Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Tarasy, balkony > Kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe > Rośliny wieloletnie na taras
Kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe

Rośliny wieloletnie na taras

W donicach na tarasie można posadzić rośliny wieloletnie, które nie będą wymagały zbyt wiele pielęgnacji. W pojemnikach można uprawiać niektóre byliny, nisko rosnące oraz karłowe drzewa i krzewy liściaste, a także iglaste.

W donicach najlepiej sadzić takie rośliny wieloletnie, które wyglądają interesująco nie tylko w okresie kwitnienia, ale – dzięki ozdobnym liściom – przez cały sezon wegetacji. Szczególnie atrakcyjne są rośliny zimozielone, bo nie tracą walorów dekoracyjnych przez cały rok. Wiosną można uzupełniać kompozycje w pojemnikach, dosiewając kwitnące rośliny jednoroczne lub dosadzając rośliny sezonowe. Warto pamiętać o roślinach pachnących, które uprzyjemnią chwile spędzone na tarasie.

Pielęgnacja roślin na tarasie

Żeby kompozycja w pojemniku jak najdłużej wyglądała atrakcyjnie, trzeba zapewnić roślinom odpowiednie dla nich warunki rozwoju.
Stanowisko. Rośliny powinny być dostosowane do miejsca, w którym będą rosły, bo tylko wtedy będą bujne i zdrowe, a ich pielęgnacja będzie łatwiejsza. Nie sadźmy w cieniu roślin lubiących słońce, i odwrotnie – tych, które lubią światło rozproszone, w pełnym słońcu, bo mogą chorować, częściej też będą zasiedlane przez szkodniki.
Ziemia. Większość roślin najlepiej się czuje w żyznej ziemi o odczynie obojętnym, ale są też takie, które potrzebują ziemi kwaśnej, torfowej (na przykład wrzosy, wrzośce, azalie, różaneczniki). Najlepiej kupić gotowe podłoże w sklepie ogrodniczym, zwykle jest ono wzbogacone nawozami mineralnymi.
Podlewanie. Wymaga systematyczności, ponieważ latem w czasie upałów woda jest intensywnie pobierana przez korzenie roślin, szybko też paruje z podłoża. Godne polecenia jest automatyczne podlewanie w postaci minilinii kroplującej (woda jest pobierana ze zbiornika i cienkimi przewodami transportowana do donic, gdzie kropelkami wypływa w pobliżu roślin).
Nawożenie. Nie można zapominać o regularnym zasilaniu roślin, bo ograniczona ilość podłoża w pojemniku powoduje, że szybko wyczerpują się w nim składniki pokarmowe i rośliny zaczynają gorzej rosnąć. Najwygodniejsze są nawozy wieloskładnikowe w płynie, które dodaje się do wody w trakcie podlewania. Drzewa i krzewy lepiej zasilać oszczędniej (połową zalecanej na opakowaniu nawozu dawki), bo nadmierny wzrost pociąga za sobą konieczność częstego przesadzania rośliny.
Przesadzanie. Jeżeli rośliny dobrze rosną i są zdrowe, nie muszą być co roku przesadzane. Jeżeli jednak mimo właściwej pielęgnacji ich wzrost jest słabszy, trzeba je przesadzić do większego pojemnika, bo to znak, że korzenie tak bardzo się rozrosły, że nie mają skąd czerpać wody i substancji odżywczych.

Zimowanie roślin wieloletnich na tarasie


Bryła ziemi ograniczona pojemnikiem łatwo przemarza i wysycha. Dlatego aby rośliny wieloletnie mogły przetrwać zimę w dobrej kondycji, trzeba późną jesienią, gdy temperatura spadnie poniżej 0°C, owinąć pojemnik wraz z rośliną matą słomianą, jutą, włókniną, tekturą falistą lub pianką poliuretanową. Przenosimy je w zaciszne miejsce osłonięte przed wiatrem. Ważne, aby nie stały na zimnym podłożu, dlatego ustawiamy je na łatach drewnianych, krążkach z pianki poliuretanowej albo płytach styropianowych. Gdy temperatura wzrasta powyżej 0°C należy od czasu do czasu podlewać wszystkie rośliny pojemnikowe, tak żeby podłoże nie wyschło całkowicie. Jest to szczególnie ważne dla roślin zimozielonych, które nawet zimą nie przerywają wzrostu i transpiracji. Zamieranie roślin w okresie zimowym częściej spowodowane jest ich zasychaniem niż przemarzaniem. Dobrym sposobem chronienia roślin przed chłodem jest też zaizolowanie pojemników od wewnątrz. W tym celu ścianki donicy wyściełamy warstwą folii kubełkowej (takiej jak do izolowania fundamentów). Chroni ona bryłę korzeniową przed mrozem w zimie i przed nadmiernym nagrzewaniem w lecie. Również w tym przypadku trzeba stawiać pojemniki na warstwie izolującej od zimnego podłoża. Jeśli mróz jest bardzo silny lub trzyma dłużej niż kilka dni, trzeba dołożyć drugą warstwę okrycia. Duże prostokątne pojemniki lub skrzynie można od środka wyłożyć mniej więcej 3-centymetrową warstwą styropianu.

Rośliny w pojemnikach

Te, w których sadzimy rośliny do dekoracji ogrodów, tarasów czy ganków, oprócz funkcji czysto użytkowej (bo rośliny muszą w nich mieć odpowiednie warunki do wzrostu) pełnią też funkcję dekoracyjną. Ich kształt, materiał, z którego zostały zrobione, oraz barwa decydują o charakterze miejsca, w którym je ustawimy. Powinny harmonizować z elewacją budynku i małą architekturą w ogrodzie.
W bardzo bogatej ofercie handlowej wyróżniają się duże, wysokie i smukłe (często węższe w dolnej części) pojemniki ceramiczne i metalowe. Efektownie wyglądają modne dziś donice i osłony w kształcie sześcianów, prostopadłościanów i walców. Bardzo efektowne są kompozycje z roślin o barwnych liściach sadzone w donicy o barwie utrzymanej w tej samej tonacji lub skontrastowanej.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Magdalena Michalak
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Róże
Róże

Róże, królowe kwiatów. Dla jednych oklepane, dla mnie zawsze będą piekne,...

Przeczytaj też:
Kwiaty balkonowe dla koneserów. Nowe ciekawe rośliny balkonowe obficie kwitnące [ZDJĘCIA]
Kwiaty balkonowe dla koneserów. Nowe ciekawe rośliny balkonowe obficie kwitnące [ZDJĘCIA]

Kwiaty balkonowe pięknie zdobią w sezonie nasze balkony i tarasy. Każdego roku ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia