze mogą uszkadzać kwiaty i pędy surfinii, dlatego najlepiej uprawiać je na zadaszonych balkonach i tarasach lub wstawiać pod zadaszenia podczas silnych opadów.
Surfinii nie należy sadzić na wietrznych balkonach, położonych na wysokich piętrach budynków, ponieważ silne wiatry mogą niszczyć kwiaty, a nawet wyłamywać całe pędy roślin.
Surfinie wymagają regularnego nawożenia podczas całego sezonu – najlepiej nawozić specjalistycznymi nawozami dla kwitnących roślin balkonowych. Zamiast takiego nawożenia można zastosować podczas sadzenia roślin do skrzynek i donic (mieszając z podłożem) długodziałające nawozy otoczkowane.
Jeśli mamy surfinie na balkonie, pamietajmy że warto regularnie usuwać przekwitłe kwiaty – sprzyja to dłuższemu i obfitszemu kwitnieniu roślin.

Autor zdjęć: photos.com, Agnieszka Mike-Jeziorska, www.thinkstockphotos.com
Opracowanie: redakcja serwisu
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Oj dawno już nic nie pisałam

Oj dawno już nic tutaj nie pisałam, z braku czasu, a na naszej działeczce wielkie zmiany i chodzi...

Przeczytaj też:
Rośliny balkonowe o ozdobnych liściach wypełniające kompozycje w pojemnikach
Rośliny balkonowe o ozdobnych liściach wypełniające kompozycje w pojemnikach

Rośliny balkonowe o ozdobnych liściach to znakomity dodatek do roślinnych kompozycji tworzonych ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia